Pociąg „Babcia” jeździ przez Wyszków (foto)

Wydarzenia

Pociąg „Babcia” jeździ przez Wyszków (foto)

09.05.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. Koleje Mazowieckie
Dziś Koleje Mazowieckie świętują urodziny najstarszego czynnego elektrycznego zespołu trakcyjnego w Polsce. „Babcia” - jak mówią o niej kolejarze – jeździ na trasie kolejowej biegnącej przez Wyszków.
„Babcia” kolejową karierę rozpoczęła w Lokomotywowni Głównej Kraków Prokocim 9 maja 1963 r. i nie wybiera się na emeryturę. Pochodzi z rodziny najliczniejszych i najdłużej produkowanych na świecie pojazdów serii EN57. Należała też do taboru w Tarnowie, Nowym Sączu, Suchej Beskidzkiej. W 2003 r. trafiła na Mazowsze. Obecnie „Babcię” można spotkać najczęściej na trasie Ostrołęka - Tłuszcz.
Na jej liczniku jest grubo ponad sześć milionów kilometrów, przeszła kilka liftingów. Jak informują Koleje Mazowieckie, „dziś „Babcia” jest nieco „podrasowana” - ma zainstalowaną przetwornicę statyczną PSM26, sprężarkę śrubową Airpol SK7, wyłącznik szybki DCU 440J, SIP i interkom, kamery czołowe i urządzenia do nagrywania dźwięku, ogrzewane szyby czołowe, nowoczesne fotele wandaloodporne w przedziałach pasażerskich, oświetlenie wpuszczane w sufit, instalację pod biletomaty bezgotówkowe i kasowniki oraz WiFi. Producent w pierwszych egzemplarzach pojazdów tej serii zastosował system hamulca Knorr, a dopiero w kolejnych ezt serii EN57 - system Oerlikon.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom