Od czego zależy wysokość OC i jak wybrać najtańsze? Podpowiadamy

Wydarzenia

Od czego zależy wysokość OC i jak wybrać najtańsze? Podpowiadamy

22.09.2020
autor: materiał zewnętrzny
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, dobrze znane jako ubezpieczenie, OC jest obligatoryjne dla każdego właściciela samochodu. Wiele osób, szukając idealnej oferty dla siebie, słusznie przegląda rankingi OC w celu znalezienia najtańszej opcji. Często nie mamy jednak świadomości, od czego tak naprawdę zależy finalna stawka, którą przyjdzie nam zapłacić. Poniżej zaprezentowane są zmienne, które ubezpieczyciel bierze pod uwagę przy wyliczaniu składki ubezpieczenia dla każdego kierowcy.
 

Czym jest OC - w jaki sposób nas chroni i co na grozi za brak ubezpieczenia?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej gwarantuje nam pokrycie wszystkich kosztów, które wynikną wskutek nieszczęśliwego zdarzenia drogowego. Będąc kierowcą, w każdym momencie możemy nieumyślnie spowodować wypadek lub inną kolizję. W skutek takiego zdarzenia ucierpieć może zarówno pojazd osoby trzeciej, jak i ona sama. Wszystkie koszty, związane zarówno z leczeniem, pobytem w szpitalu oraz naprawą szkody samochodu, zostaną pokryte właśnie z tego ubezpieczenia. Stawki świadczeń w ubezpieczeniu OC są stałe, jednak cena, którą przyjdzie nam za nie zapłacić, różni się w zależności od kilku czynników.
 

Od czego zależy stawka ubezpieczenia OC?

Ubezpieczyciele, przy ustalaniu stawki ubezpieczenia, biorą pod uwagę głównie sytuacje pojazdu oraz kierowcy. Jeżeli chodzi o pojazd, ubezpieczyciel sprawdza:

  • jaka jest marka samochodu,
  • jaki jest przebieg i wiek pojazdu,
  • ile posiada koni mechanicznych,
  • jaki jest jego ogólny stan.

Duże znaczenie ma również fakt, czy pojazd jest powypadkowy czy nie. Nie bez znaczenia jest także miejsce garażowania pojazdu oraz nasze miejsce zamieszkania. Zgodnie ze statystykami, w pewnych regionach Polski do zdarzeń drogowych dochodzi znacznie częściej niż w innych, dlatego tam stawka ubezpieczenia może być wyższa. Drugą grupą zmiennych, które są brane pod uwagę przy obliczaniu kosztu ubezpieczenia, jest kierowca. Pod uwagę brany jest nasz wiek, nasze doświadczenie za kierownicą, historia potencjalnych zdarzeń drogowych, a także punkty karne. Naturalnie, im dłużej jesteśmy kierowcami, którzy nie doświadczyli żadnych zdarzeń drogowych, tym mniejszą stawkę za ubezpieczenie otrzymamy. Jeśli dopiero co rozpoczęliśmy swoją przygodę z jazdą, ubezpieczyciel zechce się w jakiś sposób zabezpieczyć, oferując nam ubezpieczenie w znacznie wyższej cenie.
 

W jaki sposób znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście firm ubezpieczeniowych, które kuszą nas swoimi warunkami ubezpieczenia OC. Ciężko jest oczywiście samodzielnie porównać wszystkie ich warunki, dlatego w celu wybrania najlepszej dla nas oferty, powinniśmy sprawdzić ranking OC (zobacz więcej: https://www.compero.pl/poradnik/ranking-oc). Takie zestawienia, a także wyszukiwarki ubezpieczeń, są powszechnie dostępne w internecie, a za ich pośrednictwem będziemy w stanie bez żadnego problemu porównać wszystkie dostępne oferty i już z poziomu rankingu wykupić interesujące nas ubezpieczenie. Takie załatwienie sprawy to dla nas wygoda i oszczędność czasu, a także pieniędzy – nie tylko wybierzemy najatrakcyjniejszą dla nas ofertę, ale i od razu ją wykupimy.


fot: pixabay.com

Wielka Polska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość