Szlakiem Powstania Styczniowego (foto)

Wydarzenia

Szlakiem Powstania Styczniowego (foto)

01.02.2020
autor: Powiat Wyszkowski, opr. red., fot. Michał Urbaniak
W żywej lekcji historii Szlakiem Powstania Styczniowego, zorganizowanej przez powiat, uczestniczyli uczniowie pierwszej klasy mundurowej CEZiU „Kopernik”, delegacje szkół podstawowych z poszczególnych gmin, mieszkańcy oraz przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP z Wyszkowa i powiatów ościennych.
 
Powstanie Styczniowe, największe polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, wybuchło 22 stycznia 1863 r. Miało charakter wojny partyzanckiej, stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. W ogromnej mierze związane było z obszarami leśnymi. Lasy dawały schronienie oddziałom partyzanckim, a po latach stały się skarbnicą pamiątek minionych wydarzeń. 
Aby oddać cześć poległym podczas tego jednego z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, powiat zaprosił na żywą lekcję historii. Jej uczestnicy odwiedzili miejsca związane z Powstaniem Styczniowym. Złożono tam kwiaty i zapalono znicze.
Cele tego wydarzenia były następujące: 
• zapoznanie uczniów z wydarzeniami poprzedzającymi wybuch Powstania Styczniowego
• uczczenie miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym na terenie powiatu
• przedstawienie sylwetek bohaterów Powstania Styczniowego, związanych z powiatem wyszkowskim.
Odwiedzono następujące miejsca, objęte szczególną opieką Związku Piłsudczyków RP Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie:
Wyszków – Sanktuarium św. Idziego, tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Kapelanów Puszczy Białej
Kamieńczyk - zbiorowa mogiła 14 powstańców poległych w potyczce pod Fidestem
Deskurów - tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Bronisława Deskura, majora Powstania Styczniowego. Bronisław Deskur (1835-1895) – dziedzic Niegowa i majątku Horostyta, założyciel Deskurowa na zasadzie oczynszowania włościan, patriota, demokrata, przeciwnik pańszczyzny, bohater walk Powstania Styczniowego w Puszczy Białej i na Podlasiu.
Suwin, gm. Somianka – głaz w hołdzie 12 mieszkańcom Suwina, uczestnikom powstania 1863 roku (postawiony w 1986 r.). Część z nich brała udział w potyczce pod Popowem, np. Wincenty Jakacki, który za udział w niej został skazany na 12 lat katorgi. Nie wrócił już do Suwina. Na konfiskatę majątku i 12 lat ciężkich robót w kopalniach został skazany Franciszek Kwiatkowski. Eleonora Kwiatkowska za szycie bandaży i pościeli do lazaretu powstańczego została skazana na 4 lata ciężkich robót w fabrykach. Na 8 lat ciężkich robót w twierdzach syberyjskich, pozbawienie praw i konfiskatę majątku został skazany Szczepan Kamiński. Za pomoc powstańcom bracia Wojciech i Józef Sieńkowscy zostali skazani na 2 lata roty aresztanckiej niżnienowogrodzkiej. Ze skazanych do domu wrócił jedynie Józef Sieńkowski (na podst. Edward Sieńkowski „Suwin – Powstańczy Głaz Kamienny”)
Sieczychy, gm. Długosiodło – Dąb „wieszatiel” rosnący przy trakcie wiodącym z Porządzia do Sieczych. Wg przekazów, na jego pochylonych nad drogą konarach Rosjanie wieszali schwytanych w puszczy powstańców.
Przetycz, gm. Długosiodło – kapliczka poświęcona powstańcom, którzy 28 lutego 1863 r. odnieśli zwycięstwo w potyczce pod Przetyczą, którą dowodził Władysław Cichorski ps. Zameczek – uznana za wielki sukces walka podniosła morale zwycięzców i wiarę we własne siły.
Łączka, gm. Długosiodło – uroczysko Bykowce, teren obozowiska powstańców i potyczki 23 maja 1863 r.
Poręba, gm. Brańszczyk – kapliczka Powstańców 1863 r., grób płk. Karola Fryczego, ciężko rannego w bitwie pod Łączką 23 maja 1863r.; przeniesiony z pola bitwy do Poręby, gdzie umiera 24 maja i zostaje pochowany; grobowiec w formie kaplicy wystawiła matka płk. Karola Fryczego
Brańszczyk – tablica pamiątkowa na terenie DPS, gdzie znajdował się szpital powstańczy oraz kapliczka poświęcona uczestnikom Powstania Styczniowego z parafii Brańszczyk.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

W erze cyfryzacji i rosnących możliwości technologicznych, przedsiębiorcy znajdują coraz to nowsze sposoby na rozszerzenie swojej działalności. Jednym z najbardziej skutecznych i dynamicznie rozwijających się kanałów sprzedaży jest handel elektroniczny. Firmy, które wcześniej opierały się na tradycyjnych metodach sprzedaży, dziś masowo przenoszą swoje biznesy do przestrzeni online. Tworzenie sklepów internetowych stało się nie tyle opcją, co koniecznością, aby dotrzymać kroku rosnącym wymaganiom rynku oraz zmieniającym się nawykom zakupowym konsumentów.
zobacz więcej
Materace dla sportowców: Jak wspierają regenerację i wydajność

Materace dla sportowców: Jak wspierają regenerację i wydajność

Sen jest nieodzownym elementem życia każdego sportowca, równie ważnym jak trening czy odpowiednia dieta. To podczas snu nasze ciało przechodzi przez procesy regeneracji i odpoczynku, które są kluczowe dla utrzymania wysokiej wydajności i zdrowia. W sporcie, gdzie każdy detal ma znaczenie, jakość snu może być tym decydującym czynnikiem, który wpływa na różnicę między sukcesem a porażką. W tym artykule skupimy się na znaczeniu dobrego materaca dla sportowców i tym, jak może on wspierać ich regenerację i wydajność.
zobacz więcej
Tężnia w parku ma być uruchomiona na weekend

Tężnia w parku ma być uruchomiona na weekend

Na weekend urząd miejski planuje uruchomić tężnię w parku miejskim. Dziś do Wyszkowa ma przyjechać wykonawca tężni, by sprawdzić, czy instalacja działa poprawnie.
zobacz więcej
„Nie nagrywaj tego”: policja szuka sprawcy uszkodzenia telefonu kandydata WIS Masz Wybór

„Nie nagrywaj tego”: policja szuka sprawcy uszkodzenia telefonu kandydata WIS Masz Wybór

Wyszkowska policja szuka mężczyzny, który w nocy z 5 na 6 kwietnia wytrącił z ręki telefon przedstawicielowi KWW WIS Masz Wybór. Do zdarzenia doszło podczas rozklejania plakatów tuż przed ciszą wyborczą.
zobacz więcej