Stulecie praw miejskich Wyszkowa

Wydarzenia

Stulecie praw miejskich Wyszkowa

04.02.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Równo sto lat temu, 4 lutego 1919 r., ukazał się dekret o samorządzie miejskim, zawierający wykaz 150 miejscowości uznanych za miasta. Jednym z nich był Wyszków, który odzyskał prawa miejskie po 50 latach. Dekret został opublikowany w Dzienniku Praw Państwa Polskiego 7 lutego 1919 r.
Dekret o samorządzie miejskim zawiera m.in. wykaz 150 miast, leżących w granicach byłego Królestwa Polskiego (Kongresowego). Jest tam m.in. 35 miast, które na podstawie Ukazu Carskiego z 1869 r. zostały pozbawione praw miejskich (były osadami), w tym właśnie Wyszków, Grajewo, Różan, Stawiski, Wysokie Maz., Zambrów. Są też 2 miejscowości, które wcześniej nie posiadały praw miejskich: Aleksandrów Kujawski i Wołomin, a także 94 miejscowości, które prawa miejskie miały nieprzerwanie, np. Częstochowa, Lublin, Łomża, Maków Maz., Mława, Nasielsk, Ostrołęka, Ostrów Maz., Płock, Pułtusk, Radzymin, Siedlce, Skierniewice, Szczuczyn, Tykocin, Warszawa, Wyszogród, Zamość.
Dekret podpisali: Naczelnik Państwa J. Piłsudski, Prezydent Ministrów I. J. Paderewski i Minister Spraw Wewnętrznych S. Wojciechowski.
Więcej o tym ciekawym fragmencie historii naszego miasta będzie można przeczytać w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od PIĄTKU 8 lutego.
*
Uroczystość połączona z koncertem z okresu 20-lecia międzywojennego odbędzie się w niedzielę 17 lutego o godz. 17 w „Hutniku”. Wstęp wolny, wejściówki w kasie od 5 lutego.



Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość