Płoną trawy (foto)

Wydarzenia

Płoną trawy (foto)

28.03.2019
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KP PSP Wyszków
W pierwszych dniach wiosny straż pożarna już 38 razy wyjeżdżała do pożarów traw.
 
W większości przypadków pożar powodują osoby prowadzące na swoich działkach wiosenne porządki. "Panujące przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym korzyści ekonomiczne, przysłaniają wynikające z tego procederu zagrożenia i niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska naturalnego, jak również dla zdrowia i mienia" - podkreślają strażacy. - "Niejednokrotnie błahy pożar nieużytków może gwałtownie rozprzestrzenić się na tereny zamieszkałe lub obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany."
Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Prowadzący działania gaśnicze na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu: "Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardziej potrzebni."
W ubiegłym roku w Polsce odnotowano prawie 150 tys. pożarów, przy czym 1/3 stanowiły pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych.
Wypalanie traw jest zabronione, kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom