To będzie Izba Pamięci na miarę XXI wieku (foto)

Wydarzenia

To będzie Izba Pamięci na miarę XXI wieku (foto)

26.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. SB, SP5
- Mamy nadzieję, że będzie to miejsce uczące młode pokolenie patriotyzmu i szacunku dla przeszłości, ale nowoczesne, dobrze wyposażone, na miarę XXI wieku – z takim założeniem do budowy nowej Izby Pamięci przystępuje Szkoła Podstawowa nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej. Szkoła, wraz z dwiema innymi, wygrała konkurs Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 
- Szkoła istnieje 30 lat. Do tego budynku przenieśliśmy się w latach 1992 – 1993. Kiedy zaczęliśmy zastanawiać się, kto powinien zostać patronem szkoły, pojawiło się bardzo wiele i bardzo różnych propozycji: od pisarzy do Andrzeja Gołoty – wspomina dyrektor Zbigniew Szczerba. - W Wyszkowie bardzo prężnie działa grupa żołnierzy Armii Krajowej, z którą się zaprzyjaźniliśmy. Ta izba pamięci tworzona była z sercem, wielokrotnie odwiedzali nas przyjaciele, żołnierze AK. Otrzymaliśmy od nich większość eksponatów.
Od utworzenia obecnej Izby Pamięci właśnie mija 15 lat. - Inicjatorem powstania w naszej szkole takiej właśnie sali, poświęconej AK, był pan Kazimierz Pióro ps. Perliczka, żołnierz AK – przypomina Helena Świderska. - Chętnie dzielimy się zgromadzonymi materiałami, pomagamy w realizacjach różnych projektów edukacyjnych, prowadzimy lekcje, organizujemy spotkania, wystawy i konkursy. Myślę, że takie odkrywanie przeszłości może stać się pasją, ponieważ najpiękniejsze historie pisze samo życie.
Za zaangażowanie w konkurs, zakończony sukcesem, dyrektor szkoły dziękuje nauczycielom Helenie Świderskiej, Wiolettcie Wysockiej i Pawłowi Baranowskiemu: - Wzięło w nim udział kilkadziesiąt szkół, a nasza aplikacja zyskała wielką aprobatę. Bogata firma postanowiła, że przeznaczy na ten cel duże pieniądze, wynajęła firmy projektowe. Fundacja da pieniądze, rada rodziców, szkoła i gmina dołożą. Jestem bardzo dumny ze swoich nauczycieli, z was wszystkich, że udało nam się wejść w ten program.
Z projektantami nowej izby spotkali się uczniowie klas VII i II gimnazjalnych. Wcześniej młodzież odwiedziła warszawskie muzea, gdzie podglądała nowotarskie techniczne rozwiązania. - To jest izba dla was, zaprojektujemy ją wspólnie. Temu mają służyć te warsztaty – do współpracy zachęcali Damian Szulc z DS Studio oraz Kinga Duda i Rafał Krzemiński z Pattern Recognition.
Wcześniej o zgromadzonych w obecnej izbie eksponatach opowiedział Paweł Baranowski, a o historii Wyszkowa, lokalnych bohaterach – regionalista Mirosław Powierza.
- Wzięliśmy udział w tym konkursie, ponieważ chcemy, aby Izba Pamięci stała się miejscem, w którym każdy uczeń będzie mógł pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą żołnierzy AK, historii swojej małej ojczyzny oraz własnego kraju poprzez bezpośredni kontakt z umieszczonymi w niej materiałami i eksponatami – dodaje Wioletta Wysocka. – Chcemy też, żeby ta Izba Pamięci żyła, była dostępna nie tylko dla uczniów naszej szkoły, ale także dla całej społeczności lokalnej. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce uczące młode pokolenie patriotyzmu i szacunku dla przeszłości, ale nowoczesne, dobrze wyposażone, na miarę XXI wieku.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość