Rowerzysta potrącony na ścieżce rowerowej

Wydarzenia

Rowerzysta potrącony na ścieżce rowerowej

12.10.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KPP Wyszków
11-letni rowerzysta został potrącony na ścieżce rowerowej. Do wypadku doszło w czwartek 11 października po godz. 17 na ul. Kościuszki.
Ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że 39-letni kierowca toyoty, skręcając z ul. Kościuszki w osiedlowy parking nie udzielił pierwszeństwa przejazdu młodemu rowerzyście, który jechał drogą dla rowerów w kierunku kościoła św. Wojciecha. 11-letni mieszkaniec Wyszkowa z obrażeniami ciała został przetransportowany do specjalistycznego szpitala w Warszawie.
Policja przypomina, że rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu i motocyklista. Najczęstsze błędy kierowców to wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i skręcanie. Z kolei cykliści najczęściej powodują wypadki, ponieważ nie ustępują pierwszeństwa, źle sygnalizują skręt albo jadą zbyt szybko.
- Należy pamiętać, że potrącenie pieszego czy rowerzysty z prędkością nieco wyższą niż 50 km/h najczęściej kończy się jego śmiercią – dodaje podkom. Damian Wroczyński z wyszkowskiej policji.
Na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej kierowca zawsze ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerów. Kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi ustąpić rowerzystom zbliżającym się do przejazdu niezależnie, z której strony nadjeżdżają.
Rowerzysta ma prawo wyprzedzać inne pojazdy z prawej strony. Przepisy nie nakazują jednak kierowcom zostawić mu miejsca, ale dobrze to zrobić. W odwrotnej sytuacji zmotoryzowani muszą zachować od wyprzedzanego cyklisty metr odstępu. Rowerzysta ma pierwszeństwo, gdy jedzie na równi z samochodem lub szybciej i chce przejechać przez skrzyżowanie na wprost, a kierowca skręca w prawo, przecinając jego tor jazdy. Kierowcy często o tym zapominają i spychają rowerzystów na krawężnik lub zajeżdżają im drogę. Dla własnego bezpieczeństwa cykliści nie powinni jednak wyprzedzać pojazdów sygnalizujących skręt w prawo.
Kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu, ale cyklista nie ma prawa na nie wjechać. Zawsze musi wcześniej zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy. Wjazd rozpędzonego rowerzysty pod auto to niestety częsta i bardzo niebezpieczna sytuacja.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom