To nie jest osiedle dla ludzi, tylko dla ptaków (foto)

Wydarzenia

To nie jest osiedle dla ludzi, tylko dla ptaków (foto)

27.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
49 drzew przewidzianych jest do wycięcia w okolicy bloków Okrzei 81 i Prosta 16. Zdaniem części mieszkańców – i tak za mało. W zamian mają pojawić się niższe nasadzenia.
Na zebranie w sprawie zieleni na osiedlu gmina zaprosiła mieszkańców bloków Okrzei 81, Prosta 16, 18, 20 oraz Sowińskiego 28A i 28B. Inwentaryzację i projekt nasadzeń na osiedlu wykonała warszawska firma Emiside Architektura Krajobrazu. – To wynik państwa wniosków i próśb o zmianę nasadzeń, generalnie wycinkę drzew. Raz już zwracaliśmy się o pozwolenie na wycięcie niektórych drzew, ale nie udało się – przypomniał burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Mieszkańcy od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwość kasztanowców i mnóstwa ptaków, zabrudzone samochody, ławki i plac zabaw, hałas. Odpoczynek na skwerku stał się praktycznie niemożliwy.
- Z ptakami jest masakra. Ten pisk… Zastanawiam się, czy się nie wyprowadzić – mówił jeden z mieszkańców.
- I te zapachy. Jak goście przyjeżdżają, to pytają: gdzie ty mieszkasz? Tu się nie da oddychać – skarżyła się mieszkanka.
Póki co mowa jest o wycince drzew (możliwa jest do końca lutego) i pierwszych nasadzeniach w przyszłym roku. Na szersze zagospodarowanie tego terenu gmina zamierza pozyskać unijne dofinansowanie. Kosztorys nasadzeń firma Emiside oszacowała na ok. 90 tys. zł.
Na osiedlu jest 130 drzew i 30 krzewów. Dominują lipy i kasztanowce, w dużej mierze w średnim i złym stanie. Nie wszystkie przewidziane są do wycięcia. – Nie sztuką jest wyciąć wszystko w pień – przekonywał Maciej Kolendowicz, autor opracowania. 
- To bez sensu, bo ptactwa się nie pozbędziemy. Chociaż przytnijmy korony – apelowali mieszkańcy.
- Cięcia wykraczające poza ucinanie tylko suchych gałęzi osłabiają odporność drzewa. Należy tego unikać – przekonywał Maciej Kolendowicz.
- Nie można myśleć w kategoriach: wytnijmy wszystko w pień, to nie załatwia sprawy – poparł Piotr Płochocki. – Ptaki i tak nie wyniosą się do lasu. Problem po prostu pojawi się gdzie indziej. 
Mieszkańcy byli innego zdania: - To nie jest osiedle dla ludzi, tylko dla ptaków.
W sumie do wycięcia przewidzianych jest 49 drzew, w tym 80% na terenie między blokami Okrzei 81 i Prosta 16. Oczywiście nie wszystkie na raz. – Usuńmy 20 tych najbardziej kolizyjnych i zobaczymy, co się będzie działo – zaproponował burmistrz. 
Firma zajmująca się architekturą krajobrazu sugeruje posadzenie drzew niższych (choć już kilkuletnich), wybór gatunków nieowocujących, nietworzących rozłożystych koron, a zamiast trawników – rośliny okrywowe. – Nie proponujemy nasadzeń 1:1, chodzi o 20 sztuk – dodał autor opracowania.
- Wnioskowałem o drzewa iglaste. Nie ma liści, nie są siedliskiem ptaków – przekonywał prezes spółdzielni Mirosław Marszał. – Spółdzielnia sadzi przede wszystkim sosny czarne. Jestem nimi po prostu zachwycony.
Więcej na ten temat w kolejnym Wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 28 listopada.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan