Razem dla innych - wspólnie dla siebie (foto)

Wydarzenia

Razem dla innych - wspólnie dla siebie (foto)

29.11.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Podsumowanie realizowanego przez pół roku projektu „Razem dla innych – wspólnie dla siebie” odbyło się we wtorek 27 listopada. Ten ciekawy projekt miał m.in. na celu integrację międzypokoleniową.
Od 1 czerwca do 30 listopada 2018 r. działające przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Wyszkowie Stowarzyszenie „Promenada” realizowało, ze środków pozyskanych z Województwa Mazowieckiego, projekt „Razem dla innych – wspólnie dla siebie”. Wzięła w nim udział 30-osobowa grupa podopiecznych z Domu Dziennego Pobytu „Senior” oraz 10-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna”. W ramach zadania grupa brała udział w warsztatach teatralnych, tanecznych, wokalnych, decoupage, z zakresu motywacji i komunikacji interpersonalnej. Dorośli dodatkowo obejrzeli w Teatrze Wielkim operę „Straszny dwór”.
Podejmowane działania miały na celu m.in. integrację międzypokoleniową, podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej, wzmocnienie poczucia własnej wartości, samooceny, przyczynienie się do wzrostu motywacji i zmiany sposobu życia. 
Podsumowanie projektu, który krótko przedstawiła Dorota Wojtkowska, kierownik działającego przy OPS DDP „Senior”, odbyło się 27 listopada w „Gościńcu pod Jesionem”. Przybyli na nie m.in. przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska, dyrektor OPS Agnieszka Mróz, przedstawicielka Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Bożena Jakubczak-Zadrożna, prezes stowarzyszenia „Promenada” Barbara Godleś.
Uczestnicy projektu przedstawili zabawny, ale też dydaktyczny spektakl „Mówię NIE wszystkiemu, co złe”. Przygotowywał ich aktor Marek Pyś. Spektakl złożony z popularnych wierszy Tuwima i Brzechwy, m.in. „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Skarżypyta”, „Leń”, „Ptasie radio”. Każdy z nich kończył się morałem, np. „Mówić nieprawdę jest bardzo źle. Czy wy kłamiecie? Powiedzcie”. Wszyscy odpowiadali „Nie!” lub „Kto nic nie robi, niechaj to wie, że my lenistwu mówimy NIE” czy „Kto się wymądrza, że wszystko wie, temu tak samo powiemy NIE”.
- To było dla nas wielkie przeżycie – skomentowała współpracę z seniorami Jadwiga Kamieniecka, kierownik świetlicy „Słoneczna”.
Zaprezentowała się również grupa wokalna „Nadbużanie” prowadzona przez Katarzynę Grzybowską, grupa taneczna „Carpe diem” pod kierunkiem instruktora tańca Andrzeja Wiśniewskiego. Można było obejrzeć upominki wykonane technika decoupage. 
Do starań o kolejne dofinansowania z budżetu województwa zachęcała Bożena Jakubczak-Zadrożna. Na wartościowe łączenie się pokoleń zwróciła uwagę Elżbieta Piórkowska: - Młodzież uczyła się od dorosłych, dorośli przypomnieli sobie dzieciństwo.
- Napisanie projektu nie jest łatwą sprawą, ale ogromną pracą jest jego realizacja – podkreśliła dyr. Agnieszka Mróz. 
Podziękowała realizatorom projektu, że chce im się wciąż szukać czegoś nowego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość