Rolki poliuretanowe – kiedy się przydają?

Wydarzenia

Rolki poliuretanowe – kiedy się przydają?

16.11.2018
autor: Red.
Kształt koła bezsprzecznie zrewolucjonizował historię postępu technicznego i dosłownie wprowadził myśl techniczną na nowe tory. Żeby jednak to sformułowanie nie było zbyt ogólnikowym stwierdzeniem, trzeba zaznaczyć, że historia koła potoczyła się wieloma drogami – tak, jak pozwalała na to inwencja konstruktorów i ich spostrzegawczość.
 

To właśnie tym cechom wynalazców zawdzięczamy fakt istnienia rozwiązań pochodzących od kół, ale będących już nieco zmodyfikowanymi kolistymi projektami.
 

Rolki poliuretanowe, czyli koło i spryt

Koło ze swej natury kojarzy się jako rozwiązanie genialne, ale nieco kruche ze swej natury. Jego klasyczna forma ma niezbyt imponującą powierzchnię toczną – a to skłaniało konstruktorów do tworzenia kół z różnych materiałów, wystarczająco wytrzymałych i trwałych, by konkretne koło zniosło nakładane na nie obciążenia i by wykonywało przewidziane zadania. Tymczasem okazało się, że siłę koła można wzmocnić w jeszcze jeden sposób: właśnie zwiększając jego powierzchnię toczną, a zarazem nieco ingerując w kształt samego koła, które zyskało kształt wydłużonej, walcowatej rolki, mającej za koło jedynie przekrój boczny.

Ale i to nie koniec udoskonalania koła. Choć kluczowy jest sam kształt, dzięki któremu ważne elementy konstrukcyjne pozwalają przemieszczać wyposażone w nie sprzęty, z czasem zaczęto szukać też sposobów na dopracowywanie technicznych osiągnięć. Takim wykończeniem były dodawane, dodatkowe warstwy: na przykład gumowa powłoka pokrywająca powierzchnię toczną kół.

Opatentowany i wypróbowany w wielu sytuacjach i warunkach poliuretan okazał się idealnym dopełnieniem nowoczesnych kół – a także rolek. Powłoka jest nakładana jeszcze wówczas, gdy substancja jest w stanie ciekłym: można więc oblać nią dowolny kształt, na przykład rolkę, o dowolnie szerokiej powierzchni tocznej. Gotowa część zyskuje powłokę, której nie są straszne ani skrajne temperatury, ani chemiczne roztwory, jakie staną jej na drodze.

Rolki poliuretanowe to zatem części, którym można spokojnie powierzyć wykonywanie bardzo wymagających zadań. Takie części, z uwagi na swój konstrukcyjny kształt zniosą znaczne obciążenie, z kolei warstwa powlekającego je poliuretanu czyni je odpornymi na rozmaite czynniki zewnętrzne, potencjalnie problematyczne. Takie rolki to idealne uzupełnienie wózków przewożących ciężkie ładunki, jadących po podłożu, które może kryć takie niespodzianki, jak rozlane odczynniki chemiczne. Z tego powodu rolki poliuretanowe łatwo dostrzec w halach produkcyjnych i służących za magazyny.


 

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zegarki - jakie będą dla nas najlepsze?

Zegarki - jakie będą dla nas najlepsze?

Nie jest żadnym odkryciem stwierdzenie, że nie istnieje coś takiego jak zegarek dobry na każdą okazję. Zupełnie inny czasomierz bowiem powinniśmy wybrać, kiedy udajemy się na eleganckie przyjęcie, a inny, gdy jedziemy z całą rodziną na wakacje.
zobacz więcej
Wymiana drogowych doświadczeń (foto)

Wymiana drogowych doświadczeń (foto)

15-osobowa grupa samorządowców z gminy Wyszków (radni, sołtysi, przewodniczący osiedli) odwiedziła Płońsk, żeby skorzystać z wiedzy i doświadczeń tamtejszego samorządu dotyczących powierzchniowego utrwalania dróg lokalnych. Wyszkowskiej delegacji przewodniczył burmistrz Grzegorz Nowosielski.
zobacz więcej
Zamiast zaczynać od konfliktu i krytyki... (foto)

Zamiast zaczynać od konfliktu i krytyki... (foto)

Mariusz Księżak ponownie został wybrany na przewodniczącego Osiedla nr 6 w Wyszkowie. Zebranie mieszkańców osiedla obejmującego m.in. osiedle Zakręzie, fragment ul. Białostockiej z przyległymi uliczkami odbyło się 28 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2.
Wszystko wskazuje na to, że wkrótce na osiedlu rozpocznie się jedna z najważniejszych inwestycji dla miasta – kontynuacja budowy obwodnicy śródmiejskiej. Jednak nie ta sprawa najbardziej poruszyła obecnych na zebraniu…
zobacz więcej
W siódmą rocznicę śmierci księdza Szulca (foto)

W siódmą rocznicę śmierci księdza Szulca (foto)

2 grudnia minęła siódma rocznica śmierci ks. kan. Stanisława Szulca, wieloletniego proboszcza parafii św. Wojciecha i Honorowego Obywatela Gminy Wyszków. Przed grobowcem ks. Szulca na modlitwie spotkali się parafianie i samorządowcy.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan