Rodzina przekazała pamiątki po burmistrzu Wolskim (foto)

Wydarzenia

Rodzina przekazała pamiątki po burmistrzu Wolskim (foto)

11.12.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Jarosław Wolski, syn Bolesława, honorowego obywatela Gminy Wyszków i wnuk Stanisława, przedwojennego burmistrza Wyszkowa, przekazał w piątek 8 grudnia Gminie Wyszków pamiątki po dziadku i ojcu. Wyszkowianie będą je mogli obejrzeć w nowym roku na wystawie w bibliotece. - Kończymy zagospodarowanie placu Wyzwolenia, gdzie chcemy postawić pomnik pana dziadka - poinformował podczas spotkania w urzędzie miejskim burmistrz Grzegorz Nowosielski – Zależy nam na budowaniu lokalnej tożsamości.
8 grudnia przyjechali do Wyszkowa Tomasz Banasiak i Jarosław Wolski, wnukowie Stanisława Wolskiego, który przez dwie kadencje, do wybuchu II wojny, był burmistrzem Wyszkowa. Jarosław Wolski przekazał na ręce burmistrza rodzinne pamiątki: zdjęcia, notatki, dokumenty, odznaczenia, m.in. honorowa odznakę 13 pułku piechoty, pamiątkowy zegarek, który Stanisław Wolski otrzymał od pracowników magistratu w 1938 r. na 40. urodziny, dyplom i medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, nadany Stanisławowi i Wincentynie Wolskim, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, z 6 października 2017r., za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich Stanisław i Wincentyna Wolscy pośmiertnie zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w pałacu prezydenckim 11 października, przed 75. rocznicą powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”.
Ofiarowane pamiątki zinwentaryzowała zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. Przekazane zostaną do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, w nowym roku będzie można je obejrzeć na wystawie poświęconej rodzinie Wolskich.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Przyznano nagrody „Za Czyn” 2016 (foto)

Przyznano nagrody „Za Czyn” 2016 (foto)

Społeczne Stowarzyszenie Oświatowe „Szkoła z Tradycjami” z Jackowa Górnego, firma Bossberry Piotra Sępkowskiego ze wsi Suski Stare, Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” z Wyszkowa i kolarz Łukasz Góralewski zostali laureatami Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego „Za Czyn”. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło podczas uroczystości 6 lutego w WOK „Hutnik”.
zobacz więcej
8 maja początek rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Sprawdź, co oferują

8 maja początek rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Sprawdź, co oferują

Na gimnazjalistów czeka bogata oferta edukacyjna w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu wyszkowskiego. W większości to profile sprawdzone, cieszące się od lat zainteresowaniem młodzieży. Nowością jest klasa dietetyki i fitnessu. Nabór kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2017/2018, podobnie jak w latach poprzednich, prowadzony będzie w systemie elektronicznym. Rusza na stronie https://wyszkow.edu.pl 8 maja o godz. 10. Trwa do 19 maja do godz. 15.
zobacz więcej
Balon wylądował na drodze (zdjęcia, wideo)

Balon wylądował na drodze (zdjęcia, wideo)

Różne przeszkody powinni przewidywać kierowcy na drogach, ale chyba nikt nie spodziewa się… balonu. Świadkami nietypowego zdarzenia w sobotni wieczór, 29 lipca, były osoby jadące drogą z Woli Mystkowskiej do Rząśnika oraz mieszkańcy Wielątek-Folwark i Nowych Wielątek.
zobacz więcej
Narodowe Czytanie „Wesela”

Narodowe Czytanie „Wesela”

W tym roku cała Polska czyta „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Na Narodowe Czytanie w Wyszkowie burmistrz i biblioteka miejska zapraszają w sobotę 2 września o godz. 11 na plac przy fontannie, ul. Sowińskiego.
zobacz więcej
manhattan