Pełni szacunku i wdzięczności (foto)

Wydarzenia

Pełni szacunku i wdzięczności (foto)

14.11.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Bardzo uroczyście 101. rocznicę odzyskania niepodległości świętowała Szkoła Podstawowa w Rybnie. Wzięli w niej udział nie tylko uczniowie, ale też rodzice i przedstawiciele lokalnej społeczności. 
 
- 11 Listopada to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol walki i symbol zwycięstwa - podkreśliła dyrektor szkoły Ewelina Salwin. - Dzieje naszej Ojczyzny to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak, jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem, sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na 123 lata. Udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Wyraz wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy w walce poświęcili to, co najcenniejsze dla każdego człowieka - oddali swoje życie z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością.
Właśnie lekcję historii we współczesnej szkole przedstawili uczniowie w programie artystycznym. Mówili m.in. o rozbiorach Polski i wieloletnich dążeniach Polaków do odzyskania niepodległości. Nawiązali również do obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Po chwili refleksji nad trudną historią naszego kraju, przyszedł czas na radosne świętowanie, śpiewanie pieśni patriotycznych.
Uroczystość była doskonałą okazją do wręczenia statuetek „Przyjaciel Szkoły”. Do tego zaszczytnego grona dołączyli muzycy Andrzej Wygryz i absolwent Cezary Skoczeń. - Na ich pomoc zawsze możemy liczyć - podkreśliła Ewelina Salwin. Nie inaczej było zresztą tym razem. Panowie chętnie włączyli się do wspólnego muzykowania i śpiewania znanych pieśni.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom