Tak będziemy obchodzili Święto Niepodległości

Wydarzenia

Tak będziemy obchodzili Święto Niepodległości

06.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
Powitanie Wyszkowskiego Pierwszaka, VI Wyszkowski Bieg Niepodległości, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i uroczysta sesja rady miejskiej w sprawie nadania honorowego obywatelstwa ppłk. Franciszkowi Józefowi Bieganowskiemu – tak wyszkowianie będą obchodzili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Powitanie Wyszkowskiego Pierwszaka, czyli spotkanie pierwszoklasistów ze wszystkich gminnych podstawówek jest już tradycją lokalnych obchodów Święta Niepodległości. Odbędzie się 9 listopada o godz. 17 w hali WOSiR.
Uroczystości 11 listopada rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Wojciecha. O 12.45 rozpocznie się VI Wyszkowski Bieg Niepoedległości, w tym roku w parku miejskim.
W niedzielę 12 listopada uroczystości wrócą na halę WOSiR. O godz. 17 rozpocznie się uroczysta sesja rady miejskiej w sprawie nadania honorowego obywatelstwa ppłk. Franciszkowi Józefowi Bieganowskiemu. Wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP, której przyszły honorowy obywatel jest kapelmistrzem, oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Od 6 listopada do 30 grudnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać wystawę fotografii Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego „Jeźdźcy Niepodległej”.
 
Franciszek Józef Bieganowski (ur. 23.09.1941 r.)
Do orkiestry wojskowej w Pile wstąpił w wieku 14 lat – grał na puzonie. Był elewem orkiestr w Pile, Szczecinku, Ustce, następnie orkiestrantem odpowiedzialnym i orkiestrantem solistą w Świnoujściu. Uczył się w średniej szkole muzycznej w Słupsku, studiował wychowanie muzyczne w Szczecinie, dyplom dyrygenta uzyskał w 1979 r. w warszawskiej Akademii Muzycznej. W latach 1979 – 1998 był kapelmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Ma stopień podpułkownika. W 1985 r. związał się z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie, w 1986 roku został jej dyrygentem. Od 2011 r. jest prezesem OSP Wyszków, prowadzącej jedynie działalność artystyczną.
Jest znanym popularyzatorem muzyki wojskowej, klasycznej i rozrywkowej. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Belgii, Danii, Francji, Holandii, w Niemczech, we Włoszech, w USA. Zyskał sobie miano „ambasadora polskiej kultury i muzyki wojskowej”. W trakcie służby wojskowej wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Wychował wielu młodych muzyków. Za jego czasów Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP stała się bardziej widowiskowa, jej specjalnością są pokazy musztry paradnej.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom