PIT przez Internet

Wydarzenia

PIT przez Internet

17.05.2018
autor: Red.
Polska administracja podatkowa stara się nadrabiać i nadążać za upływającym czasem i rozwijającą się technologią XXI wieku. Jednym z najlepiej ocenianych projektów wprowadzenia zmian, w tak zwanej nowej e-administracji, było wprowadzenie możliwości rozliczeń elektronicznych, czyli tak zwanych PIT przez Internet. Jak one działają? Dla kogo są dostępne? Czy to jest bezpieczne? I czy warto z nich skorzystać?

E-deklaracje i deklaracje online

W Internecie przewija się bardzo dużo wzorów, plików oraz nazw, które mają służyć podatnikom do wypełnienia ich elektronicznych deklaracji podatkowych. W gąszczu informacji, można zastanawiać się co wypełnić – deklaracje online, e-deklaracje, a może PIT’y przez Internet? Wszystkie te określenia najczęściej dotyczą tego samego pliku elektronicznego. Jednak warto wiedzieć, że jedyną prawidłową i oficjalną formą umożliwiającą spełnienie własnego obowiązku podatkowego wobec organów skarbowych, jest wypełnienie tak zwanych e-deklaracji oraz przesłanie ich za pomocą specjalnej aplikacji państwowej lub komercyjnej, która umożliwia transfer e-deklaracji przez bramki do Ministerstwa Finansów. Uwaga: przesłanie wypełnionego formularza, nawet w formie elektronicznej, załączonego do wiadomości e-mail, w żadnym wypadku nie jest prawidłową formą złożenia e-PITów.

Czy to jest bezpieczne ?

Wiele osób, które do tej pory nie zdecydowały się na przejście na elektroniczne deklaracje, obawia się bezpieczeństwa swoich danych oraz poszukuje zapewnienia czy na pewno dotrą one do organów podatkowych, a tym samym - czy obowiązek podatkowy zostanie prawidłowo spełniony. W tym miejscu warto przypomnieć, że fiskus zapewnia, iż wszelkie przesyły danych do Ministerstwa są specjalnie chronione, dane szyfrowane, a bramki zabezpieczają przed ewentualnym podsłuchiwaniem danych. Dodatkowo każdy podatnik, który prawidłowo złoży swoją e-deklarację otrzyma tak zwane „UPO”. Jest to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli dokument elektroniczny potwierdzający spełnienie obowiązku podatkowego. Ma moc równą potwierdzeniu nadania listu poleconego na poczcie.

Największe zalety

Z założenia ustawodawcy, PIT’y przez Internet (e-pity) mają być dostępne dla każdego podatnika, zupełnie bez opłat. Za pomocą specjalnie udostępnianych aplikacji, które użytkownik instaluje, można wypełnić swoją deklarację podatkową w formie elektronicznej i przesłać przez Internet. Bardziej rozbudowane i wspomagające programy zapewniają dostawcy prywatni. Ułatwiają one pracę oraz pomagają zarówno w wypełnieniu dużej ilości dokumentów, jak też osobom dopiero rozpoczynającym pracę nad PIT. Do największych zalet e-deklaracji zaliczane są:

  • możliwość pracy na własnym komputerze,

  • dostępność bramek przesyłowych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu,

  • wygoda użytkowania,

  • niskie koszty wypełnienia PIT.

Podsumowanie i sposób korzystania

PITy przez Internet (e-pity) mogą być wygodną oraz bezpieczną formą do spełnienia swoich obowiązków deklaracyjnych, wobec organów podatkowych. Należy jednak odpowiednio zweryfikować aplikację, na której będziemy pracować, a także zadbać o bezpieczeństwo danych oraz skrupulatność wypełnienia aktualnego formularza. Zapewniając niezbędne minimum wymagań, możemy mieć możliwość szybkiej i efektywnej pracy na własnym komputerze. Nic więc dziwnego, że wprowadzenie e-deklaracji nazywane jest, jednym z największych sukcesów administracji podatkowej ostatnich lat.

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Koszty pod kontrolą

Koszty pod kontrolą

Pierwsze półrocze działalności szpitala zamknęło się ponad milionową stratą. Trudna sytuacja sprowokowała pytania, zarówno o jej przyczyny, jak i sposób ich przedstawienia. Dyskusja na sesji rady powiatu 28 września nie była przyjemna.
zobacz więcej
ŻYCIE W PEŁNI: Syndrom gotującej się żaby

ŻYCIE W PEŁNI: Syndrom gotującej się żaby

Wyobraź sobie taką sytuację: żaba zostaje wrzucona do garnka z gotującą się wodą. Żaba ta  szybko dopasowuje swoją temperaturę ciała do temperatury wody, żeby przystosować się do nowej sytuacji i idzie jej to nieźle. Jednak gdy woda jest bliska wrzenia, żaba już nie może kontynuować swojej regulacji, bo straciła całą swoją energię i zasoby... W konsekwencji traci życie.
zobacz więcej
Zieleń i strefy rekreacji

Zieleń i strefy rekreacji

Gmina stopniowo realizuje projekt zagospodarowania zieleni miejskiej, na który pozyskała ponad 5,6 mln zł. Przy ulicach pojawiają się nowe nasadzenia, przy ul. Szpitalnej – strefa rekreacji, w parku miejskim – nowy plac zabaw.
zobacz więcej
O wolną, suwerenną i niepodległą Polskę walczyli aż do końca (foto, wideo)

O wolną, suwerenną i niepodległą Polskę walczyli aż do końca (foto, wideo)

1 lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie miała miejsce niecodzienna uroczystość. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił nazwiska 22 osób, których szczątki odnaleziono w Polsce i za granicą. Wśród zidentyfikowanych osób jest Jan Kmiołek ps. Wir, pochodzący z Rząśnika dowódca oddziału NZW walczącego na Ziemi Wyszkowskiej w latach 1948-1951. Wraz z ośmioma innymi żołnierzami został odnaleziony na Łączce na Powązkach Wojskowych.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom
Zitcom