PIT przez Internet

Wydarzenia

PIT przez Internet

17.05.2018
autor: Red.
Polska administracja podatkowa stara się nadrabiać i nadążać za upływającym czasem i rozwijającą się technologią XXI wieku. Jednym z najlepiej ocenianych projektów wprowadzenia zmian, w tak zwanej nowej e-administracji, było wprowadzenie możliwości rozliczeń elektronicznych, czyli tak zwanych PIT przez Internet. Jak one działają? Dla kogo są dostępne? Czy to jest bezpieczne? I czy warto z nich skorzystać?

E-deklaracje i deklaracje online

W Internecie przewija się bardzo dużo wzorów, plików oraz nazw, które mają służyć podatnikom do wypełnienia ich elektronicznych deklaracji podatkowych. W gąszczu informacji, można zastanawiać się co wypełnić – deklaracje online, e-deklaracje, a może PIT’y przez Internet? Wszystkie te określenia najczęściej dotyczą tego samego pliku elektronicznego. Jednak warto wiedzieć, że jedyną prawidłową i oficjalną formą umożliwiającą spełnienie własnego obowiązku podatkowego wobec organów skarbowych, jest wypełnienie tak zwanych e-deklaracji oraz przesłanie ich za pomocą specjalnej aplikacji państwowej lub komercyjnej, która umożliwia transfer e-deklaracji przez bramki do Ministerstwa Finansów. Uwaga: przesłanie wypełnionego formularza, nawet w formie elektronicznej, załączonego do wiadomości e-mail, w żadnym wypadku nie jest prawidłową formą złożenia e-PITów.

Czy to jest bezpieczne ?

Wiele osób, które do tej pory nie zdecydowały się na przejście na elektroniczne deklaracje, obawia się bezpieczeństwa swoich danych oraz poszukuje zapewnienia czy na pewno dotrą one do organów podatkowych, a tym samym - czy obowiązek podatkowy zostanie prawidłowo spełniony. W tym miejscu warto przypomnieć, że fiskus zapewnia, iż wszelkie przesyły danych do Ministerstwa są specjalnie chronione, dane szyfrowane, a bramki zabezpieczają przed ewentualnym podsłuchiwaniem danych. Dodatkowo każdy podatnik, który prawidłowo złoży swoją e-deklarację otrzyma tak zwane „UPO”. Jest to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli dokument elektroniczny potwierdzający spełnienie obowiązku podatkowego. Ma moc równą potwierdzeniu nadania listu poleconego na poczcie.

Największe zalety

Z założenia ustawodawcy, PIT’y przez Internet (e-pity) mają być dostępne dla każdego podatnika, zupełnie bez opłat. Za pomocą specjalnie udostępnianych aplikacji, które użytkownik instaluje, można wypełnić swoją deklarację podatkową w formie elektronicznej i przesłać przez Internet. Bardziej rozbudowane i wspomagające programy zapewniają dostawcy prywatni. Ułatwiają one pracę oraz pomagają zarówno w wypełnieniu dużej ilości dokumentów, jak też osobom dopiero rozpoczynającym pracę nad PIT. Do największych zalet e-deklaracji zaliczane są:

  • możliwość pracy na własnym komputerze,

  • dostępność bramek przesyłowych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu,

  • wygoda użytkowania,

  • niskie koszty wypełnienia PIT.

Podsumowanie i sposób korzystania

PITy przez Internet (e-pity) mogą być wygodną oraz bezpieczną formą do spełnienia swoich obowiązków deklaracyjnych, wobec organów podatkowych. Należy jednak odpowiednio zweryfikować aplikację, na której będziemy pracować, a także zadbać o bezpieczeństwo danych oraz skrupulatność wypełnienia aktualnego formularza. Zapewniając niezbędne minimum wymagań, możemy mieć możliwość szybkiej i efektywnej pracy na własnym komputerze. Nic więc dziwnego, że wprowadzenie e-deklaracji nazywane jest, jednym z największych sukcesów administracji podatkowej ostatnich lat.

Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
21.82% (199 głosów)
28.95% (264 głosów)
7.24% (66 głosów)
7.68% (70 głosów)
34.32% (313 głosów)