„Sobibór”, powstanie w niemieckim obozie zagłady

Wydarzenia

„Sobibór”, powstanie w niemieckim obozie zagłady

09.05.2018
autor: Red.
Temat o okupacji niemieckiej na Polskę w kontekście Holocaustu, a dokładniej to Zagłady Żydów jest w chwili obecnej jest bardzo popularny. Od lat filmowcy zmagają się z tym tematem próbując wywołać w widzach jak najmocniejsze uczucia.

Film o ucieczce z obozu zagłady

Chwila obecna to jest najlepszy czas na pokazanie filmu na ten temat. Jednak aby wiedzieć o co dokładnie w tym chodzi warto poznać zarys historyczny wydarzeń, które miały miejsce w Niemieckim obozie zagłady Sobibór.

Obóz w Sobiborze

Obóz w miejscowości Sobibór położony w lasach, z dala od miejsc zamieszkałych przez ludzi, jest idealnym miejscem na plany Niemców dotyczące eksterminacji ludności cywilnej jak i jeńców wojennych. Wszystko to plan ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej nazywany „Reinhard”.

Obóz pracy

Według oficjalnych informacji jest to obóz pracy. I faktycznie są tam komanda pracujące, które mają za zadanie segregowanie zrabowanej innym odzieży, butów, kosztowności. Wszytko to wyjeżdża w składach do Niemieckiej III Rzeszy. A złoto przetapiane na sztabki zasila Centralny Bank III Rzeszy.

Konspiracja w obozie

Jednak wśród więźniów są osoby, które znają rzeczywistość i wiedzą jaki będzie koniec każdego z nich. Udaje im się zawiązać konspirację. Do konspiracji dołącza Aleksander Peczerski jeniec wojenny z Armii Czerwonej. Swoim zachowaniem zwraca na siebie uwagę nie tylko samych esesmanów ale także konspiratorów. Wcielony w szeregi buntowników szybko zdobywa przywództwo i w dwa tygodnie udaje im się doprowadzić do powstania.

14 października 1943

Wybucha powstanie, więźniowe z nożami rzucają się na niemickich żołnierzy, jednak nieprzewidziany bieg wydarzeń nie pozwala na opanowanie bramy wyjazdowej z obozu. Chaos jaki powstaje podczas ucieczki powoduje, że część ludzi ginie od min. Jednak praktycznie połowie udaje się uciec poza teren obozu. Mimo wszystko i tak większość zostaje złapanych przez Niemców albo wachmanów.

Film „Sobibór”

Na podstawie tych wydarzeń powstał film „Sobibór”. Twórca chciał w nim pokazać świat wewnątrz murów oraz uczucia jakie towarzyszyły więźniom w przededniu powstanie oraz w trakcie walki o wolność. Jest to już kolejna adaptacja filmowa tych wydarzeń. Dramat produkcji rosyjskiej wejdzie na ekrany kin już w maju.

Część uciekinierów znajduje schronienie u grupy polskich partyzantów między innymi Chaim Engel, który wraz z przyszłą żoną po zakończeniu wojny przenosi się do Holandii. Jednak na stałe osiedla się w USA. Film opowiada nie tylko o powstaniu, ale też o ludziach i ich uczuciach oraz pragnieniach jakich doświadczali będąc w obozie.

Źródło:

Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
24.52% (166 głosów)
29.84% (202 głosów)
7.39% (50 głosów)
6.79% (46 głosów)
31.46% (213 głosów)
manhattan