Śladami pogromców Enigmy (foto)

Wydarzenia

Śladami pogromców Enigmy (foto)

18.10.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Prelekcje, występy artystyczne, rozstrzygnięcie konkursu matematycznego i turnieju szachowego złożyły się na Dzień z Enigmą. W ten sposób Wyszków włączył się do projektu „Śladami Pogromców Enigmy”, realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, mającego na celu propagowanie wiedzy o polskich kryptologach, którzy 85 lat temu przyczynili się odszyfrowania niemieckiej maszyny Enigma.
W grudniu tego roku przypada 85. rocznica złamania przez Polaków szyfrów Enigmy (z greckiego. zagadka). Dokonała tego trójka kryptologów: Marian Rejewski, Jerzy Różycki (w 1926 r. zdał maturę w wyszkowskim gimnazjum) i Henryk Zygalski. 
Wyszkowskie wydarzenia rozpoczęły się w poniedziałek 9 października – tego dnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida odbył się finał II Konkursu Matematyczno-Informatycznego im. Jerzego Różyckiego (w 5 kategoriach wiekowych). W piątek 13 października w holu WOK „Hutnik” otwarto wystawę „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, przygotowaną przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, zaś na II piętrze biblioteki miejskiej przygotowaną przez nią wystawę „Jerzy Różycki i historia złamania kodu Enigmy”. W niedzielę 15 października w I LO odbył się ogólnodostępny turniej szachowy „EnigMAT”, którego pomysłodawcą był Krzysztof Arbaszewski.
 
Dzień z Enigmą
Główne działania zaplanowano na poniedziałek 16 października. Przed południem na terenie I LO, przed odsłoniętą w kwietniu 2016 r. tablicą poświęconą Jerzemu Różyckiemu, złożono kwiaty. Zgromadziły się władze powiatu i gminy, nauczyciele i uczniowie wyszkowskiego ogólniaka, a także goście – przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz historyk Marek Grajek.
- Możemy szczycić się tym, że Jerzy Różycki jest absolwentem Gimnazjum Koedukacyjnego w Wyszkowie, z którego wyrosło nasze liceum – powiedziała dyrektor liceum Dorota Piotrowicz. 
W samo południe w WOK „Hutnik” rozpoczął się Dzień z Enigmą. Uroczystość, która zaczęła się występem Rewii Dziecięcej „Sylaba”, prowadzili Leszek Marszał i Piotr Płochocki. Powitali gości, m.in. delegację z Poznania. Salę widowiskową szczelnie wypełniła młodzież szkół wyszkowskich i z powiatu wyszkowskiego. 
Anna Markiewicz, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, wyraziła radość i wdzięczność, że Wyszków aktywnie włączył się do projektu.
- Historia Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego w Wyszkowie, które wykształciło jednego z największych geniuszy polskiej kryptologii, Jerzego Różyckiego, pokazuje, że w państwa mieście od zawsze tkwił ogromny potencjał energetyczny i intelektualny – zaznaczyła.
Wykład na temat technik szyfrowania wygłosił Szymon Dąbrowski, historyk, twórca gier. Przypomniał, że Enigma to maszyna niemiecka, powstała w latach 20. XX w., wprowadzona na wyposażenie armii niemieckiej. Wszystkie wywiady Europy zaczęły się głowić, jak złamać Enigmę. Udało się to jedynie Polakom.
Kolejny punkt to przedstawienie wyników konkursów i wręczenie nagród (jest faktem historycznym, że kryptolodzy grali w szachy), o którym informowaliśmy już na łamach naszego portalu, w wiadomościach sportowych.
W konkursie matematycznym wzięło udział 137 uczniów. Nagrody w kat. 1-3 ufundowała Gmina Wyszków, w pozostałych Powiat Wyszkowski. Najlepsi otrzymali m.in. gry, łamigłówki matematyczne oraz sprzęt elektroniczny.
Kat. I – klasa 2 szkoły podstawowej, wzięło udział 11 uczniów: I miejsce Maria Bączyk, PSP w Długosiodle, II – Karol Prusinowski, Polsko-Angielska Szkoła Podstawowa w Wyszkowie i Patrycja Skoczeń, SPw Komorowie, III – Izabela Jóźwiak.  SP w Komorowie.
Kat. II –klasy 3-4, 47 uczniów: I – Piotr Jusiński, PSP w Długosiodle, II –  Kamila Skoczeń, SP w Komorowie, III – Klaudia Bednarczyk, ZS w Rybnie
Kat. III – klasy 5-6, 34 uczniów, I – Bartosz Śniadała, SP 2 w Wyszkowie, II – Jakub Parol,  PSP w Dalekiem, III – Jędrzej Zaradkiewicz, PSP w Blochach.
Kat. IV – gimnazja i klasy 7, 28 uczniów: I – Marta Pękul, SP4 w Wyszkowie, II – Kamil Hartman, PSP w Porębie, III – Aleksander Mróz, SP4 w Wyszkowie
Kat. V – szkoły średnie, 15 uczniów: I – Błażej Szurawski, II – Szymon Kryśkiewicz, III – Karol Adameczek – wszyscy I LO w Wyszkowie.
Prelekcję „Jerzy Różycki i jego rodzina” wygłosiła Elżbieta Szczuka. Wspomniała m.in. o rodzicach Jerzego – ojciec prowadził apteki w Wyszkowie i Długosiodle, siostrach i bracie, który nie skończył gimnazjum, bo zmarł w 1925 r., tuż przed maturą, a także o żonie Jerzego, Marii, wybitnej projektantce odzieży i ich dziecku Januszu – malarzu i sportowcu.
W części drugiej publiczność zachwycił montaż słowno-muzyczny „Cafe pod Enigmą”, przygotowany przez uczniów I LO pod kierunkiem nauczycieli-polonistów. Wprowadził w klimat kawiarni dwudziestolecia międzywojennego i przypomniał, że najtrudniejszy do złamania jest szyfr ludzkiego serca.
Oryginalną maszynę szyfrującej Enigma, która znajduje się w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, zaprezentował st. asp. Jerzy Foremniak.
Ostatnim prelegentem był dr Marek Grajek, kryptolog, historyk, autor wielu książek popularnonaukowych, w tym wydanej w 2007 r. „Enigma. Bliżej prawdy” o historii łamania szyfrów Enigmy i jej wpływu na losy II wojny światowej. Mówił o wielokrotnych kłamstwach historyków brytyjskich dotyczących rozszyfrowania Enigmy. Często powtarzało się w ich pracach, że Polacy wykradli maszynę i utrwalali przekonanie, że to Brytyjczycy byli głównie odpowiedzialni za złamanie szyfrów Enigmy.
Na Marka Grajka czekała niespodzianka – Konrad Wróbel, prezes Związku Piłsudczyków RP, Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie wręczył mu Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP.
Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Inauguracja kampanii wyborczej KWW Przymierze dla Samorządu (FOTO)

