Śladami pogromców Enigmy

Wydarzenia

Śladami pogromców Enigmy

06.10.2017
autor: Elżbieta Szczuka
W związku z przypadającą w grudniu br. 85. rocznicą złamania przez Polaków szyfrów Enigmy Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizuje projekt „Śladami pogromców Enigmy” (otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP). Atrakcyjny program zaplanowano również w Wyszkowie.
Projekt Wielkopolski ma na celu propagowanie wiedzy o polskich kryptologach, którzy przyczynili się tego sukcesu. Do realizacji projektu zaproszone zostały m.in. samorządy, wśród nich Gmina Wyszków i Powiat Wyszkowski. Przypomnijmy, że w Wyszkowie w 1926 r. zdał maturę jeden z trójki kryptologów, Jerzy Różycki. 
W Wyszkowie główne działania zaplanowano na poniedziałek 16 października. O godz. 11.30 pod tablicą poświęcona Jerzemu Różyckiemu na terenie I LO im. C. K. Norwida zostaną złożone kwiaty, a w samo południe w WOK „Hutnik” rozpocznie się Dzień z Enigmą – będą występy artystyczne, wykłady, rozstrzygnięcie konkursów, prezentacja oryginalnej „Enigmy” oraz wystawa pt. „Enigma. Rozszyfrować zwycięstwo”.
Wcześniej w ramach projektu zaplanowano konkurs matematyczny (organizatorem jest I LO), wystawę w bibliotece oraz turniej szachowy ENIGMAT 2017. Turniej szachowy, wspólny dla młodzieży i dorosłych, ma charakter otwarty (bez wpisowego), odbędzie się w niedzielę 15 października w budynku I LO, początek o godz. 11. Zgłoszenia uczestnictwa drogą elektroniczną: edukacja@powiat-wyszkowski.pl lub marcinhryszkiewicz@op.pl. Potwierdzenie udziału od 10.30 do 10.55 w dniu 15 października.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom