Promocja książki „Mój Wyszków – moja mała Ojczyzna" (FOTO)

Wydarzenia

Promocja książki „Mój Wyszków – moja mała Ojczyzna" (FOTO)

22.04.2024
autor: Elżbieta Szczuka
Promocja książki „Mój Wyszków – moja mała Ojczyzna. Trzy powstania narodowe na terenie ziemi wyszkowskiej”, pracy zbiorowej pod redakcją dr. Michała Depty, odbyła się w środę 17 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Sala im. prof. Ludwika Maciąga była wypełniona po brzegi.
 
Przybyłych powitała Urszula Gałecka, dyr. Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie. Przedstawiła autorów prezentowanej publikacji, będącej częścią projektu edukacyjnego. Dr Michał Depta, nauczyciel historii, pomysłodawca i autor projektu utworzył koło historyczne, zachęcił uczniów lucynowskiej szkoły do napisania wspólnie z nim książki o trzech powstaniach narodowych na terenie ziemi wyszkowskiej: kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym. To uczniowie klasy VII: Wiktor Załęski, Hubert Osytek, Karol Dąbkowski. W III części książki wsparła ich nauczycielka Urszula Kalata, która opisała działania szkoły w Lucynowie na rzecz upowszechniania wiedzy o historii regionu, np. patriotyczne wieczornice, objazdy, organizację pochodu powstańców styczniowych.
- Data dzisiejszego spotkania jest nieprzypadkowa – zaznaczył Michał Depta. - Obchodzimy w tym roku 230. rocznicę powstania kościuszkowskiego, a to powstanie stanowi istotną część publikacji. 17 kwietnia to też symboliczna data; tego dnia w 1794 r. szewc Jan Kiliński stanął na czele ludu Warszawy i wypędził ze stolicy Rosjan. To wydarzenie zmobilizowało ludność m.in. Mazowsza północnego, m.in. ziemi wyszkowskiej, do łączenia się z powstaniem.
Wydawcą książki jest Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie, a powstała dzięki wsparciu finansowemu ze strony Piłsudczyków, Gminy Wyszków, Starostwa Powiatowego w Wyszkowie i Gminy Długosiodło.
Michał Depta przedstawił cele projektu. To m.in. poszerzenie wiedzy z zakresu historii miasta i regionu, popularyzacja dzieł i działań z regionu, kształtowanie postawy patriotycznej, rozwijanie kompetencji kluczowych (porozumiewanie się w języku ojczystym).
- Gdybyśmy mieli opisywać naszą dzisiejszą rzeczywistość z perspektywy kilkudziesięciu lat jednym ze źródeł byłaby pewnie telewizja – mówił historyk. - W zależności od kanału mielibyśmy dwa różne obrazy rzeczywistości. Dla historyka sytuacja idealna jest wtedy, gdy posiada dwa skrajne źródła i jedno neutralne. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia przy analizie zdarzeń związanych z postaniem styczniowym – analizie poddano zarówno prasę rządową, jak i powstańczą. Przy tym zawsze trzeba brać pod uwagę kto pisał, kiedy i w jakim celu.
Podczas pracy z uczniami nauczyciel zwracał uwagę na umiejętność czytania ze zrozumieniem. Chodzi tu m.in. o słownictwo, trudne do zrozumienia przez uczniów, bo przez współczesnych nie jest używane lub jest używane głównie w publikacjach naukowych i popularnonaukowych, np. czambuł, rejterada, deeskalacja, torhak. Stąd pomysł na wzbogacenie publikacji, która przeznaczona ma być też dla uczniów.
W dalszej części spotkania głos zabrali uczniowie. Pokrótce przedstawili napisane przez siebie rozdziały książki. Wiktor Załęski mówił na temat insurekcji kościuszkowskiej, Hubert Osytek – powstania listopadowego, Karol Dąbkowski – powstania styczniowego. Na zakończenie podziękowali osobom, które pomogły im w napisaniu pracy, w szczególności Michałowi Depcie za zaufanie, jakim ich obdarzył, za każdy wyjazd, za wspaniałą lekcję historii.
- Sprawił pan, że historia nie była dla nas tylko zbiorem dat i faktów, a pasjonującą opowieścią o ludziach i wydarzeniach, które miały wpływ na losy ludzkości w naszych okolicach. Dziękujemy również pani Urszuli Kalacie za poświęcony czas, za sprawdzenie naszych prac pod względem stylistycznym i ortograficznym. Uważam, że napisanie pracy było dla nas bardzo dobrą lekcją języka polskiego. Dziękujemy za pomoc także dyrekcji szkoły.
W bibliotece zaprezentowała się także grupa rekonstrukcyjna Związku Piłsudczyków. 
 - Staramy się gromadzić różne rekwizyty, które są pomocne w naszej edukacji, zwłaszcza najmłodszych – mówił prezes Sylwester Raniszewski.
Omówił podstawowe wyposażenie powstańca. Najwięcej radości budzi zawsze prezentacja zawartości torby powstańca - była w niej szklaneczka, która nigdy się nie tłucze, buteleczka z okowitą (oczywiście do polania rany), drewniana łyżka, sucha kiełbasa, słoninka, chlebek razowy no i fajeczka.
Muzycznym finałem spotkania był występ nauczycielki Ewy Chołys – pięknie zaśpiewała piosenkę „Ja to mam szczęście”, spopularyzowaną przez Marylę Rodowicz. 
A na koniec do autorów, z prośbą o autograf, ustawiła się długa kolejka czytelników.
Książki wkrótce zostaną też przekazane do bibliotek, szkół i instytucji kultury na terenie powiatu wyszkowskiego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Niezależnie od tego, czy na zewnątrz świeci słońce, czy też pogoda przynosi deszczowe chwile, kalosze dziecięce pozostają nieocenionym elementem garderoby najmłodszych. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezbędne wyłącznie w czasie jesiennych pluch lub wiosennego roztopu, to jednak ich użyteczność rozciąga się na cały rok. Prawidłowo dobrany model zapewni dziecku komfort, ochronę i nieograniczoną swobodę podczas wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Odkryjmy zatem, dlaczego kalosze dziecięce są niezastąpione przez wszystkie cztery pory roku.
zobacz więcej
Złote i diamentowe jubileusze małżeńskie (FOTO)

Złote i diamentowe jubileusze małżeńskie (FOTO)

Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odznaczeni zostali mieszkańcy gminy Wyszków obchodzący jubileusz 50-lecia małżeństwa. W uroczystości, która odbyła się 12 kwietnia, wzięły również pary obchodzące diamentowe gody, czyli 60. rocznicę ślubu.
zobacz więcej
Tężnia w parku ma być uruchomiona na weekend

Tężnia w parku ma być uruchomiona na weekend

Na weekend urząd miejski planuje uruchomić tężnię w parku miejskim. Dziś do Wyszkowa ma przyjechać wykonawca tężni, by sprawdzić, czy instalacja działa poprawnie.
zobacz więcej
Jaki wybrać płyn do mycia szyb?

Jaki wybrać płyn do mycia szyb?

Czyszczenie powierzchni szklanych to zmora wielu osób. Ale czy musi tak być? Wszystko zależy od tego, jak wykonujesz tę czynność i jakich środków do tego używasz. Istnieją bowiem sposoby, które sprawią, że mycie szyb i luster przestanie być przykrym i czasochłonnym obowiązkiem. W tym artykule zebraliśmy cenne porady, co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego środka czyszczącego. Przeczytaj go i dowiesz się, jak wybrać płyn do mycia szyb, by skutecznie pozbyć się z nich zabrudzeń!
zobacz więcej