Powrót w cudowny szkolny czas (foto)

Wydarzenia

Powrót w cudowny szkolny czas (foto)

26.02.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Dzień 23 lutego 2019 r., dzień I Zjazdu Absolwentów, zapisze jedną z piękniejszych kart historii Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole- Nowinach. – Cieszymy się bardzo, że przyjęliście państwo nasze zaproszenie i przybyliście na ten niecodzienny zjazd, na którym mają okazję spotkać się wszyscy absolwenci, i ci młodsi, i ci trochę starsi – zwrócili się do obecnych prowadzący spotkanie. – Nasze zaproszenie przyjęli też nauczyciele, którzy w różnym okresie uczyli w tej szkole.
W kościele pw. Chrystusa Sługi Mszę św. koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. Jerzego Błaszczaka, odprawili w wraz z nim proboszczowie, pierwszy i obecny, parafii w Leszczydole-Nowinach – ks. Tadeusz Masłowski i ks. Sławomir Idźkowski. Do Mszy św. wraz z ministrantami służyli nauczyciel religii po wojnie  Roman Mróz oraz jeden z najstarszych absolwentów szkoły Jerzy Maciejewski. Modlitwy czytali  absolwenci  i emerytowani nauczyciele. Dary do ołtarza zanieśli dyrektor szkoły Krzysztof Ochmański, przedstawicielki rady pedagogicznej oraz starsi absolwenci szkoły. Obecny był sztandar szkoły.
W kazaniu ks. Jerzy Błaszczak wspominał długoletnich dyrektorów szkoły – Arkadiusza Bazydłę, Zofię Książek, Jana Świderka, Ewę Borek oraz dawnych nauczycieli. Mówił o tym, że po wojnie lekcje odbywały się w domach gospodarzy. Przypomniał historię szkoły i miejscowości. Podkreślił, jak ważne są tradycje i przekazywanie ich młodym pokoleniom. Wspomniał postać najbardziej znanego absolwenta szkoły ks. prof. Henryka Kietlińskiego. 
- I Zjazd Absolwentów polonezem zaczynamy. Ten przepiękny polski taniec mają zaszczyt zatańczyć dla państwa dyrektor Krzysztof Ochmański, absolwenci i członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków” – zapowiedzieli absolwentka Anna Mróz i uczeń kl. III gimnazjum Wiktor Mikołajczyk, prowadzący uroczystość w szkole. – Tańczą w nim nie tylko uczniowie i absolwenci tutejszej szkoły, ale i uczniowie z innych szkół. Zespół koncertuje w kraju i za granicą. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. To nasza wokalno-taneczna perełka
ZPiT „Wyszków” w szkole w Nowinach działa od 2001 r. Jego choreografem jest Bartosz Wójcik, o muzykę troszczy się Czesław Kwiatkowski, za sprawy organizacyjne odpowiada . Krzysztof Ochmański. Zespół zaprezentował się w kilku odsłonach, gorąco oklaskiwany i podziwiany.
Dyr. Krzysztof Ochmański (kieruje szkołą od 2000 r.) powitał gości, wśród nich m.in. burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, sołtys Bożenę Grzegorczyk, radnych miejskich Andrzeja Lewandowskiego i Dariusza Glinkę, radną powiatową Iwona Wyszyńską, przewodniczącą rady rodziców Ilonę Aksamitowską. Szczególnie serdecznie – najstarszych absolwentów, którzy zostali poproszeni o wyjście na środek sali: Władysławę Karaśkiewicz, Halinę Szajczyk, Czesławę Piecychnę, Janinę Mróz, ks. Jerzego BłaszczakA, Czesławę i Mariana Ciarkowskich, Wandę Czerepską, Jerzego Maciejewskiego, Krystynę Tarnarzewską, Michalinę i Józefa Blochów. 
– Już samo przygotowanie tej uroczystości dostarczyło nam dobrej lekcji historii i patriotyzmu lokalnego – podkreślił dyr. Ochmański. – Mnie osobiście – lekcji tańca. 
- Na naszym zjeździe mamy spotkanie co najmniej trzech pokoleń: dzieci, rodziców, dziadków – dodał. – To spotkanie jest długo oczekiwane. Dziękuję, że udało się je zorganizować. 
Życzył uczestnikom niezapomnianych chwil i zaprosił na bal absolwenta w maju.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski zauważył, że historia szkoły związana jest nierozerwalnie z historią miejscowości, którą to właśnie absolwenci szkoły tworzyli. Są dumą swojej szkoły. – To właśnie ludzie tworzą szkołę – podkreślił. –  Gratuluję inicjatorom I Zjazdu Absolwentów. Życzę wszystkim, państwu, marzeń, bo dzisiaj mówimy o wspomnieniach, one są wspaniałe, to jedyny znany nam wehikuł czasu, ale życzę również marzeń dotyczących tej szkoły, bo spełniane marzenia pozwalają rozwijać się.
- Powróćmy więc jak za dawnych lat w zaczarowany szkolny świat, choćby na moment – prowadzący zaprosili do wspomnień absolwentów i byłych nauczycieli.
Bogdan Szymański, były radny gminy, podziękował za wywołanie do tablicy. Przekazał dyr. Ochmańskiemu oryginały dokumentów związanych z budową obecnego budynku szkoły.
Absolwentka Cecylia Żmijewska, nauczycielka, przedstawiła swoje życie zawodowe, związane z polską szkołą i muzyką. Dedykowała pieśń, którą zaśpiewała a’capela.
Nauczycielka Maria Błaszczak przypomniała, jak mieszkańcy Nowin walczyli o swoją szkołę, która miała być zlikwidowana, bo dzieci miały uczyć się w szkole gminnej w Rybienku Leśnym. 
Dla starszych kolegów wystąpili także : uczniowie klasy IV, którzy zdobyli już wiele nagród, m.in. tytuł Supertalent Wyszkowa, z piosenkę „W moim ogródecku”; dziewczyna z gitarą, uczennica kl. III gimnazjum Karolina Zięba,  najmłodsi uczniowie z piosenkami znanymi od lat, dziewczęta z klasy VII z własnym pokazem tanecznym.
Również absolwenci zechcieli pokazać swoje talenty. Paweł Runo, mistrz wschodnich sztuk walki, zaprezentował pokaz wspaniałych umiejętności sportowych, zaśpiewali: Tomasz Gorczyca, Krystyna Tarnarzewska, Czesława Ciarkowska, zaśpiewali i zagrali: państwo Płomińscy i państwo Zającowie z synami.
Dyrektor Ochamański wręczył podziękowania występującym absolwentom. Zaprosił na środek absolwentów, którzy najliczniej reprezentowali swój rocznik na zjeździe (rocznik 1957). 
Potem był tort, zwiedzanie szkoły, oglądanie wystaw szkolnych fotografii i pamiątek, kronik szkolnych  oraz  plastycznych prac uczniów. – Proszę pamiętać o wpisie do księgi pamiątkowej. Żeby wszyscy uwierzyli, że państwo tu byli i świetnie się bawili – zapraszali prowadzący na kolejną część tego historycznego spotkania. – I chyba najbardziej oczekiwane przez wszystkich – pogaduchy i wspominki. Powróćcie jeszcze raz w ten cudowny szkolny czas i poczujcie się uczniami. Niech magia działa. 
- Maskotką zjazdu był dziewczynka w szkolnym fartuszku z białym kołnierzykiem – ma 60 lat, ze szkolnym, ręcznym dzwonkiem, chodziła po szkole. Z radiowęzła puszczaliśmy przeboje z dawnych lat (np. „Kto za tobą w szkole ganiał”), na ekranie telewizora na dole była prezentacja o szkole, wypożyczyliśmy dawną ławkę z kałamarzem, drewnianym piórnikiem z obsadką i piórem, wydaliśmy zjazdową jednodniówkę – uzupełniła Teresa Przygoda, nauczycielka, która wraz z Iwoną Ochmańską i Krzysztofem Szymańskim była inicjatorem I Zjazdu Absolwentów.
 
Historia szkoły sięga lat 20. ubiegłego wieku. Po zakończeniu I wojny światowej (według przekazów mieszkańców i szkolnej kroniki), z inicjatywy mieszkańców powstała szkoła. Przez kilkanaście lat lekcje odbywały się w izbach w domach gospodarzy, m.in. u państwa Szymańskich. 1935 r. w miejscu, gdzie się stoi obecna szkoła, wybudowano przestronny, drewniany budynek, który podczas wojny został spalony przez Niemców. Został odbudowany i na początku lat 50. mógł przyjąć z powrotem uczniów. W 1993 r. został oddany do użytku obecny budynek szkoły. Dziś zdobywa w niej wiedzę 164 uczniów. Mają do dyspozycji salę gimnastyczną, nowoczesne boisko i plac zabaw.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość