Pierwszolistopadowa kwesta

Wydarzenia

Pierwszolistopadowa kwesta

19.10.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Tradycyjnie 1 listopada na wyszkowskim cmentarzu parafialnym odbędzie się kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Organizatorami są Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej oraz Urząd Miejski w Wyszkowie. 
W tym roku został odrestaurowany cokół figury Matki Bożej z Dzieciątkiem (figurę odnowiono w ub. roku) na grobie zmarłego w 1913 r. Konstantego Konkiela, mistrza szklarskiego, oraz nagrobek Teodora Stępnickiego, lekarza, współzałożyciela i pierwszego prezesa Ochotniczej Straży Ogniowej w Wyszkowie, prezesa kasy oszczędnościowo-pożyczkowej, społecznika, oraz Antoniny Leppert. Do zapłaty za prace przy nagrobku dr. Stępnickiego zabrakło 2 tys. zł. Organizatorzy kwesty mają nadzieję, że tę różnicę będzie można pokryć z tegorocznej zbiórki. 
W najbliższych planach jest renowacja nagrobka Jana Lewandowskiego (na fot.), zmarłego w 1933 r. sędziego i posła, oraz jego żony Michaliny, a także, jeśli wystarczy pieniędzy, oryginalnego, secesyjnego, wykutego z czerwonego piaskowca, nagrobka Aleksandra W. Bogdańskiego (popularna „głowa”).
 
Zgłosić może się każdy chętny !
Kwesty na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu na Nadgórzu odbywają się od 2006 r. Kwestują: radni, burmistrzowie, harcerze, nauczyciele, uczniowie i inni zainteresowani mieszkańcy. Przez te lata udało się zebrać ok. 49 tys. zł i odnowić 9 nagrobków.
Prośbę o włączenie się do tegorocznej zbiórki, także w charakterze kwestujących wystosowali organizatrzy: 
"Jak co roku zwracamy się z prośbą i apelem o włączenie się w zbiórkę, kwestowanie na cmentarzu przez chociażby godzinę. Tradycyjnie pieniądze zbierać będziemy w godz. 8-15 przy dwóch bramach wejściowych: od ul. Białostockiej i Nadgórze. Każdemu kwestującemu towarzyszyć będzie wolontariusz z Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie."
Zapisy i szczegóły u Michała Mielczarczyka z urzędu miejskiego, tel. 29 743-77-13, promocja@wyszkow.pl.
Pieniądze można również wpłacać na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej: (PBS Wyszków)  25 8931 0003 0000 6233 2005 0001 z dopiskiem:  „Na renowację nagrobków”.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość