Advertisement 
To wielki zaszczyt być strażakiem (foto)

Wydarzenia

To wielki zaszczyt być strażakiem (foto)

13.05.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Strażacy z powiatu wyszkowskiego swoje święto (przypadające na 4 maja) obchodzili w niedzielę 12 maja. – Zawsze, kiedy trzeba, dzielnie stajecie, reprezentujecie nas i robicie ogromne wrażenie swoim profesjonalizmem, wyszkoleniem i oddaniem Bogu i bliźnim – mówił do strażaków starosta Jerzy Żukowski podczas powiatowej uroczystości. 
 
Obchody rozpoczęła, odprawiona w samo południe w Sanktuarium św. Idziego przez powiatowego kapelana strażaków ks. proboszcza Zdzisława Golana, Msza św. w intencji strażaków. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego.
Uroczystość, której dowódcą był bryg. Sławomir Pietrzak, odbyła się na skwerze Jana Pawła II. Na apelu stawiły się pododdziały Państwowej Straży Pożarnej i Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczpospolitej. Gości i uczestników uroczystego apelu, wśród nich posłankę Teresę Wargocką, przedstawiciela mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzeja Lisieckiego, radną wojewódzką Joannę Balę, starostę Jerzego Żukowskiego, przewodniczącego rady powiatu Waldemara Sobczaka, prezesów jednostek OSP, byłych komendantów PSP w Wyszkowie, powitał p.o. komendant powiatowy mł. bryg. Marek Krzyżański.
- W dniu waszego święta jest okazja do przekazania wyrazów szacunku i uznania za codzienną ofiarną służbę, za trud i poświęcenie. Strażacy zasługują na wielkie podziękowania nie tylko za odwagę i zaangażowanie podczas ratowania życia, zdrowia i mienia mieszkańców, ale także za działalność społeczną, edukacyjną, uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych i religijnych. Działalność strażaków zawsze cieszyła się wysokim, społecznym uznaniem.
Podziękowania za służbę na rzecz bezpieczeństwa pożarowego powiatu komendant skierował również do strażaków ochotników, natomiast Komendantowi Głównemu PSP i Mazowieckiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP podziękował za nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN.
Dzień Strażaka jest zawsze okazją do wręczenia awansów i wyróżnień. 
St. kpt. Piotr Warchoł i asp. szt. Dominika Czuper otrzymali Brązowe Odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, Złote Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymały Dominika Czuper i asp. szt. Bożena Perzyna. Nagrodami rzeczowymi wyróżnieni zostali: st. kpt. Łukasz Król, kpt. Daniel Wachowski, mł. kpt. Łukasz Żelazowski, ogn. Paweł Urbaniak, sekc. Marcin Jaczewski. 
Na wyższy stopień awansowali: kpt. Łukasz Król (st. kpt.), aspiranci Marcin Brdak i Damian Sowiński (mł. kpt.), st. asp. Dominika Czuper (asp. sztabowy), mł. asp. Mateusz Siatkowski (asp.), ogniomistrze Wojciech Banaszek i Kamil Polak (st. ogn.), mł. ogn.: Radosław Abramczyk, Rafał Rogulski, Marcin Siemieniewski, Karol Wojtyra (st. ogn.), sekc. Marcin Jaczewski (st. sekc.), strażacy Daniel Kowalczyk, Michał Zawisza, Damian Jechna (st. strażak).
Dyplomem – za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych – Komendant Główny PSP uhonorował bryg. Sławomira Pietrzaka.
Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, od kilkunastu dni włączony do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wyszkowie, poświecił ks. Zdzisław Golan. 
 
Życzenia i gratulacje
 
Okolicznościowe listy z okazji Dnia Strażaka przesłali prezydent RP Andrzej Duda, wojewoda Zdzisław Sipiera i wicemarszałek senatu Maria Koc. Radna wojewódzka i dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS Joanna Bala przekazała druhom z OSP Sieczychy torbę medyczną.
Poseł Teresa Wargocka podkreśliła, że państwo polskie docenia wysiłek i służbę strażaków, wspiera ich działalność.
 - Świętujemy dziś dzień prawdziwych bohaterów, którzy niejednokrotnie ryzykują swoim zdrowiem, a nawet życiem, by walczyć z żywiołem ognia, wody, nieść pomoc w katastrofach drogowych, budowlanych, ratować innych, dbać o bezpieczeństwo. Zawsze wtedy, kiedy trzeba, dzielnie stajecie, reprezentujecie nas i robicie ogromne wrażenie swoim profesjonalizmem, wyszkoleniem i oddaniem Bogu i bliźnim. Wy nazywacie to swoją pracą, ale jest to służba, a do służby trzeba mieć powołanie. To wielki zaszczyt być strażakiem i nosić mundur, ale też i wielka odpowiedzialność – zaznaczył starosta Jerzy Żukowski, który w imieniu swoim i mieszkańców powiatu złożył życzenia strażakom. Podziękowania, życzenia i gratulacje przekazał też prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP. 
Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów. 
Komendant Marek Krzyżański zaprosił na poczęstunek na plac przy komendzie powiatowej, gdzie pyszną grochówkę serwowali strażacy z OSP w Białymbłocie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom