Ta muzyka może otworzyć duszę (foto)

Wydarzenia

Ta muzyka może otworzyć duszę (foto)

04.12.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
W niedzielę 3 grudnia podczas wieczornej Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha po raz pierwszy zabrzmiały nowe organy.
Organy poświęcił ks. biskup Janusz Stepnowski, którego wraz ks. proboszczem Romanem Karasiem powitali przedstawiciele działających przy parafii grup muzycznych: chóru, zespołów Gloriosa Trinita i Mamre oraz scholki Promyczki Jezusa. „W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie dodaje ceremoniom kościelnym majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich” – ks. proboszcz przytoczył fragment Konstytucji o liturgii świętej i zapewnił: - Radujemy się, że mamy nowe organy.
Jak zauważył ksiądz biskup, organy będą towarzyszyły wiernym nie tylko podczas ważnych uroczystości parafialnych i rodzinnych, bo do takich należą przecież śluby, chrzty, Komunie Święte, pogrzeby, ale też w codziennej modlitwie. - Zawierają instrumentarium całej orkiestry symfonicznej. To jeden z większych instrumentów w tym rejonie. Bóg zapłać wam, drodzy parafianie, za ofiarność, księdzu proboszczowi za zaangażowanie i osobom, które kompletowały organy. Będą dla was wielką radością. Ta muzyka może otworzyć duszę, być może niektóre nuty trafią do waszych serc – życzył ksiądz biskup.
45-głosowe organy piszczałkowe mają trakturę elektropneumatyczną. To nie tylko niezwykle skomplikowany instrument o pięknym brzmieniu, ale też imponujący w budowie - Śmiem powiedzieć, że to największy instrument w diecezji – podkreślił ks. Kazimierz Ostrowski, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. – Życzę, by muzyka sakralna pomagała oddawać chwałę Bogu.
Parafianom, księdzu proboszczowi, a także wykonawcy organów Krzysztofowi Grygowiczowi podziękował Sebastian Adamczyk, rzeczoznawca, który czuwał nad budową instrumentu. – To instrument o dużych możliwościach – podkreślił. - Wypatrzyłem go w Belgii, zbudowany jest w stylu francuskim. Drugiego takiego w Polsce nie ma. Wszystkim dziękuję za ogromny wysiłek, który podjęliśmy wszyscy, jak tu jesteśmy. 
Sebastian Adamczyk zagrał na Mszy św., a później dał krótki koncert utworów francuskiego kompozytora Jacquesa Boyvina. – Prosimy o Bacha, żeby dach podskoczył – do muzyka zwrócił się ksiądz biskup. Życzenie księdza biskupa i parafian spełnił organista Krzysztof Zacharski.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star - czarne tło
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku