Tak się będzie bawił Wyszków

Wydarzenia

Tak się będzie bawił Wyszków

08.01.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Sławomir, Michał Szpak i Natalia Szroeder, a także „Piękni i Młodzi” – to gwiazdy tegorocznych koncertów, na które zaprasza gmina Wyszków. Kalendarz wydarzeń jest bogaty, a w nim m.in. strefa kibica podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Budżet promocji, kultury i sportu to 2 mln 400 tys. zł, przy czym 40% z tej kwoty gmina przeznacza na zadania realizowane przez organizacje pozarządowe. 
Zespoły „Playboys” oraz „Piękni i Młodzi” będą gwiazdami Gali Muzyki Disco, która odbędzie się 16 czerwca na stadionie. Koncert będzie bezpłatny.
Wyszków znalazł się na mapie koncertowej Lato #naMAXXXa radia RMF FM. Podczas koncertu 28 lipca na stadionie miejskim wystąpią Michał Szpak i Natalia Szroeder. Jedna z firm współpracujących z radiem RMF, zaproponowała gminie organizację również festiwalu food trucków.
Kolejny duży koncert odbędzie się 2 września podczas Gminnych Dożynek na wyszkowskim stadionie, których gwiazdą będzie Sławomir.
 
100 lat niepodległości
Wiele wydarzeń wpisanych jest w wyszkowskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To zimowy rajd konny Szlakiem Powstań Narodowych (8 lutego). Jeźdźcy odwiedzą 26 miejscowości i miejsc pamięci narodowej, w tym Wyszków i Fidest. 21 marca odbędą się Wiosenne Spotkania z Wojskiem (hala WOSiR), 3 maja – obchody Święta Konstytucji 3 Maja, 13 czerwca – Wyszkowskie Dni Nauki (Szkoła Wyższa im. P. Włodkowica).
Na 17 czerwca planowane jest widowisko rekonstrukcyjne „Historia Wyszkowa”. Tym razem gmina chciałaby przypomnieć trzy – cztery wydarzenia ważne dla miasta: uzyskanie praw miejskich w 1502 r., ich utrata po powstaniu styczniowym w 1869 r., odzyskanie niepodległości w 1918 r., wydarzenia na wyszkowskiej plebani w 1920 r. lub wrzesień 1939 r.
1 sierpnia – 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego, obchody 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej, rajd rowerowy.
Ciekawie zapowiada się 100-lecie Lotnictwa Wojskowego w dniach 15 – 16 września. W planach m.in. koncert lubianego przez wyszkowian Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego na hali WOSiR. W trakcie uroczystości nad Wyszkowem przelecą samoloty „Iskra”.
Wyszków po raz pierwszy będzie obchodził Światowy Dzień Drzewa, który przypada 10 października. Zostanie posadzonych 100 drzew na 100-lecie Odzyskania Niepodległości.
Główne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, Wyszkowski Bieg Niepodległości odbędą się oczywiście 11 listopada.
We współpracy z ZS na Polonezie organizowane będą konkursy wiedzy i piosenki patriotycznej.
 
Mural, pomnik, ławeczka
W obchody okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wpisuje się również odsłonięcie muralu z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Mural ma powstać na szczycie bloku nr 20 przy ul. 11 Listopada. Wykonawcą będzie, podobnie jak w przypadku muralu Józefa Sowińskiego, Rafał Roskowiński. Projekt będzie konsultowany z mieszkańcami bloku.
Józef Piłsudski to nie jedyna postać, którą gmina chce w tym roku upamiętnić. Na placu Wyzwolenia ma powstać pomnik Stanisława Wolskiego, ostatniego przedwojennego burmistrza Wyszkowa, który podczas wojny uratował dwie mały Żydówki. Inicjator postawienia pomnika, Wojciech Chodkowski, przygotowanie koncepcji powierzył profesorowi ASP w Warszawie Czesławowi Dźwigajowi. Pomnik ma być odsłonięty w maju, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.
Uhonorowany zostanie również Jerzy Różycki, matematyk, kryptolog, jeden z pogromców Enigmy, maturzysta wyszkowskiego gimnazjum z 1926 r. Do końca roku w parku miejskim stanie ławeczka z odlewem jego postaci. To jeden z elementów dużego projektu, na którego realizację gmina pozyskała dofinansowanie.
 
Dla miłośników sportu
Gmina nosi się z zamiarem zorganizowania strefy kibica podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. 19 czerwca Polska zmierzy się z Senegalem, 24 czerwca – z Kolumbią, 28 czerwca – Japonią. Organizacja strefy kibica zależy od warunków finansowych postawionych przez TVP, która ma prawa do transmisji meczów. Gmina zarezerwowała na ten cel 80 tys. zł. 
Dużym wydarzeniem sportowym będzie, już 16 lutego, Friday Boxing Night na hali WOSiR. Jedną z pięciu walk zawodowych stoczy Mateusz Tryc. Przed oficjalną galą w ringu zaprezentują się amatorzy – zawodnicy wyszkowskich klubów.
2 czerwca odbędzie się kolejna Wyszkowska Dycha, ale tym razem nocą. Bieg ma wyruszyć o zachodzie słońca, czyli o godz. 20.48. W pakiecie startowym zawodnicy otrzymają… latarki czołowe.
Pozostałe wydarzenia sportowo – rekreacyjne: Majówka turystyczna, VI Pierwszomajowy Rajd Rowerowy (1 maja), Polska Biega (18 maja), otwarcie plaży miejskiej, impreza Active Summer, turniej siatkówki plażowej (23 czerwca), Rally Wyszków (6 – 7 października), Wyszkowskie Senioralia (12 października), Halowy Turniej 6. Piłkarskich (25 listopada), otwarcie miejskiego lodowiska (1 grudnia).
Ze względu na nowe przepisy wodno – prawne i konieczność przygotowania kosztownych operatów, gmina zrezygnowała z organizacji spływu kajakowego. Piłkarze wnioskują natomiast o przywrócenie ligi szóstek piłkarskich. Być może jesienią odbędą się otwarte zawody strzeleckie z broni pneumatycznej.
 
Pozostałe wydarzenia
Luty:
10-lecie ZPiT „Oberek” w WOK „Hutnik” (4.II), 100-lecie Ligi Morskiej, 98. rocznica zaślubin Polski z morzem, koncert muzyki i pieśni marynistycznej (17.II, wystąpią m.in. Zespół Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” oraz wyszkowska „Sylaba”), koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej z okazji 98. rocznicy zaślubin Polski z Morzem, prezentacja książki Eugeniusza Daszkowskiego „Morski kalejdoskop” (24.II)
Marzec
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (4.III), Targi Budowlane i Wyposażenia Wnętrz (18.III)
Kwiecień
Ogólnopolski turniej e-sportowy (28 – 29.IV)
Maj
Parada Moli Książkowych (10.V), Mazowiecki Przystanek PaT (19.V), dla seniorów majówka z koszykiem (19.V), Dzień Praw Zwierząt – wystawa zwierząt niekoniecznie rasowych pod hasłem „Pochwal się swoim pupilem” (20.V), Dzień Konia w Gulczewie (26.V), Koncert Uwielbienia, na który zapraszają trzy wyszkowskie parafie (26.V), piknik z okazji Dnia Dziecka i Motoserce (27.V), Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60. i 70. (31.V)
Czerwiec
Deptak Taneczny (14 – 16.VI), plenerowa wystawa zdjęć archiwalnych „Wyszków dawniej i dziś” (16.VI, by pokazać, jak miasto wyglądało kiedyś, a jak wygląda teraz, gmina zamierza ogłosić konkurs fotograficzny dla mieszkańców), Dzień Leszczyny (30.VI)
Lipiec
Święto Seniora w Lucynowie Dużym (1.VII), Festyn Sportowo – Rekreacyjny w Gulczewie (8.VII), Eskapada – gra miejska (14.VII)
Sierpień
Festiwal Miodu i Chleba w Kamieńczyku (5.VIII), Festiwal Operowo – Operetkowy (24.VIII)
Wrzesień
79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej, pomnik GO Wyszków przy sanktuarium św. Idziego (1.IX), 30-lecie Domu Dziennego Pobytu „Senior” (8.IX), Sprzątanie świata (14 – 15.IX), Przegląd Form Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami (20.IX), Wyszkowski Festiwal Latawcowy (22.IX)
Październik
Święto Seniora (13.X), Hubertus w Tumanku (13.X), 
Listopad
Powitanie Wyszkowskiego Pierwszaka (15.XI)
Grudzień
Kiermasz ozdób bożonarodzeniowych (15 – 16.XII). Grudzień to czas wigilii: 20 grudnia – sportowców, 21 grudnia – samorządowców,, 23 grudnia – Wigilia Miejska i spotkanie wigilijne w domu parafialnym św. Idziego dla osób samotnych, niepełnosprawnych i potrzebujących wsparcia
Ze względu na planowane prace w parku miejskim, w programie wydarzeń nie ma Palinocki. Koncert dla miłośników mocniejszej muzyki odbędzie się najprawdopodobniej w maju w jednym z wyszkowskich klubów.
 
Plac miejski w budowie
Sporo imprez do tej pory gmina organizowała na placu Miejskim. W tegorocznym budżecie na jego zagospodarowanie zarezerwowała 1,4 mln zł. To jednak tylko fragment realizacji projektu, który opiewa w sumie na 4,5 mln zł. Nie wiadomo jeszcze, jakie prace zostaną wykonane w tym roku, a co za tym idzie – jakie imprezy trzeba będzie przenieść.
Podobna sytuacja będzie miała miejsce w parku, gdzie budowana będzie m.in. główna aleja i boisko.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość