Rodzina przekazała pamiątki po burmistrzu Wolskim (foto)

Wydarzenia

Rodzina przekazała pamiątki po burmistrzu Wolskim (foto)

11.12.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Jarosław Wolski, syn Bolesława, honorowego obywatela Gminy Wyszków i wnuk Stanisława, przedwojennego burmistrza Wyszkowa, przekazał w piątek 8 grudnia Gminie Wyszków pamiątki po dziadku i ojcu. Wyszkowianie będą je mogli obejrzeć w nowym roku na wystawie w bibliotece. - Kończymy zagospodarowanie placu Wyzwolenia, gdzie chcemy postawić pomnik pana dziadka - poinformował podczas spotkania w urzędzie miejskim burmistrz Grzegorz Nowosielski – Zależy nam na budowaniu lokalnej tożsamości.
8 grudnia przyjechali do Wyszkowa Tomasz Banasiak i Jarosław Wolski, wnukowie Stanisława Wolskiego, który przez dwie kadencje, do wybuchu II wojny, był burmistrzem Wyszkowa. Jarosław Wolski przekazał na ręce burmistrza rodzinne pamiątki: zdjęcia, notatki, dokumenty, odznaczenia, m.in. honorowa odznakę 13 pułku piechoty, pamiątkowy zegarek, który Stanisław Wolski otrzymał od pracowników magistratu w 1938 r. na 40. urodziny, dyplom i medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, nadany Stanisławowi i Wincentynie Wolskim, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, z 6 października 2017r., za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich Stanisław i Wincentyna Wolscy pośmiertnie zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w pałacu prezydenckim 11 października, przed 75. rocznicą powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”.
Ofiarowane pamiątki zinwentaryzowała zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. Przekazane zostaną do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, w nowym roku będzie można je obejrzeć na wystawie poświęconej rodzinie Wolskich.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bezpłatne posiłki dla potrzebujących

Bezpłatne posiłki dla potrzebujących

W sobotę 30 grudnia wydawanie ciepłych posiłków dla potrzebujących i bezdomnych rozpocznie fundacja „Lepszy Los”: w siedzibie fundacji przy ul. Geodetów 50 w godz. 11 – 14, przy dworcu PKS w godz. 15 - 17.
zobacz więcej
Marcin Brdak strażakiem miesiąca (foto)

Marcin Brdak strażakiem miesiąca (foto)

Nie zawahał się i ruszył na pomoc młodemu mężczyźnie, który targnął się na swoje życie. Natychmiastowa reanimacja, prowadzona aż do przyjazdu karetki zapobiegła nieodwracalnym zmianom w organizmie poszkodowanego. Za szybkie i profesjonalne działanie wyszkowski strażak Marcin Brdak otrzymał tytuł „Strażaka miesiąca lipca 2017”. Dziś nagrodę druhowi wręczyła wicemarszałek województwa Janina Orzełowska.
zobacz więcej
Inwestycja w oświetlenie LED - skąd wziąć na to środki?

Inwestycja w oświetlenie LED - skąd wziąć na to środki?

Wymiana tradycyjnego oświetlenia na nowoczesną technologię LED stała się jednym ze skuteczniejszych sposobów generowania oszczędności, zwiększania efektywności energetycznej i poprawy wpływu środowiskowego wielu firm, przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych, a także obiektów handlowych, usługowych, i publicznych. Inwestycja ta nie należy do najtańszych, co automatycznie rodzi pytanie: skąd pozyskać środki potrzebne do zmiany standardowego oświetlenia na energooszczędne oprawy LED? Problem dotyczy nie tylko gmin i miast decydujących się na tego typu krok w przestrzeni publicznej, ale też prywatnych firm chcących zaznaczyć swój wpływ na eliminację marnotrawstwa energetycznego. Szczęśliwie, na rynku pojawiło się już wiele sposobów dofinansowania tego typu inwestycji. Z czego mogą skorzystać dziś przedsiębiorcy?
zobacz więcej
Program Diecezjalnych Dni Młodzieży

Program Diecezjalnych Dni Młodzieży

Przed nami wielkie wydarzenie. W dniach 8 - 9 kwietnia w Wyszkowie odbędą się 32. Diecezjalne Dni Młodzieży. Większość wydarzeń będzie miała miejsce w hali WOSiR na os. Polonez – jedynym miejscu, które może pomieścić kilkaset młodych ludzi. Planowane są także dwie procesje ulicami miasta: droga krzyżowa i procesja palmowa.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku