Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/7872.jpg

Wydarzenia

Ponad 500 pożarów

27.02.2020
autor: Elżbieta Szczuka
W ubiegłym roku zwiększyła się liczba pożarów. Zginęła jedna osoba, pięć zostało rannych. W tym roku do pożaru traw strażacy po raz pierwszy wyjechali już 19 lutego! A i w lasach, jak na tę porę roku, też jest dosyć sucho.
 
Informację o stanie bezpieczeństwa Powiatu Wyszkowskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2019 r. przedstawił 26 lutego na sesji Rady Powiatu komendant powiatowy PSP mł. bryg. Marek Krzyżański. 
W 2019 r. strażacy wyjeżdżali do różnych zdarzeń 1075 razy (spadek o 4,4% w stosunku do roku poprzedniego), w tym do pożarów 501 razy – wzrost o 17%, do miejscowych zagrożeń (np. komunikacyjne, budowlane, medyczne, skutki silnych wiatrów, opadów deszczu) 478 razy – spadek o 18%, fałszywych alarmów było 96 – spadek o 16%.
W wyniku pożarów w 2019 r. zginęła 1 osoba, 5 zostało rannych. Najwięcej pożarów powstało na terenie gmin Wyszków (264, ale też ta gmina ma najwięcej mieszkańców.) i Zabrodzie (83). W podziale wg grup obiektów najwięcej pożarów odnotowano w rolnictwie – 171 i w grupie innych obiektów (trawy, nieużytkowe powierzchnie rolne, śmietniki) – 155. Do pożarów lasów strażacy wyjeżdżali 63 razy, do pożarów w obiektach mieszkalnych – 69. Liczba pożarów w dużym stopniu zależna jest od warunków pogodowych; w 2019 r. najwięcej pożarów było w kwietniu, co ma związek z wypalaniem traw. W tym roku do pożaru traw strażacy po raz pierwszy wyjechali już 19 lutego! A i w lasach, jak na tę porę roku, też jest dosyć sucho.
Jeśli idzie o 96 fałszywych alarmów (w tym 60 z gminy Wyszków), to tylko 2 oceniono jako złośliwe, fałszywych alarmów w dobrej wierze było 85, a z instalacji wykrywczej (np. czujki dymu) 9.
Na wysokim poziomie pozostaje liczba miejscowych zagrożeń. Najmniej powstało ich na terenie gm. Rząśnik – 26. Najwięcej na terenie gminy Wyszków – 243, i gminy Brańszczyk – 84. Składają się na to głównie działania związane z infrastrukturą drogową - przez teren tych dwóch gmin przebiegają drogi rangi krajowej lub wojewódzkiej o dużym natężeniu ruchu drogowego. W miejscowych zagrożeniach na terenie powiatu wyszkowskiego zginęło 13 osób, a 172 osoby zostały ranne.
 
Udział jednostek OSP
Na terenie powiatu wyszkowskiego funkcjonuje 31 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, z tego 24 są wyposażone w pojazdy pożarnicze, a 9 z nich (Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Kamieńczyk, Zabrodzie, Popowo Kościelne, Rybno, Lucynów Duży, Somianka) jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. System KSRG opiera się na Państwowej Straży Pożarnej, a jego głównym celem jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska w ramach działań podejmowanych przez PSP i inne podmioty ratownicze (ze szczególnym uwzględnieniem OSP). 
Największy udział w działaniach ratowniczych i p-poż. mają jednostki OSP: z KSRG - Lucynów Duży (119), Zabrodzie (114), Brańszczyk (74) i Długosiodło (73), spoza KSRG – Gulczewo (30), Słopsk (25), Jaszczułty (23) i Poręba (21). 
Od 2007 r. jednostki OSP zaczęły pozyskiwać nowe samochody ratowniczo-gaśnicze. To min. dzięki możliwości pozyskiwania pieniędzy z różnych źródeł. Wiele przedsięwzięć jest dofinansowanych przez Komendanta Głównego PSP, Zarząd Główny Związku OSP RP, WFOŚiGW, NFOŚiGW, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Przede wszystkim strażakom pomagają jednak samorządy lokalne.
 