Inauguracja kampanii wyborczej KWW Przymierze dla Samorządu (FOTO)

Darmowa komunikacja miejska, bezpłatny basen dla dzieci i seniorów, wprowadzenie budżetu obywatelskiego, budowa farm fotowoltaicznych, budowa sali gimnastycznej przy SP2, zadbanie o dojazd i parkowanie przy cmentarzu parafialnym - to niektóre propozycje kandydatów KWW Przymierze dla Samorządu, które zaprezentowali podczas inauguracji kampanii wyborczej.
zobacz więcej
Kontener na gruz – co warto wiedzieć? Dlaczego coraz więcej osób korzysta z tej opcji?

Kontener na gruz – co warto wiedzieć? Dlaczego coraz więcej osób korzysta z tej opcji?

Przeprowadzanie remontów wiąże się z umiejętnościami organizacyjnymi. Wszystkie zadania muszą być dobrze zaplanowane, a budowlane materiały oraz sprzęty AGD regularnie dowożone, aby praca mogła przebiegać płynnie. W trakcie remontu z pomieszczeń usuwa się śmieci oraz zbędny sprzęt, aby kolejnego dnia była możliwa praca w komfortowych warunkach. Wywóz gruzu jednak wielu osobom sprawia trudności. Jak sobie poradzić z tym problemem? Dlaczego wywóz gruzu (Warszawa) to opłacalne rozwiązanie?
zobacz więcej
Zarzuty dla sprawcy kradzieży rozbójniczej

Zarzuty dla sprawcy kradzieży rozbójniczej

20-latek ukradł 8 piw i uciekając poturbował ekspedientkę.
zobacz więcej
Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

Artyści, sportowcy, społecznicy, przedsiębiorcy wypełnili salę widowiskową WOK „Hutnik” podczas gali wręczenia Nagród Starosty Powiatu Wyszkowskiego za rozwój i promocję powiatu w roku 2023. Nagrody główne powędrowały do: Jerzego Sitka, Barbary Pędzich-Ciach, UKS Olimp Wyszków, Stowarzyszenia „Wspólna Przyszłość” oraz Urszuli Popławskiej - Gospodarstwo Edukacyjne Cuda i Wianki w Kicinach.
zobacz więcej