Samorządy upamiętnią Bitwę Warszawską (foto)

Wydarzenia

Samorządy upamiętnią Bitwę Warszawską (foto)

16.07.2020
autor: Urząd Miejski w Wyszkowie
Gmina Wyszków przystąpiła do Samorządowego Komitetu na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W ten sposób samorządy, które są położone na szlaku wydarzeń związanych z wygraną wojną z bolszewizmem oraz takie, których historia pokazuje, że czynnie wspierały tę batalię, zamierzają wspólnie i godnie uhonorować 100. rocznicę.
 
Deklaracja została podpisana 15 lipca (czyli miesiąc przed jubileuszowymi obchodami) w Senacie RP, po spotkaniu przedstawicieli samorządów z marszałkiem senatu Tomaszem Grodzkim oraz wicemarszałkami Gabrielą Morawską-Stanecką, Michałem Kamińskim i Bogdanem Borusewiczem. W imieniu Burmistrza Wyszkowa deklarację podpisała Edyta Wittich, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu.
- Czujcie się jak w domu. Senat to również wasz dom – samorządowców powitał marszałek Tomasz Grodzki. Zauważył, że polską „specjalnością” stało się ratowanie Europy przed „zalewami obcych cywilizacji”. - Tak było pod Grunwaldem, tak było pod Wiedniem i tak było pod Warszawą – wyliczał. Jak dodał, naszym patriotycznym obowiązkiem jest godne uczczenie rocznicy Bitwy Warszawskiej i przekazanie światu, że Polska ma się czym chwalić.
O planach Wyszkowa na uczczenie rocznicy Bitwy Warszawskiej mówiła Edyta Wittich:
- Ten rok jest wyjątkowy dla samorządu nie tylko ze względu na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Również w tym roku obchodzimy 30-lecie samorządności. To rok trudny, bo z powodu pandemii oraz problemów finansowych samorządy nie mogą obchodzić tych pięknych rocznic tak bogato i zacnie, jak planowały. W związku ze stuleciem Bitwy Warszawskiej, chcę Państwu powiedzieć, że w Wyszkowie znajduje się najsłynniejsza plebania w Polsce. To w niej 15 sierpnia 1920 roku zatrzymali się członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski, a kilka dni później generał Józef Haller wraz z korespondentami wojennymi, wśród których był Stefan Żeromski. Jego opowiadanie „Na probostwie w Wyszkowie” opisuje te wydarzenia. Nasze plany obchodów 100. rocznicy z powodu ograniczeń i rygorów sanitarnych bardzo się zmieniły, ale chcemy, żeby w uroczystościach wzięli czynny udział nasi mieszkańcy. Planujemy zorganizować 15 sierpnia rajd rowerowy „Śladami Bitwy Warszawskiej”, otwarcie wystawy plenerowej w centrum miasta. Natomiast 16 sierpnia, dzięki inicjatywie Związku Piłsudczyków w Wyszkowie oraz zbiórce publicznej odsłonimy popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego, które stanie przy tej słynnej zabytkowej plebanii. Wieczorem zorganizujemy również kino plenerowe „Cud nad Wisłą” – film niemy z muzyką na żywo.
Marszałek senatu wspomniał również o zasługach polskich kryptologów podczas II wojny światowej. - Muszę powiedzieć, że jeden z trójki wybitnych polskich kryptologów – Jerzy Różycki mieszkał i ukończył szkołę w Wyszkowie - podkreśliła Edyta Wittich. - Jego postać jest bliska naszym mieszkańcom, a pamięć o nim uczciliśmy m.in. stawiając w parku ławeczkę, na której siedzi odlany z brązu.
Wizyta w drugiej izbie parlamentu RP była również okazją do wręczenia marszałkom gadżetów promocyjnych Gminy Wyszków oraz książki autorstwa Elżbiety Szczuki „Pamiętamy. Zasłużeni dla ziemi wyszkowskiej”, wydanej z okazji 30-lecia samorządności.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Niepewna przyszłość szpitala

Niepewna przyszłość szpitala

Ponad 50 mln zł kosztował w ubiegłym roku wyszkowski szpital. To ogromny budżet i mnóstwo problemów, zwłaszcza że do zbilansowania się zakładowi zabrakło 1,2 mln zł. Podczas podsumowania roku 2016 na sesji rady powiatu padło wiele pytań o przyszłość szpitala: niepewną kondycję finansową, sytuację pracowników i braki kadrowe.
zobacz więcej
Próba oszustwa na policjanta

Próba oszustwa na policjanta

Mało brakowało, by 72-letnia mieszkanka Wyszkowa dała się oszukać na 10 tys. zł. Zgłosiła się do niej fałszywa policjantka, a przed popełnieniem błędu uratował siostrzeniec.
zobacz więcej
Reklamowe przepisy do poprawki

Reklamowe przepisy do poprawki

Z reklamową rewolucją jeszcze poczekamy. Wojewoda uchylił uchwałę określającą zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury i tablic reklamowych, kwestionując niektóre zapisy. Urzędnicy miejscy przygotują projekt jeszcze raz.
zobacz więcej
Każą zgłaszać i nic nie robią

Każą zgłaszać i nic nie robią

Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która kupiła na targu w pawilonie dzierżawionym od urzędu miejskiego polędwicę wołową. W trakcie krojenia znalazła w niej coś, co wzbudziło jej podejrzenie. – Chciałam dobrze dla ludzi – mówi – bo to może być tasiemiec (nie mógł to być tasiemiec, bo występuje tylko w mięsie wieprzowym – red.). Poszła więc z tym kawałkiem mięsa do powiatowego sanepidu, by zrobiono badanie. I wtedy się zaczęło. Wydawałoby się prosta sprawa, okazała się bardzo skomplikowaną.  – Każą zgłaszać i nic nie robią – skomentowała nasza Czytelniczka, która kierowała się troską o zdrowie innych klientów.
zobacz więcej