Organizacja i działania KP PSP
Komenda Powiatowa PSP w Wyszkowie jest komendą IV kategorii. System operacyjnego zabezpieczenia powiatu opiera się na strukturach PSP, którą stanowi Komenda Powiatowa wraz z Jednostką Ratowniczo–Gaśniczą i jednostkami OSP.
W strukturze organizacyjnej na 2019 r. ustalono 54 etaty strażackie oraz 1 etat cywilny. W JRG i na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego w systemie zmianowym służbę pełni 43 strażaków (na zmianie musi być min. 9 strażaków wyjeżdżających na akcje oraz kierownik zmiany). W minionym roku jeden strażak (były już komendant Marek Krasowski) został przeniesiony do dalszego pełnienia służby w KM PSP w Warszawie oraz do Komendy Miejskiej PSP w Radomiu na stanowisko Komendanta Miejskiego.
W 2019 r. KP PSP kupiła samochód do ratownictwa technicznego, wyposażony w specjalistyczny sprzęt m.in. kamerę termowizyjną LEADER TIC 4.1, aparaty powietrzne SCOTT, defibrylator Zoll AED Plus + AED ćwiczebny i platformę ratowniczą. Pozyskała tez środki na zakup 9 szt. ubrań specjalnych.
W ramach swojej działalności Komenda prowadzi szkolenia kwalifikacyjne i doskonalące dla druhów z OSP, a wynika przede wszystkim z konieczności podnoszenia poziomu jakości prowadzonych działań ratowniczych. Obecnie nacisk kładziony jest na ratownictwo techniczne, szczególnie podczas zdarzeń na drogach i na ratownictwo medyczne w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej. Coraz częściej strażacy mają problemy z zabezpieczeniem medycznym przy wypadkach.
Do zadań KP PSP należy też prowadzenie prac kontrolno-rozpoznawczych. W minionym roku przeprowadzono 61 czynności kontrolno-rozpoznawczych, w tym 58 kontrole podstawowe i 4 kontrole sprawdzające a także 15 obiorów obiektów. W wyniku kontroli, w celu usunięcia nieprawidłowości, wydano 30 decyzji administracyjnych.
 
Pytania
Radny Adam Mróz spytał o system łączności, który miał być rozbudowywany. 
- Ta łączność jest potrzebna – przyznał komendant Krzyżański. - Mamy dziś 3 nadajniki: jeden na maszcie przy komendzie powiatowej, pozostałe są w Długosiodle i Somiance. Nie pokrywają one w całości terenu, ale na tyle wówczas udało się pozyskać środki. 
W planie na 2020 r. przewidziano rozbudowę systemu łączności: zakup i umiejscowienie 2 dodatkowych nadajników, jeden w gm. Zabrodzie, drugi między Rząśnikiem i Długosiodłem. Pokryłoby to teren prawie w stu procentach. Koszt jednego nadajnika to 20 - 25 tys. zł.
Look - Oferta wakacyjna na okulary przeciwsłoneczne
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Dyfuzory zapachowe: po jakie warto sięgnąć?

Dyfuzory zapachowe: po jakie warto sięgnąć?

Coraz więcej osób poszukuje prostych, estetycznych i skutecznych sposobów na wypełnienie swojego domu przyjemnym zapachem. Dyfuzory zapachowe zdobywają serca użytkowników nie tylko dzięki funkcji perfumowania wnętrz – niektóre z nich wspierają także aromaterapię, a nawet nawilżają powietrze. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto poznać różne rodzaje dyfuzorów i ich zastosowania, aby dobrać ten najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.
zobacz więcej
Piotr Biernacki laureatem nagrody Mazowiecki Gentleman D. (FOTO)

Piotr Biernacki laureatem nagrody Mazowiecki Gentleman D. (FOTO)

Piotr Biernacki znalazł się w gronie osób z niepełnosprawnościami uhonorowanych tytułami „Mazowiecka Lady D.” i „Mazowiecki Gentleman D.” za nieprzeciętne życiorysy i pasje. Konkurs, organizowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, promuje aktywność społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami, wzmacniając jednocześnie świadomość społeczną w tym zakresie.
zobacz więcej
Jak wieloletnie, rozłożyste drzewo. Taneczne drzewo (FOTO)

Jak wieloletnie, rozłożyste drzewo. Taneczne drzewo (FOTO)

Już po raz 20. mogliśmy oglądać Deptak Taneczny, tym razem pod wiele mówiącym tytułem „Korzenie i konary”. Tegoroczny deptak to coś więcej niż wydarzenie artystyczne. Takie jubileusze skłaniają bowiem do refleksji, budzą emocje, wyciskają łzy wzruszenia, eksplodują radością, a z ust płyną słowa wdzięczności.
zobacz więcej
Pijana matka prowadziła zapłakane dziecko

Pijana matka prowadziła zapłakane dziecko

W niedzielny wieczór patrol policji zauważył 48-letnią kobietę, która chwiejnym krokiem prowadziła rower. Razem z nią szła zapłakana 5-letnia dziewczynka.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom