Pierwsze przypadki koronawirusa w naszym powiecie

Wydarzenia

Pierwsze przypadki koronawirusa w naszym powiecie

27.03.2020
autor:
Mamy dwa pierwsze przypadki zarażenia koronawirusem w powiecie wyszkowskim. 

Komunikat Starosty Powiatu Wyszkowskiego Jerzego Żukowskiego:
Starosta Powiatu Wyszkowskiego, zgodnie z informacją przekazaną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wyszkowie informuje, że zostały potwierdzone dwa pierwsze przypadki zakażenia wirusem SARS- CoV-2 na terenie naszego powiatu.
Osoba wróciła z zagranicy i trafiła bezpośrednio do kwarantanny domowej wraz z domownikiem. Osoby nie miały kontaktu z innymi mieszkańcami. Pacjenci są w stałej łączności z sanepidem oraz znajdują się pod ścisłym nadzorem szpitala zakaźnego w Warszawie. Czują się dobrze, będą przebywały w izolacji domowej jako odosobnienie chorych z pozytywnym wynikiem. Apelujemy o uszanowanie prywatności tych osób.
Nie ma powodów do paniki, ale musimy zrozumieć, że obecnie nasze zdrowie to sprawa nas wszystkich. Musimy być odpowiedzialni i nadal przestrzegajmy rygorów bezpieczeństwa, przede wszystkim higieny, zachowujmy między sobą bezpieczną, nawet 2-metrową odległość podczas rozmowy, czy robienia zakupów. Nie obawiajmy się zwrócić innym uwagi, w końcu chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego monitoruje całodobowo sytuację w powiecie i jest gotowy do podjęcia natychmiastowych działań wynikających z odpowiednich procedur. Władze Powiatu Wyszkowskiego uruchomiły dodatkowe środki finansowe z przeznaczeniem na zarządzanie kryzysowe.
Zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o dostosowanie się do wszystkich zaleceń przekazywanych przez Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Wojewodę Mazowieckiego, Głównego Inspektora Sanitarnego, Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz lokalne władze samorządowe.
Jednocześnie dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w pracę, wykonywaną na rzecz zminimalizowania zagrożenia epidemią na terenie powiatu wyszkowskiego.
Informacje są na bieżąco aktualizowane i zamieszczane na stronach: 
- Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wyszkowie: wyszkow.psse.waw.pl
- Powiatu Wyszkowskiego: powiat-wyszkowski.pl
*
Jak czytamy na stronie internetowej wyszkowskiego szpitala, "celem izolacji domowej jest odosobnienie chorego, który, po zbadaniu przez lekarza nie wymaga hospitalizacji ze względu na stan zdrowia. Izolacja domowa jest stosowana u pacjentów, którzy mają dodatni wynik badania w kierunku koronawirusa SARS-Co-2 i nie mają objawów choroby lub wykazują łagodne, umiarkowane objawy choroby COVID-19 (np. stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie).
Osoby z kontaktu domowego z chorym mają najwyższe ryzyko zakażenia. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas mówienia, kaszlu czy kichania albo poprzez dotyk skażonych przedmiotów.
W sytuacja pogorszenia stanu zdrowia, należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia, informując o rozpoznaniu COVID-19 i izolacji w warunkach domowych, celem przewiezienia do szpitala. Na pogorszenie mogą wskazywać uporczywa gorączka powyżej 39 stopni, duszność, bóle w klatce piersiowej, krwawienia z nosa, wybroczyny na skórze."

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane