Podświetlone drzewa, ławeczka Różyckiego… (foto)

Wydarzenia

Podświetlone drzewa, ławeczka Różyckiego… (foto)

15.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Przebudowa głównej alei w parku, podświetlenie pomników przyrody, ławeczka Jerzego Różyckiego i renowacja obelisku Wazów – to główne założenia projektu, na którego realizację Gmina Wyszków pozyskała prawie 500 tys. zł dofinansowania. Umowę w tej sprawie burmistrz podpisał 15 listopada.
O tym, że na realizację projektu gminie udało się pozyskać środki, informowaliśmy już w wakacje. Umowę o dofinansowanie podpisano jednak dopiero teraz. 
Całkowita wartość projektu to 695 tys. zł, w tym 478 tys. zł dofinansowania. Najkosztowniejszym elementem projektu będzie budowa ścieżki edukacyjno – informacyjnej w parku. Chodzi o główną aleję parkową, pieszo – rowerową biegnącą od wejścia przy urzędzie miejskim do straży pożarnej. Aleja będzie łączyła się z bulwarem im. Kazimierza Deptuły, a więc prowadziła będzie do kościoła św. Idziego, gdzie powstał duży parking. Projekt zakłada m.in. przebudowę chodnika i zakup tablic informacyjno – edukacyjnych z QR kodami.
W planach jest również podświetlenie dwóch znajdujących się w parku pomników przyrody. Niezbędne wydaje się też umieszczenie tabliczek informacyjnych.
To nie jedyna ciekawa inicjatywa. W centrum parku, u zbiegu głównych alei stanie ławeczka z odlewem postaci kryptologa Jerzego Różyckiego – jednego z trzech pogromców Enigmy, absolwenta wyszkowskiego gimnazjum (dzisiejsze I LO „Norwid”).
Renowacji doczeka się znajdujący się przy ul. 3 Maja obelisk Wazów – najstarszy zabytek Wyszkowa.
- Te działania pozwalają na renowację, utrzymanie w dobrym stanie zabytków, żebyśmy mogli cieszyć się nimi jeszcze długo i przekazać następnym pokoleniom – przed podpisaniem umowy podkreślił Grzegorz Nowosielski. – Projekt cenny jest również ze względu na współpracę z Ligą Morską i Rzeczną oraz parafią św. Idziego. Centrum tego działania jest park, bardzo lubiany przez mieszkańców
Dobrze napisanego wniosku o dofinansowanie pogratulowała burmistrzowi i urzędnikom wicemarszałek sejmiku mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska: - Trudno pozyskać środki unijne, konkurencja jest ogromna. Nie jest sztuką napisać wniosek, sztuką jest napisać go dobrze i go rozliczyć. Ten projekt pokazuje, że dbacie o miejsca, gdzie mieszkańcy mogą wypoczywać, znaleźć chwilę wytchnienia. Dbacie też o swoją historię i kulturę. Gratuluję również mieszkańcom, bo po wniosku widać, że to będzie świetne miejsce. Przyjadę je zobaczyć.
- 480 tys. zł to znaczące środki. Czekamy na kolejne projekty, Wiem, że te pieniądze zmieniają Wyszków i życie mieszkańców – dodała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
AK Finanse 728x90 (23.10.2019)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mrówka - styczeń - luty 2020
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku