Sprawdzą jakość powietrza w Wyszkowie

Wydarzenia

Sprawdzą jakość powietrza w Wyszkowie

27.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. RDC
Jakość powietrza w naszym mieście sprawdzą Polskie Radio RDC i Warszawą Bez Smogu. Wyszków jest jednym z sześciu miast na Mazowszu, gdzie prowadzona będzie akcja.
Europejska Agencja Środowiska podaje, że w 2015 roku w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza zmarło ok. 48 tys. osób. W związku z przekroczeniem w 2017 r. poziomu III – Ostrzeżenia 1 stopnia o złej jakości powietrza (kolor żółty) dla pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM10 w powietrzu na obszarze Mazowsza, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłasza ostrzeżenie 1 stopnia.
Smog to m.in. spaliny samochodowe, nieczystości z fabryk i elektrowni, ale przede wszystkim dym z naszych kominów. Najgroźniejszy jest więc w sezonie grzewczym. Mandat za korzystanie z nielegalnego paliwa może wynosić od 100 do 500 zł, sprawa może być też skierowana do sądu. W związku z uchwałą anty-smogową, która weszła w życie na Mazowszu, z końcem 2022 roku nielegalne będą wszystkie piece starego typu.
Podczas akcji Radia RDC i Warszawy Bez Smogu, urządzenia zostały zainstalowane na dachu hali sportowej w Garwolinie i komendy straży miejskiej w Mińsku Mazowieckim. Dokładny sprzęt, kalibrowany raz w roku, pozwala na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia. - Pyłomierze działają 24 godziny na dobę przez dwa tygodnie - wyjaśnia Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu.
Następnie trafią do kolejnych miast regionu: Warki, Góry Kalwarii, Wyszkowa i Wołomina. Stan powietrza w aktualnie badanych miejscowościach można sprawdzić na stronie internetowej Polskiego Alarmu Smogowego oraz na www.rdc.pl.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom