Szykuje się spora podwyżka wody i ścieków

Wydarzenia

Szykuje się spora podwyżka wody i ścieków

29.11.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
W samorządzie dyskutowane są nowe taryfy wody i ścieków. Entuzjazmu nie ma, bo szykuje się spora podwyżka, w przypadku wody o 13%. W odpowiedzi na wątpliwości prezes PWiK pokazuje listę wzrastających kosztów i jeszcze dłuższą – koniecznych inwestycji. I przekonuje, że żeby oszczędzać, trzeba najpierw zainwestować.
PWiK zdecydowało się wprowadzić jednakową taryfę ścieków dla gospodarstw domowych i przedsiębiorców. – Nie ma podstaw, żeby różnicować taryfy. Przemysł otrzymuje warunki na ścieki o konkretnych parametrach – wyjaśnia prezes PWiK Daniel Bogdan. – Orzecznictwo UOKiK pod tym względem jest jasne.
Z tej zmiany mogą cieszyć się zakłady pracy, które dotychczas płaciły wyższe stawki. Wszystkich obejmie natomiast taka sama podwyżka wody – o 13%. Propozycja jest taka, by od przyszłego roku stawki wynosiły (brutto): woda – 3,81 zł/m3, ścieki – 7,17 zł/m3.
Taryfy uwzględniają również opłaty abonamentowe:
  • miesięczny okres rozliczeniowy: woda – 19,30 zł, ścieki – 16,76 zł, woda i ścieki – 24,70 zł, dodatkowy wodomierz – 17,28 zł
  • trzymiesięczny okres rozliczeniowy: woda – 23,35 zł, ścieki – 20,02 zł, woda i ścieki – 32,01, dodatkowy wodomierz – 17,28 zł.
Przedstawiając nowe taryfy, PWiK odwołuje się do inflacji, opłat za korzystanie ze środowiska, wzrostu kosztów amortyzacji, materiałów i usług, energii elektrycznej, podatku od nieruchomości, wzrostu wynagrodzeń o 2%. – Zamroziłem niektóre składniki wynagrodzenia, dzięki czemu taryfa nie poszła do góry o 5 groszy – zaznacza prezes.
Nowe stawki nie uwzględniają zapowiadanych przez rząd zmian w prawie wodnym, które z pewnością odbiją się na cenie wody. – W tej chwili płacimy 138 tys. zł. Zgodnie z pierwszym projektem płacilibyśmy 1 mln zł. Nowy projekt przewiduje dwukrotne zwiększenie. Ale możemy się opierać na obowiązującym prawie – wyjaśnia prezes spółki.
PWiK wskazuje na ciągłą potrzebę modernizacji i wymiany sieci wodno-kanalizacyjnych, m.in. na ul. Sowińskiego, Centralnej i Strumykowej. Czeka na nią również przepompownia ścieków przy ul. 3 Maja i stacja uzdatniania wody w Kręgach. Spółka od dłuższego czasu planuje również inwestycję na oczyszczalni, związaną ze zmniejszeniem ilości osadu. Poza tym montaż nowoczesnych wodomierzy ze zdalnym odczytem. Gotowy jest też projekt na budowę sieci pod rzeką Bug.
 
Najpierw inwestycje, potem oszczędności
Decyzję w sprawie taryf i wieloletniego planu inwestycyjnego PWiK radni miejscy podejmą na najbliższej sesji. Dyskusje toczyły się już na komisjach.
- Co się stało, że wydatki tak podskoczyły? Chyba nie po to się inwestuje, żeby towar coraz drożej kosztował – zauważył Andrzej Piątek.
- Jeśli budujemy za 400 – 500 tys., to czemu mamy zaniżać kwotę do 100 tys. zł? – w odpowiedzi pytał prezes PWiK Daniel Bogdan. Na samą wymianę wodomierzy spółka będzie musiała wydawać w ciągu najbliższych lat po 300 tys. zł rocznie. – Mamy ponad 8 tys. umów. Nie możemy pobierać opłat z pomiarów na niezalegalizowanych urządzeniach. A im dokładniejsze wodomierze, tym mniejsze straty. Plan inwestycyjny jest na pewno ambitny – przyznał prezes, przekonując jednocześnie, że wszystkie zadania są konieczne. 
- Prezes mówi, że inwestycje przynoszą oszczędności, ale taryfy rosną – upierał się Andrzej Piątek.
- Po inwestycjach wzrośnie amortyzacja i będzie czekała nas kolejna podwyżka – dodał Sławomir Wróbel.
- Mamy 250 km sieci wodociągowej i 100 km kanalizacyjnej. Awarie są coraz częstsze, sieć nie będzie coraz lepsza – zauważył Daniel Bogdan. – Ile razy dochodziło do awarii na ul. Kowalskiego? Tylko naklejamy plastry. Trzeba ten fragment wyciąć i położyć od nowa. Zysk w taryfach zaplanowany jest na 2%, ok. 250 – 300 tys. zł. A 130 tys. zł kosztowała nas awaria pod torami kolejowymi. Na budowę sieci pod rzeką Bug mamy 400 tys. zł, a wszyscy wiemy, że to tykająca bomba.
Oczywiście, część inwestycji uzależniona jest od pozyskania dofinansowania zewnętrznego. PWiK wiąże nadzieje z przystąpieniem do Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych i Master Planu dla dyrektywy ściekowej, co promowane jest w konkursach o dofinansowanie.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom