Rodzina przekazała pamiątki po burmistrzu Wolskim (foto)

Wydarzenia

Rodzina przekazała pamiątki po burmistrzu Wolskim (foto)

11.12.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Jarosław Wolski, syn Bolesława, honorowego obywatela Gminy Wyszków i wnuk Stanisława, przedwojennego burmistrza Wyszkowa, przekazał w piątek 8 grudnia Gminie Wyszków pamiątki po dziadku i ojcu. Wyszkowianie będą je mogli obejrzeć w nowym roku na wystawie w bibliotece. - Kończymy zagospodarowanie placu Wyzwolenia, gdzie chcemy postawić pomnik pana dziadka - poinformował podczas spotkania w urzędzie miejskim burmistrz Grzegorz Nowosielski – Zależy nam na budowaniu lokalnej tożsamości.
8 grudnia przyjechali do Wyszkowa Tomasz Banasiak i Jarosław Wolski, wnukowie Stanisława Wolskiego, który przez dwie kadencje, do wybuchu II wojny, był burmistrzem Wyszkowa. Jarosław Wolski przekazał na ręce burmistrza rodzinne pamiątki: zdjęcia, notatki, dokumenty, odznaczenia, m.in. honorowa odznakę 13 pułku piechoty, pamiątkowy zegarek, który Stanisław Wolski otrzymał od pracowników magistratu w 1938 r. na 40. urodziny, dyplom i medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, nadany Stanisławowi i Wincentynie Wolskim, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, z 6 października 2017r., za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich Stanisław i Wincentyna Wolscy pośmiertnie zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w pałacu prezydenckim 11 października, przed 75. rocznicą powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”.
Ofiarowane pamiątki zinwentaryzowała zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. Przekazane zostaną do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, w nowym roku będzie można je obejrzeć na wystawie poświęconej rodzinie Wolskich.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.69% (184 głosów)
29.84% (242 głosów)
7.27% (59 głosów)
6.78% (55 głosów)
33.42% (271 głosów)
manhattan