Refundacja sprzętu rehabilitacyjnego – wymogi

Wydarzenia

Refundacja sprzętu rehabilitacyjnego – wymogi

27.08.2019
autor: materiał zewnętrzny
Wsparcie państwa za pomocą dofinansowania NFZ to w większości jedyna szansa, aby niepełnosprawni mogli sobie pozwolić na zakup sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego codzienne funkcjonowanie. Przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje, z którymi powinna zapoznać się każda niepełnosprawna osoba starająca się o dofinansowanie od państwa Polskiego. Jakie są wymogi uzyskania dofinansowania NFZ?
 

NFZ dofinansowanie – wszystko, co musisz wiedzieć

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne mające problemy z zachowaniem prawidłowego wzorca ruchowego bądź osoby posiadające problemy z prawidłowym codziennym funkcjonowaniem. Taka forma finansowania przysługuje jedynie niepełnosprawnym, którzy w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystali z żadnej pomocy finansowej na tego typu produktu rehabilitacyjne. Wysokiej jakości sprzęt medyczny renomowanych producentów można znaleźć na stronie https://salonzdrowia.com.pl. Sklep ortopedyczny oferuje różnego rodzaju stabilizatory, kule, ortezy czy wózki.

Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego przysługuje osobom, które nie przekraczają 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie oraz samotnym niepełnosprawnym, którzy nie osiągnęli progu ponad 65% przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość maksymalnego dofinansowania wynosi 80% wartości realizowanego zakupu. Pozostałe 20% to tzw. wkład własny pokrywany z kieszeni niepełnosprawnego.
 

100% refundacji - dla kogo

Istnieją jednak grupy, dla których refundacja niezbędnego sprzętu do przejścia rehabilitacji oraz wyrobów medycznych wynosi 100%. Do takich osób zaliczają się inwalidzi wojenni i wojskowi, ofiary działań wojennych, osoby represjonowane oraz żołnierze lub pracownicy armii uprawnione do wykonywania działań w zakresie leczenia poza terytorium Polski.

Jak otrzymać dofinansowanie? Procedura składania dokumentów

Rozpoczęcie procedury starania się o dofinansowanie na zakup sprzętu ortopedycznego lub środków pomocniczych wiąże się z koniecznością złożenia kilku niezbędnych dokumentów w pobliskim PCPR lub MOPS. Podstawą jest poprawnie wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania, do którego należy dołączyć oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby starającej się o dofinansowanie lub jego opiekuna prawnego. Niezbędne będzie również złożenie kserokopii orzeczenia o niepełnosprawności i jego stopniu oraz ksero zlecenia wystawionego przez certyfikowanego lekarza. Jakie dane powinny znaleźć się we wniosku?

  • aktualny adres zamieszkania
  • imię i nazwisko niepełnosprawnego
  • cel dofinansowania
  • oświadczenie o wysokości zarobków domowników
  • liczba osób przebywających w gospodarstwie domowym
  • nazwę banku i numer konta bankowego.
     

W jakich miejscach można zrealizować dofinansowanie?

Dofinansowanie przyznane przez NFZ musi zostać zrealizowane w określonej placówce. Aby móc wykorzystać pieniądze przyznane przez państwo na zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego, niepełnosprawny musi wybrać sklep, który będzie miał podpisaną umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z wojewódzkim oddziałem NFZ.

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wakacje – nie dla remontów

Wakacje – nie dla remontów

Lato, czas odpoczynku od lekcji, to dobry termin na remonty w szkołach. Wyszkowskie placówki ponadgimnazjalne przechodzą drobne liftingi i większe przeobrażenia. W I Liceum Ogólnokształcącym powstanie parking, w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” trwa odnawianie pomieszczeń byłego Centrum Kształcenia Praktycznego. 
zobacz więcej
ŻYCIE W PEŁNI: Dlaczego jesteś dla siebie okrutny?

ŻYCIE W PEŁNI: Dlaczego jesteś dla siebie okrutny?

„Za gruby. Za wrażliwy. Zbyt emocjonalny. Za bardzo nieśmiały. Za bardzo lękliwy”. Takich komunikatów od siebie do siebie generujemy całą masę, każdego dnia. Przez co możemy czekać i stać – aż schudniemy, awansujemy, dorobimy się. Możemy próbować coś zmienić, aż w końcu uda się nabrać siły, okiełznać emocje, „ogarnąć się”. Tymczasem życie ucieka przez palce, bo Ty ciągle czekasz na ten moment, kiedy przestaniesz być zbyt jakiś, za mało jakiś, za bardzo jakiś! więc… Jak długo jeszcze będziesz dla siebie okrutny? 
zobacz więcej
Prosto z dziecięcego serca (foto)

Prosto z dziecięcego serca (foto)

Boże Narodzenie to niezwykle gorący czas w wyszkowskich przedszkolach, kiedy maluchy zapraszają rodziców na jasełka. Piękną tradycję pielęgnuje także Przedszkole nr 1.
zobacz więcej
INTERWENCJA: Może by gmina ceny obniżyła…

INTERWENCJA: Może by gmina ceny obniżyła…

O tym, że w 2018 r. znacznie wzrosną opłaty za odbiór śmieci, wiadomo było od grudnia. Poruszenie wywołały nakazy płatnicze, które uświadomiły rodzinom, jak duża to podwyżka kwartalnie.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom
Zitcom