Traktujemy to jak relikwię (foto)

Wydarzenia

Traktujemy to jak relikwię (foto)

26.04.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Uczniowie klasy mundurowej Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” nieśli jedną z trumien podczas pochówku polskich żołnierzy, których szczątki odnaleziono w Andrzejewie. Znajdowała się na niej biało – czerwona flaga i czapka rogatywka, które prezes stowarzyszenia „Wizna” 25 kwietnia, na pamiątkę, przekazał szkole.
Na ludzkie szczątki w Andrzejewie natrafiono podczas prowadzonych przez stowarzyszenie „Wizna” badań miejsc ostatnich walk 18 Dywizji Piechoty we wrześniu 1939 r. Jak się okazało, była to zbiorowa mogiła polskich żołnierzy poległych w okolicach Zambrowa w czasie wojny z bolszewikami, w sierpniu 1920 r., ochotników z 201 Pułku Piechoty. Ponowny pochówek żołnierzy odbył się 16 marca, spoczęli wśród swoich kolegów na cmentarzu w Szumowie. Podczas uroczystości jedną z trumien nieśli uczniowie klasy mundurowej CEZiU „Kopernik”. Znajdowała się na niej biało – czerwona flaga i czapka rogatywka, którą 25 kwietnia prezes stowarzyszenia „Wizna” Dariusz Szymanowski przekazał młodzieży. – Traktujemy to jak relikwię – zapewnili uczniowie.
- Zobowiązujemy się do zachowania pamięci o młodych bohaterach, za wolność gotowych oddać życie. Dziś oddajemy im hołd – podczas uroczystości w szkole dodała dyr. Grażyna Kalinowska.
W Andrzejewie natrafiono na szczątki 10 żołnierzy. – Byli w waszym wieku, mieli 17 – 20 lat – do uczniów zwrócił się Dariusz Szymanowski. – Chcieliśmy, żeby trumny nieśli ich rówieśnicy, w jakiś sposób związani z wojskiem.
Ten szczególny udział uczniów „Kopernika” w pochówku żołnierzy, to – jak podkreślił prezes „Wizny” – nie był przypadek. W Archiwum Państwowym natrafił na meldunki, z których wynikało do Wyszkowa przewieziono część rannych w bitwie w okolicach Zambrowa. – 201 Pułk Piechoty był w Wyszkowie – podkreślił Dariusz Szymanowski. – Bardzo się cieszę, że wzięliście udział w tej uroczystości.
Świadkiem przekazania flagi i rogatywki był m.in. wicestarosta Adam Mróz. – Jesteśmy w gronie osób, które z godnością noszą mundur żołnierza polskiego – zwrócił się do uczniów z klas mundurowych. – Jako powiat traktujemy edukację szerzej, widzimy edukację patriotyczną, historyczną i obywatelską. Realizujemy ją m.in. ze stowarzyszeniem „Wizna”. Dziękujemy uczniom, że zawsze jesteście gotowi na wezwanie, że godnie reprezentujecie powiat i swoją szkołę.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan