Rodzina przekazała pamiątki po burmistrzu Wolskim (foto)

Wydarzenia

Rodzina przekazała pamiątki po burmistrzu Wolskim (foto)

11.12.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Jarosław Wolski, syn Bolesława, honorowego obywatela Gminy Wyszków i wnuk Stanisława, przedwojennego burmistrza Wyszkowa, przekazał w piątek 8 grudnia Gminie Wyszków pamiątki po dziadku i ojcu. Wyszkowianie będą je mogli obejrzeć w nowym roku na wystawie w bibliotece. - Kończymy zagospodarowanie placu Wyzwolenia, gdzie chcemy postawić pomnik pana dziadka - poinformował podczas spotkania w urzędzie miejskim burmistrz Grzegorz Nowosielski – Zależy nam na budowaniu lokalnej tożsamości.
8 grudnia przyjechali do Wyszkowa Tomasz Banasiak i Jarosław Wolski, wnukowie Stanisława Wolskiego, który przez dwie kadencje, do wybuchu II wojny, był burmistrzem Wyszkowa. Jarosław Wolski przekazał na ręce burmistrza rodzinne pamiątki: zdjęcia, notatki, dokumenty, odznaczenia, m.in. honorowa odznakę 13 pułku piechoty, pamiątkowy zegarek, który Stanisław Wolski otrzymał od pracowników magistratu w 1938 r. na 40. urodziny, dyplom i medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, nadany Stanisławowi i Wincentynie Wolskim, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, z 6 października 2017r., za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich Stanisław i Wincentyna Wolscy pośmiertnie zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w pałacu prezydenckim 11 października, przed 75. rocznicą powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”.
Ofiarowane pamiątki zinwentaryzowała zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. Przekazane zostaną do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, w nowym roku będzie można je obejrzeć na wystawie poświęconej rodzinie Wolskich.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku