O sprawach, które nas dotyczą (foto)

Wydarzenia

O sprawach, które nas dotyczą (foto)

16.07.2018
autor:
Radosław Wężyk został przewodniczącym reaktywowanego Osiedla nr 12, obejmującego m.in. odcinki ulic Sowińskiego, Prostej i 1 Maja. Biorąc pod uwagę zainteresowanie zebraniami osiedlowymi, to cieszyło się rekordową frekwencją. Wzięło w nim udział aż 112 osób.
Osiedla to jednostki pomocnicze samorządu miejskiego, tak jak sołectwa. W Wyszkowie mamy obecnie dziewięć osiedli. Trzy już dawno zostały zlikwidowane, gdyż mieszkańcy nie byli zainteresowani ich funkcjonowaniem, nie wybrali władz. Jednym z nich było Osiedle nr 12. Znalazła się jednak grupa mieszkańców, która wyszła z propozycją reaktywowania osiedla. Obejmuje ono odcinki ulic: Kowalskiego (od skrzyżowania z ul. 1 Maja w kierunku zachodnim), Sowińskiego (od ul. Prostej do Pułtuskiej, strona wschodnia), 1 Maja (strona zachodnia), Prostą (od ul. 1 Maja do Sowińskiego, strona południowa), Pułtuską (od Sowińskiego do 1 Maja).
Zebranie, na którym mieszkańcy wybrali władze, odbyło się 13 lipca. W skład komisji skrutacyjnej weszli: Edyta Wittich, Adam Pakieła, Kamila Szymańska.
Zgłoszono dwie kandydatury na przewodniczącego osiedla: Radosława Wężyka i Bogdana Osika.
- To ja jestem sprawcą tego zamieszania – rozpoczął Bogdan Osik, inicjator reaktywacji osiedla. Dodał, że jest związkowcem i społecznikiem. Uczestniczył w debatach na temat bezpieczeństwa, na których zgłaszał m.in. konieczność budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Prostej. Później wnioskował o zmianę cyklu świateł, by piesi, którzy nie mogli się doczekać zielonego, nie przechodzili na czerwonym (wydłużony czas przewidziany był dla samochodów jadących ul. Sowińskiego). - Zostało to zrobione, ale w tym roku w maju znów zostało zmienione. Dostałem odpowiedź z urzędu, że na czas remontów – poinformował.
- Co chciałbym zrobić na naszym osiedlu? Na pewno likwidacja punktu pijackiego przy SP4. Przyjeżdża straż miejska, policja, a ludzie codziennie tam piją. Brak progów spowalniających przy SP4 – wymieniał Bogdan Osik. - Zapadające się studzienki na skrzyżowaniu ulic Kowalskiego i 1 Maja. Osiedlowe uliczki między apteką a dawną Mają, dojazd jest bardzo brzydki. To samo między Społem a Ginmedem.
Radosław Wężyk na terenie osiedla mieszka od ponad 30 lat. - Należę do Klubu Przyjaciół Wyszkowa, które organizuje różne działania. Szczególnie zaangażowany jestem w Pola Nadziei. Interesuję się wędkarstwem, żeglarstwem i turystyką rowerową – przedstawił się. - Cieszę się, że powstała inicjatywa powołania naszego osiedla. Możemy wiele zrobić, podjąć bliższą współpracę z władzami miasta i instytucjami. Chciałbym zwrócić uwagę na zadania inwestycyjne, kwestie związane z poczuciem bezpieczeństwa, oświetleniem. Poprawa jakości zniszczonych dróg, montaż oświetlenia energooszczędnego, sukcesywna wymiana istniejącego. Rozmieszczenie ławek osiedlowych i koszy na śmieci, których brakuje. Zieleń - w tym zakresie też wiele można zrobić. Myślę o nasadzeniach gatunków niskopiennych. Zachęcam państwa do dzielenia się uwagami, pomysłami, myślę, że będą cenną wskazówką. Proszę zaczepiać po prostu na ulicy, mówić o sprawach, które dotyczą nas wszystkich.
W głosowaniu wzięło udział 112 osób, wszystkie głosy były ważne. Na Radosława Wężyka zagłosowały 62 osoby, na Bogdana Osika – 50.
W wyborach zarządu osiedla głosowały już tylko 62 osoby (oddały 60 ważnych głosów). Nowo wybrany przewodniczący zgłosił trzy kandydatury: Ewy Sylwanowicz-Król – 49 głosów, Edwarda Klejny – 54, Pawła Gryca – 53.
Jeden z mieszkańców zgłosił uwagi dotyczące tajności głosowania. – To, co się odbyło, było trochę naśmiewaniem się z tajności – uważa. - Wyraźnie przyszły dwie frakcje. To nie były tajne wybory. To jest za ciasno, za mało miejsca. 
- Są kotary, zaznaczyłem na początku, że jeśli ktoś chce wejść, to może. Jeśli czuł się pan skrępowany, to mógł pan z skorzystać – odpowiedział burmistrz.
Mieszkaniec poddał również w wątpliwość weryfikację mieszkańców uprawnionych do głosowania. - Nawet tożsamość nie jest zweryfikowana – zauważył.
- Zweryfikowałyśmy listy obecności z listami zameldowanych. Ile osób było na liście, tyle kart zostało wydanych, wszystko się zgodziło – przekonywali urzędnicy.
- Nie wygrał kandydat na którego pan głosował i teraz pan zgłasza uwagi – dodał Grzegorz Nowosielski.
- Jestem zewnątrz i jest mi wszystko jedno, jestem obserwatorem – odparł mieszkaniec.
 
Przestańmy się bać
W końcowej części zebrania burmistrz Grzegorz Nowosielski odniósł się do problemów zgłoszonych przez Bogdana Osika. Uliczka między „Sezamem” a „Ginmedem” jest własnością obu podmiotów. - Próbujemy domówić to któryś rok z kolei. Każdy chciałby drogę, ale po terenie sąsiada. Jesteśmy na finiszu tych rozmów, uzgadniamy przejęcie terenu przez miasto. I w przyszłym roku to wybudujemy – poinformował burmistrz. - Uliczka dojazdowa do ul. Kowalskiego będzie za chwilę budowana. Domówiliśmy to ze spółdzielnią mieszkaniową w tamtym roku. Gmina zbuduje zjazd, dalszą część wykona spółdzielnia i przejmiemy tę ulicę do zarządzania, będzie ulicą miejską.
Grzegorz Nowosielski potwierdził, że cykl świateł na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Prostej ustawiony jest tak, by nie tworzyły się korki. - Wiemy, ile inwestycji jest w mieście, ale od września będziemy je oddawali. Do trybu wrócimy po oddaniu ul. Sienkiewicza i ronda na skrzyżowaniu ul. Sowińskiego i Dworcowej – dodał. - Wszyscy jesteśmy mieszkańcami, pieszymi i kierowcami. Jak ktoś się denerwuje, że musi poczekać 2 minuty i przechodzi na czerwonym świetle, to nie wiem, co mam powiedzieć.
Dyskutowano również na temat ławek na osiedlach. - Te ławeczki bardzo mi się spodobały. Starsi ludzie nie mogą przejść, usiąść i iść dalej – oceniła jedna z mieszkanek.
Ewa Sylwianowicz-Król, członkini nowego zarządu osiedla, ale także rady nadzorczej SM „Przyszłość” zauważyła jednak, że ławeczki są różnie odbierane przez mieszkańców. - Na wniosek mieszkańców są zabierane. Podjęłam rozmowę z policją. Musimy przede wszystkim ukrócić nocne Polaków rozmowy na ławkach – przekonywała. - Przestańmy się wreszcie bać, dzwońmy na policję.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wymiana walut – jak uniknąć wysokich opłat?

Wymiana walut – jak uniknąć wysokich opłat?

Kantory i banki mogą dowolnie ustalać wysokość opłat za wymianę waluty. Nie muszą przestrzegać żadnych regulacji w tej kwestii. Aby wymieniać walutę w najbardziej oszczędny sposób, coraz więcej osób wymienia walutę przez Internet: dzięki temu można zmniejszyć koszty i wygodnie dokonać przewalutowania.
zobacz więcej
Znowu modne drewniane zabawki dla dzieci

Znowu modne drewniane zabawki dla dzieci

Zabawki dla najmłodszych zmieniają się bezustannie. Pojawiają się nowe, czasami lepsze, a czasami gorsze, mody na otaczające dziecko przedmioty. Są jednak zabawki, które w każdym pokoleniu znajdują ogromne zainteresowanie najmłodszych. Taka jest właśnie drewniana kolejka dla dzieci.
zobacz więcej
Plac Miejski za prawie 6,5 mln złotych

Plac Miejski za prawie 6,5 mln złotych

6,4 mln zł ma kosztować zagospodarowanie placu Miejskiego między ulicami Sowińskiego i 11 Listopada. Na nadzwyczajnej sesji radni miejscy przeznaczyli na ten cel kolejne pół miliona złotych.
- Komu na tym placu tak bardzo zależy? – pytał radny Piotr Turek, głosując przeciw.
- Będzie służył wszystkim mieszkańcom, będą się uspołeczniali, będzie cieszył przejeżdżających samochodami, będzie centrum miasta, którego brak wiele osób nam zarzuca – argumentował burmistrz Grzegorz Nowosielski.
zobacz więcej
Tragiczny wypadek na Sowińskiego

Tragiczny wypadek na Sowińskiego

Młody mieszkaniec Wyszkowa w ciężkim stanie trafił do szpitala po upadku z dość dużej wysokości. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę.
zobacz więcej
fotobudka star - czarne tło
fotobudka star - czarne tło
fotobudka star - czarne tło