To nie jest osiedle dla ludzi, tylko dla ptaków (foto)

Wydarzenia

To nie jest osiedle dla ludzi, tylko dla ptaków (foto)

27.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
49 drzew przewidzianych jest do wycięcia w okolicy bloków Okrzei 81 i Prosta 16. Zdaniem części mieszkańców – i tak za mało. W zamian mają pojawić się niższe nasadzenia.
Na zebranie w sprawie zieleni na osiedlu gmina zaprosiła mieszkańców bloków Okrzei 81, Prosta 16, 18, 20 oraz Sowińskiego 28A i 28B. Inwentaryzację i projekt nasadzeń na osiedlu wykonała warszawska firma Emiside Architektura Krajobrazu. – To wynik państwa wniosków i próśb o zmianę nasadzeń, generalnie wycinkę drzew. Raz już zwracaliśmy się o pozwolenie na wycięcie niektórych drzew, ale nie udało się – przypomniał burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Mieszkańcy od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwość kasztanowców i mnóstwa ptaków, zabrudzone samochody, ławki i plac zabaw, hałas. Odpoczynek na skwerku stał się praktycznie niemożliwy.
- Z ptakami jest masakra. Ten pisk… Zastanawiam się, czy się nie wyprowadzić – mówił jeden z mieszkańców.
- I te zapachy. Jak goście przyjeżdżają, to pytają: gdzie ty mieszkasz? Tu się nie da oddychać – skarżyła się mieszkanka.
Póki co mowa jest o wycince drzew (możliwa jest do końca lutego) i pierwszych nasadzeniach w przyszłym roku. Na szersze zagospodarowanie tego terenu gmina zamierza pozyskać unijne dofinansowanie. Kosztorys nasadzeń firma Emiside oszacowała na ok. 90 tys. zł.
Na osiedlu jest 130 drzew i 30 krzewów. Dominują lipy i kasztanowce, w dużej mierze w średnim i złym stanie. Nie wszystkie przewidziane są do wycięcia. – Nie sztuką jest wyciąć wszystko w pień – przekonywał Maciej Kolendowicz, autor opracowania. 
- To bez sensu, bo ptactwa się nie pozbędziemy. Chociaż przytnijmy korony – apelowali mieszkańcy.
- Cięcia wykraczające poza ucinanie tylko suchych gałęzi osłabiają odporność drzewa. Należy tego unikać – przekonywał Maciej Kolendowicz.
- Nie można myśleć w kategoriach: wytnijmy wszystko w pień, to nie załatwia sprawy – poparł Piotr Płochocki. – Ptaki i tak nie wyniosą się do lasu. Problem po prostu pojawi się gdzie indziej. 
Mieszkańcy byli innego zdania: - To nie jest osiedle dla ludzi, tylko dla ptaków.
W sumie do wycięcia przewidzianych jest 49 drzew, w tym 80% na terenie między blokami Okrzei 81 i Prosta 16. Oczywiście nie wszystkie na raz. – Usuńmy 20 tych najbardziej kolizyjnych i zobaczymy, co się będzie działo – zaproponował burmistrz. 
Firma zajmująca się architekturą krajobrazu sugeruje posadzenie drzew niższych (choć już kilkuletnich), wybór gatunków nieowocujących, nietworzących rozłożystych koron, a zamiast trawników – rośliny okrywowe. – Nie proponujemy nasadzeń 1:1, chodzi o 20 sztuk – dodał autor opracowania.
- Wnioskowałem o drzewa iglaste. Nie ma liści, nie są siedliskiem ptaków – przekonywał prezes spółdzielni Mirosław Marszał. – Spółdzielnia sadzi przede wszystkim sosny czarne. Jestem nimi po prostu zachwycony.
Więcej na ten temat w kolejnym Wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 28 listopada.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom