Trwa nabór do terytorialsów (foto)

Wydarzenia

Trwa nabór do terytorialsów (foto)

23.07.2018
autor: Rzecznik prasowy Aneta Szczepaniak, opr. SB
W Komorowie działalność rozpoczął batalion lekkiej piechoty, który wchodzi w skład 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenia trwają, a batalion czeka na ochotników z powiatów: wyszkowskiego, pułtuskiego, ostrowskiego, ostrołęckiego i makowskiego.
Ostatnie szkolenie podstawowe, tzw. „16-stka”, przeprowadzono w lipcu w Ośrodkach Szkolenia Poligonowego w Orzyszu (na zdjęciach). Kolejne, w Ciechnowie, rozpocznie się 25 sierpnia. Docelowo batalion w Komorowie ma liczyć ok. 800 żołnierzy, z czego ponad 700 mają stanowić terytorialsi.
Żołnierzem obrony terytorialnej może zostać każdy w wieku 18-63 lata (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie postępowanie kwalifikacyjne. Podstawowe wymagania to m.in. polskie obywatelstwo, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, niekaralność. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. Ci, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody. Swoje miejsce znajdą tu również osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym. Służba w WOT oferuje atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie, specjalistyczne oraz udział w szkoleniach z użyciem nowoczesnego sprzętu. Po 3 latach służby w WOT istnieje możliwość kontynuowania kariery w szeregach żołnierzy zawodowych. Terytorialsi mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 500 zł miesięcznie, za gotowość bojową i szkolenia rotacyjne, a także zwrot kosztów dojazdu do jednostki na ćwiczenia.
Chętni powinni kierować się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie. Kolejne kroki to komisja kwalifikacyjna, badania lekarskie i psychologiczne i w końcu szkolenia. W sumie w ciągu 3 lat wszyscy żołnierze OT muszą zaliczyć ponad 124 dni szkoleniowych. Doskonalenie specjalistów, np. strzelców wyborowych, to kolejnych kilkadziesiąt dni. Ponadto każdy żołnierz pełniący Terytorialną Służbę Wojskową musi przejść obowiązkowe, 2-tygodniowe ćwiczenia w wybranych ośrodkach szkolenia poligonowego w kraju.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość