Rowerzysta potrącony na ścieżce rowerowej

Wydarzenia

Rowerzysta potrącony na ścieżce rowerowej

12.10.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KPP Wyszków
11-letni rowerzysta został potrącony na ścieżce rowerowej. Do wypadku doszło w czwartek 11 października po godz. 17 na ul. Kościuszki.
Ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że 39-letni kierowca toyoty, skręcając z ul. Kościuszki w osiedlowy parking nie udzielił pierwszeństwa przejazdu młodemu rowerzyście, który jechał drogą dla rowerów w kierunku kościoła św. Wojciecha. 11-letni mieszkaniec Wyszkowa z obrażeniami ciała został przetransportowany do specjalistycznego szpitala w Warszawie.
Policja przypomina, że rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu i motocyklista. Najczęstsze błędy kierowców to wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i skręcanie. Z kolei cykliści najczęściej powodują wypadki, ponieważ nie ustępują pierwszeństwa, źle sygnalizują skręt albo jadą zbyt szybko.
- Należy pamiętać, że potrącenie pieszego czy rowerzysty z prędkością nieco wyższą niż 50 km/h najczęściej kończy się jego śmiercią – dodaje podkom. Damian Wroczyński z wyszkowskiej policji.
Na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej kierowca zawsze ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerów. Kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi ustąpić rowerzystom zbliżającym się do przejazdu niezależnie, z której strony nadjeżdżają.
Rowerzysta ma prawo wyprzedzać inne pojazdy z prawej strony. Przepisy nie nakazują jednak kierowcom zostawić mu miejsca, ale dobrze to zrobić. W odwrotnej sytuacji zmotoryzowani muszą zachować od wyprzedzanego cyklisty metr odstępu. Rowerzysta ma pierwszeństwo, gdy jedzie na równi z samochodem lub szybciej i chce przejechać przez skrzyżowanie na wprost, a kierowca skręca w prawo, przecinając jego tor jazdy. Kierowcy często o tym zapominają i spychają rowerzystów na krawężnik lub zajeżdżają im drogę. Dla własnego bezpieczeństwa cykliści nie powinni jednak wyprzedzać pojazdów sygnalizujących skręt w prawo.
Kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu, ale cyklista nie ma prawa na nie wjechać. Zawsze musi wcześniej zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy. Wjazd rozpędzonego rowerzysty pod auto to niestety częsta i bardzo niebezpieczna sytuacja.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.24% (193 głosów)
29.03% (252 głosów)
7.03% (61 głosów)
7.03% (61 głosów)
34.68% (301 głosów)