Świetnie wiem, jak wygląda gżegżółka (foto)

Wydarzenia

Świetnie wiem, jak wygląda gżegżółka (foto)

08.04.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Prawie 70 uczestników, gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wyszkowskiego oraz węgrowskiego – zwycięzcy etapów gminnych, wzięło udział w etapie wojewódzkim XVII Wyszkowskiego Dyktanda. Autorzy dyktanda przygotowali dla młodzieży kilka ortograficznych pułapek, którymi mogły okazać się zdania typu: „Owi półżołnierze mieli na głowach granatowo-żólte niby-hełmy, na rękach różowe rękawice, na nogach buciory w kolorze jasnozielonego jarmużu.
Organizatorem konkursu od lat jest Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie.
- „Kochać ojczyznę to miłować język, miłować język to nie kalać go błędami” – pod takim hasłem od 2001 r. odbywa się w naszej szkole konkurs ortograficzny – przypomniała dyr. gimnazjum Agnieszka Deptuła. – Nawiązaliśmy współpracę z Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Autorką tekstów dyktand dzisiejszego konkursu jest dr Beata Nowakowska.
Niektóre wyrazy i sformułowania mogły okazać się kłopotliwe: „Na ogół jestem mężny i chyży. Kiedy mażę graffiti po murze, półwisząc zahaczony niczym niby-ptak, wszystkim się wydaje, że jestem chimerą, hybrydą jakąś, mityczną Hydrą wielogłową. (…) Naraz usłyszałem trzepot skrzydeł. (…) To był mysikrólik. Nie miałem żadnych wątpliwości, przecież świetnie wiem, jak wygląda gżegżółka czy przepiórka. A ten tu był oliwkowozielony z żółto-czarną pręgą na środku głowy. (…) Po prostu czary-mary i to w taki ponury dzień. Naprawdę wszystko może się zdarzyć.
Wśród gimnazjalistów z dyktandem najlepiej poradziła sobie Wiktoria Łaszczewska z Gimnazjum w Rząśniku. II miejsce zajęła Julia Kwiatkowska z Gimnazjum w Długosiodle, III miejsce - Michał Laskowski z Gimnazjum w Brańszczyku.
Dyktando dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej napisali uczniowie I LO w Wyszkowie: I miejsce - Aleksandra Puławska, II – Błażej Szurawski, III – Julia Krzepicka.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 13 czerwca, podczas Wyszkowskich Dni Nauki.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Czym są zdjęcia packshot i jak można je wykorzystać w Internecie?

Czym są zdjęcia packshot i jak można je wykorzystać w Internecie?

Dobre zdjęcie jest w stanie sprzedać w zasadzie każdy produkt. Nawet najlepszy produkt nie wzbudzi też zainteresowania, jeśli nie będzie okraszony odpowiednią fotografią. W handlu kluczem do sukcesu okazuje się więc zrobienie perfekcyjnego zdjęcia.
zobacz więcej
Pierwsza Komunia w św. Rodzinie (foto)

Pierwsza Komunia w św. Rodzinie (foto)

Trzecioklasiści z parafii św. Rodziny w niedzielę 3 czerwca zakończyli sezon I Komunii Świętych w Wyszkowie.
zobacz więcej
Dajmy znać policji, że coś złego się dzieje (foto)

Dajmy znać policji, że coś złego się dzieje (foto)

Problemy komunikacyjne w mieście, a konkretnie na skrzyżowaniach i z miejscami parkingowymi, były głównym tematem debaty na temat bezpieczeństwa, na którą wyszkowska policja zaprosiła mieszkańców w czwartek 24 listopada. Policja zachęca do zgłaszania wykroczeń poprzez internetową Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. - Dajmy znać policji, że coś złego się dzieje. Patrole na pewno się tam pojawią – zapewnił komendant wyszkowskiej jednostki inps. Michał Toporkiewicz.
zobacz więcej
ŻYCIE W PEŁNI: Historia z życia wzięta

ŻYCIE W PEŁNI: Historia z życia wzięta

Zofia kocha swojego partnera, jednak stale go krytykuje. Zawsze w jego zachowaniu znajdzie coś nieodpowiedniego. Jednak bardzo nie chciałaby, by ich związek się rozpadł... nie potrafią się porozumieć, a nagromadzona frustracja najczęściej prowadzi do kłótni i wymiany zdań. Zofia i jej partner Adam, choć bardzo się kochają, stale się krytykują i oskarżają. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan