Pierwszolistopadowa kwesta

Wydarzenia

Pierwszolistopadowa kwesta

04.10.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
1 listopada już po raz 11. odbędzie się zbiórka środków na odrestaurowanie najstarszych nagrobków na wyszkowskim cmentarzu parafialnym.
Kwesta prowadzona będzie w godz. 8 – 15 przy dwóch bramach wejściowych: od ul. Białostockiej i Nadgórze. Każdemu kwestującemu towarzyszyć będzie wolontariusz. A do kwestowania zgłosić może się każdy! Zapisy i szczegóły w urzędzie miejskim: tel. (29) 743 77 13, e-mail: promocja@wyszkow.pl
Podczas ubiegłorocznej zbiórki odwiedzający cmentarz ofiarowali 7.513,70 zł. Była to największa suma zebrana od początku wyszkowskiego kwestowania, czyli od 2006 r. Dzięki tym środkom dokończone zostały prace remontowe tablicy nagrobnej druha Teodora Stępnickiego, jednego z założycieli i pierwszego prezesa Ochotniczej Straży Ogniowej w Wyszkowie. Teodor Stępnicki zmarł 28 kwietnia 1910 r. Od wielu lat tablica na jego nagrobku była w złym stanie, mimo iż grobem opiekowali się m.in. wyszkowscy strażacy. Marmurowa tablica została m.in. wyczyszczona z zabrudzeń, mchu i naleciałości z pobliskiego drzewa. Zyskała również nową warstwę, odmalowane zostały litery. Puste pozostaje miejsce, w którym pierwotnie znajdowało się zdjęcie zmarłego. Zniknęło z nagrobka pod koniec lat 90. ubiegłego wieku.
Udało się również przeprowadzić jeszcze jeden skromny remont. Odnowiono daszek nagrobka zmarłego w 1847 r. Józefa Bogdaszewskiego – dzierżawcy folwarku rządowego Wyszków. Sąsiedztwo dużego drzewa sprawia, że ten nagrobek znajduje się w agresywnym dla kamienia środowisku i wymaga większej opieki technicznej. Prace remontowe wykonał kamieniarski zakład remontowy Grzegorza Rączki z Bielska-Białej.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom