Refundacja sprzętu rehabilitacyjnego – wymogi

Wydarzenia

Refundacja sprzętu rehabilitacyjnego – wymogi

27.08.2019
autor: materiał zewnętrzny
Wsparcie państwa za pomocą dofinansowania NFZ to w większości jedyna szansa, aby niepełnosprawni mogli sobie pozwolić na zakup sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego codzienne funkcjonowanie. Przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje, z którymi powinna zapoznać się każda niepełnosprawna osoba starająca się o dofinansowanie od państwa Polskiego. Jakie są wymogi uzyskania dofinansowania NFZ?
 

NFZ dofinansowanie – wszystko, co musisz wiedzieć

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne mające problemy z zachowaniem prawidłowego wzorca ruchowego bądź osoby posiadające problemy z prawidłowym codziennym funkcjonowaniem. Taka forma finansowania przysługuje jedynie niepełnosprawnym, którzy w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystali z żadnej pomocy finansowej na tego typu produktu rehabilitacyjne. Wysokiej jakości sprzęt medyczny renomowanych producentów można znaleźć na stronie https://salonzdrowia.com.pl. Sklep ortopedyczny oferuje różnego rodzaju stabilizatory, kule, ortezy czy wózki.

Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego przysługuje osobom, które nie przekraczają 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie oraz samotnym niepełnosprawnym, którzy nie osiągnęli progu ponad 65% przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość maksymalnego dofinansowania wynosi 80% wartości realizowanego zakupu. Pozostałe 20% to tzw. wkład własny pokrywany z kieszeni niepełnosprawnego.
 

100% refundacji - dla kogo

Istnieją jednak grupy, dla których refundacja niezbędnego sprzętu do przejścia rehabilitacji oraz wyrobów medycznych wynosi 100%. Do takich osób zaliczają się inwalidzi wojenni i wojskowi, ofiary działań wojennych, osoby represjonowane oraz żołnierze lub pracownicy armii uprawnione do wykonywania działań w zakresie leczenia poza terytorium Polski.

Jak otrzymać dofinansowanie? Procedura składania dokumentów

Rozpoczęcie procedury starania się o dofinansowanie na zakup sprzętu ortopedycznego lub środków pomocniczych wiąże się z koniecznością złożenia kilku niezbędnych dokumentów w pobliskim PCPR lub MOPS. Podstawą jest poprawnie wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania, do którego należy dołączyć oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby starającej się o dofinansowanie lub jego opiekuna prawnego. Niezbędne będzie również złożenie kserokopii orzeczenia o niepełnosprawności i jego stopniu oraz ksero zlecenia wystawionego przez certyfikowanego lekarza. Jakie dane powinny znaleźć się we wniosku?

  • aktualny adres zamieszkania
  • imię i nazwisko niepełnosprawnego
  • cel dofinansowania
  • oświadczenie o wysokości zarobków domowników
  • liczba osób przebywających w gospodarstwie domowym
  • nazwę banku i numer konta bankowego.
     

W jakich miejscach można zrealizować dofinansowanie?

Dofinansowanie przyznane przez NFZ musi zostać zrealizowane w określonej placówce. Aby móc wykorzystać pieniądze przyznane przez państwo na zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego, niepełnosprawny musi wybrać sklep, który będzie miał podpisaną umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z wojewódzkim oddziałem NFZ.

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość