Ranny 8-letni rowerzysta

Wydarzenia

Ranny 8-letni rowerzysta

02.06.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KPP Wyszków
8-letni rowerzysta został ranny w wypadku, do którego doszło w Leszczydole-Nowinach. To drugie w ciągu ostatnich dni zdarzenie drogowe z udziałem tak młodego rowerzysty. Policja przypomina o najważniejszych zasadach obowiązujących osoby jeżdżące rowerami. 
Wypadek wydarzył się 30 maja tuż przed godz. 19 na ul. Środkowej w Leszczydole-Nowinach. Jak wstępnie ustalili policjanci wydziału ruchu drogowego, mały mieszkaniec Wyszkowa jechał w kierunku Natalina rowerem pod opieką swojej matki. Zjechał z chodnika na jezdnię bezpośrednio przed jadący w tym samym kierunku samochód renault. Chłopca przetransportowano do szpitala w Warszawie w celu wykonania specjalistycznych badań.
Na terenie gminy Wyszków to drugie zdarzenie w przeciągu ostatnich kilku dni z udziałem tak młodej osoby. 24 maja po godz. 14 na ul. Kościuszki w Wyszkowie również doszło do potrącenia rowerzysty. 9- letni mieszkaniec gminy Wyszków wjechał na rowerze na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający z jego lewej strony pojazd. Chłopiec, na szczęście, nie doznał obrażeń.
Policjanci przypominają niektóre zasady obowiązujące rowerzystów:
1. Rowerzysta jest również uczestnikiem ruchu.
2. Rowerzysta jest zobowiązany do korzystania z drogi dla rowerów.
3. Kierującemu rowerem zabrania się jazdy obok innego rowerzysty, chyba że nie utrudnia i nie zagraża to bezpieczeństwu w ruchu drogowym
4. Dziecko do lat 10 kierujące rowerem jest pieszym. Z tego wynika, że nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku.
5. Rodzicu, pamiętaj, że jeśli twoje dziecko nie skończyło 10 lat, może kierować rowerem, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
6. Jeżeli dziecko ma ukończone 10 lat może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach, ale musi posiadać kartę rowerową.
7. Nie przejeżdżamy na rowerze przez przejście dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych należy się zatrzymać, zejść z roweru, rozejrzeć się i dopiero bezpiecznie przeprowadzić rower na drugą stronę jezdni.
8. Gdy chcemy jechać rowerem – załóżmy kask ochronny.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość