Tak będziemy obchodzili Święto Niepodległości

Wydarzenia

Tak będziemy obchodzili Święto Niepodległości

06.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
Powitanie Wyszkowskiego Pierwszaka, VI Wyszkowski Bieg Niepodległości, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i uroczysta sesja rady miejskiej w sprawie nadania honorowego obywatelstwa ppłk. Franciszkowi Józefowi Bieganowskiemu – tak wyszkowianie będą obchodzili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Powitanie Wyszkowskiego Pierwszaka, czyli spotkanie pierwszoklasistów ze wszystkich gminnych podstawówek jest już tradycją lokalnych obchodów Święta Niepodległości. Odbędzie się 9 listopada o godz. 17 w hali WOSiR.
Uroczystości 11 listopada rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Wojciecha. O 12.45 rozpocznie się VI Wyszkowski Bieg Niepoedległości, w tym roku w parku miejskim.
W niedzielę 12 listopada uroczystości wrócą na halę WOSiR. O godz. 17 rozpocznie się uroczysta sesja rady miejskiej w sprawie nadania honorowego obywatelstwa ppłk. Franciszkowi Józefowi Bieganowskiemu. Wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP, której przyszły honorowy obywatel jest kapelmistrzem, oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Od 6 listopada do 30 grudnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać wystawę fotografii Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego „Jeźdźcy Niepodległej”.
 
Franciszek Józef Bieganowski (ur. 23.09.1941 r.)
Do orkiestry wojskowej w Pile wstąpił w wieku 14 lat – grał na puzonie. Był elewem orkiestr w Pile, Szczecinku, Ustce, następnie orkiestrantem odpowiedzialnym i orkiestrantem solistą w Świnoujściu. Uczył się w średniej szkole muzycznej w Słupsku, studiował wychowanie muzyczne w Szczecinie, dyplom dyrygenta uzyskał w 1979 r. w warszawskiej Akademii Muzycznej. W latach 1979 – 1998 był kapelmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Ma stopień podpułkownika. W 1985 r. związał się z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie, w 1986 roku został jej dyrygentem. Od 2011 r. jest prezesem OSP Wyszków, prowadzącej jedynie działalność artystyczną.
Jest znanym popularyzatorem muzyki wojskowej, klasycznej i rozrywkowej. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Belgii, Danii, Francji, Holandii, w Niemczech, we Włoszech, w USA. Zyskał sobie miano „ambasadora polskiej kultury i muzyki wojskowej”. W trakcie służby wojskowej wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Wychował wielu młodych muzyków. Za jego czasów Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP stała się bardziej widowiskowa, jej specjalnością są pokazy musztry paradnej.
AK Finanse 728x90 (23.10.2019)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom