Wydarzenia

1 / 2

Po zmroku i nie na pasach (foto)

20.07.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KPP Wyszków
Motocyklista potrącił pieszego przechodzącego przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a chwilę później uderzył w mercedesa. Do tego wypadku doszło w środę 19 lipca na krajowej „ósemce” w miejscowości Budykierz.
Informację o zdarzeniu policja otrzymała ok. godz. 22.30. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 32-latek jadący motocyklem yamaha potrącił pieszego, który przechodził przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Następnie zjechał na przeciwny pas ruchu, gdzie uderzył w osobowego mercedesa. Do szpitala trafił ranny 59-letni pieszy.
Policjanci apelują do kierowców o ostrożną i rozważną jazdę, a przede wszystkim o zdjęcie nogi z gazu. - Pieszym przypominamy, że przez jezdnie przechodzimy w miejscu do tego wyznaczonym, czyli na przejściu dla pieszych – dodaje rzecznik wyszkowskiej policji st. sierż. Marta Gierlicka. - Jak stanowią przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, MUSI mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Warto przypomnieć, że po zmroku ubrany na ciemno pieszy jest widoczny z odległości ok. 40 m. Odblaski zwiększają widoczność nawet do 150 m.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ITAMED

Najczęściej komentowane

Mrówka grudzień2 2017
ITAMED