Słodki Kamieńczyk (foto)

Wydarzenia

Słodki Kamieńczyk (foto)

08.08.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Po raz piaty, w pierwszą niedzielę sierpnia, w Kamieńczyku odbył się Festiwal Miodu i Chleba. Jego celem jest promocja turystycznych walorów Kamieńczyka, wsi w gminie Wyszków, położonej w widłach Bugu i Liwca. Dopisali uczestnicy (najwięcej zgromadził występ Piotra Pręgowskiego) i pogoda. 
Festiwal, który tradycyjnie prowadził Mariusz Kubeł z Ostrołeki, otworzyli: zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, sołtys Kamieńczyka Marek Curuł, ks. proboszcz Kazimierz Klepacki, prezes powiatowego koła pszczelarzy Andrzej Wojtczak.
- Tych z państwa, którzy są stałymi bywalcami naszego festiwalu nie muszę przekonywać, ze to najsmaczniejszy festiwal w okolicy. Tych, którzy są u nas pierwszy raz, zapraszam w podróż sentymentalną do smaków, zapachów i wszystko będzie pięknie – powitała przybyłych Aneta Kowalewska.
Festiwal miodu i chleba zgromadził wielu wystawców. Były stoiska z miodem, z chlebem, ciastami, wędlinami, regionalnymi przysmakami, lodami, biżuterią, wyrobami z drewna i wikliny itp.  Oblegany był plac zabaw dla dzieci. Jak zwykle wielu chętnych przyciągnęły warsztaty pieczenia chleba (wykonany własnoręcznie i upieczony w mobilnym piecu chleb można było zabrać do domu), warsztaty pieczenia fafernuchów - prowadzone przez „Kuźnię kurpiowską” z Pniewa, zbijania ramek i wirowania miodu - prowadzone przez pszczelarzy. Po swoim muzeum etnograficznym oprowadzał Henryk Słowikowski. Organizatorzy przygotowali też wiele konkursów.
W części artystycznej wystąpiły zespoły: ludowy „Gwizdalanki” z Gwizdał, śpiewacze „Wyszkowiacy” i „Nadbużanie”. 
 Zwycięzcą w najważniejszym konkursie festiwalu - „Produkt V edycji” - został, podobnie jak w ubiegłym roku, Paweł Palichleb. W tym roku zaprezentował chleb turecki, wykonany z mąki pszennej, z rodzynkami, miodem, kawą, robiony na zaczynie drożdżowym poolish. Czas od przygotowania zaczynu do wypieczenia tego chleba wynosi 17 godzin. Pieczywo Pawła Palichleba można kupić we wtorki i piątki na wyszkowskim targu, a w soboty na targu w Radzyminie.
Rozdano też nagrody uczestnikom wędkarskich zawodów spławikowych o puchar Burmistrza Wyszkowa (kategorie junior i senior).
Gwiazdą wieczoru był pełen energii Piotr Pręgowski – aktor teatralny i filmowy, kabareciarz. Widzom znany m.in. z seriali „Zmiennicy” (Krashan) i „Ranczo” (Patryk Pietrek). Wraz z zespołem LooLa przedstawił koncert Biesiada Show. Publiczność świetnie się bawiła.
Festiwal zakończył się zabawą taneczną „pod chmurką”. Organizatorem festiwalu była Gmina Wyszków, partnerami PSS „Społem” Wyszków, Powiatowe Koło Pszczelarzy, OSP w Kamieńczyku, Fundacja Bizoon.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość