Baner desktopowy
Baner mobilny

Wydarzenia

1 / 4

O reformie oświaty tym razem radni miejscy

15.11.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Reforma oświaty to temat najszerzej dyskutowany w ostatnich tygodniach. W debacie wiele jest merytorycznych argumentów, ale nie brakuje też emocji. Nie inaczej było na poświęconym oświacie spotkaniu radnych miejskich, w poniedziałek 14 listopada. Samorządowcy zastanawiali się: reaktywacja Szkoły Podstawowej nr 4 czy włączenie Gimnazjum nr 2 do Szkoły Podstawowej nr 2?
Od dłuższego czasu gmina przedstawia dwa warianty realizacji planowanej przez rząd reformy oświaty, która wygasi gimnazja.
 
Trzy podstawówki
Pierwszy z nich to reaktywacja Szkoły Podstawowej nr 4. To skomplikowana sprawa, zwłaszcza, że pod uwagę branych jest kilka możliwości realizacji.
Pierwsza możliwość to odtworzenie SP4 od I klasy i zerówek. - Dobrą stroną tego rozwiązania jest uruchomienie szkoły w obiekcie z dużym potencjałem lokalowym – zauważyła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. – Stopniowo zmniejszamy liczebność uczniów w SP1 i SP2, ale nie na tyle, by uniknąć zmianowości, i uwzględniamy sprzeciw rodziców dotyczący dzielenia klas.
Złe strony to konieczność dostosowania budynku do potrzeb szkoły podstawowej, zmiany struktury zatrudnienia nauczycieli i zmiany obwodów szkolnych. - Na co w ankiecie 2/3 rodziców nie wyraziło zgody – dodała Aneta Kowalewska. 
Drugie rozwiązanie zakłada odtworzenie „czwórki” od klasy I i zerówek, ale i przeniesienie klas VII, po dwie z SP1 i SP2. Dzięki temu w dwóch istniejących podstawówkach zrobiłoby się luźniej, a SP4 szybciej by się wypełniła. – Ale trudno wskazać, która klasa miałaby być przeniesiona. Musimy liczyć się ze sprzeciwem rodziców – zauważyła zastępczyni burmistrza.
Natomiast to najlepsze rozwiązanie zdaniem nauczycieli SP2. Choć przeniesienie uczniów klas VII warunkują zgodą rodziców.
Trzecie rozwiązanie (zaproponowane przez wiceminister edukacji na spotkaniu w Wyszkowie) jest podobne, z tym że zakłada przeniesienie z SP1 i SP2 nie tylko części klas VII, ale i IV.
Czwarte rozwiązanie to najdalej idąca propozycja nauczycieli Gimnazjum nr 2 (poparta stanowiskiem rodziców gimnazjalistów): utworzenie pełnowartościowej SP4. Wiązałoby się to z przeniesieniem części uczniów z SP1 i SP2: ze wszystkich roczników, zgodnie z nowo utworzonym obwodem.
- To rozwiązanie nie ma pokrycia w delegacji prawnej ani obecnego prawa oświatowego, ani projektu nowej ustawy – podkreśliła zastępczyni burmistrza. – Mowa jest o administracyjnym przenoszeniu oddziałów, ale nie pojedynczych uczniów.
 
Dwie podstawówki
Drugi wariant przeprowadzania w Wyszkowie reformy zakłada włączenie gimnazjum do SP2. Wygaszane gimnazjum stałoby się integralną częścią podstawówki, razem z nauczycielami. - Decyzją dyrektora będzie zagospodarowanie tych budynków. Idea jest taka, by podzielić etapy edukacyjne: SP2 dla uczniów młodszych, gimnazjum – dla starszych – wyjaśniała Aneta Kowalewska. – To rozwiązanie uwzględnia postulaty nauczycieli SP1 i znaczną część postulatu rodziców: nie zmieniamy obwodów ani szkoły uczniom. Nauczycielom gimnazjum daje największe szanse na zachowanie pracy, stają się pracownikami SP2. 
To również zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem finansowym. 
O minusy zapytał Adam Szczerba. Nieuwzględnienie postulatu nauczycieli o reaktywację SP4, działanie szkoły w dwóch budynkach – wyliczała Aneta Kowalewska. Pozostaje też kwestia SP1, gdzie przy ośmiu rocznikach zrobi się za ciasno. Pozostaje albo zapewnienie szkole dodatkowej bazy, albo „ujęcie” uczniów. - Raczej rozważaliśmy przesunięcie obwodu niż inny budynek – dodała zastępczyni burmistrza.
 
Konsultacje
Aneta Kowalewska przypomniała, że rodzice uczniów SP1 i SP2 w ankiecie w większości nie wyrazili zgody na dzielenie obecnych klas. Przeciwni są również nauczyciele tych szkół. Zdaniem radnego Krzysztofa Sobieskiego gmina źle sformułowała pytania w ankiecie. - Co nam daje odpowiedź rodziców, których dzieci pozostają w „jedynce”? Jak mieszkają blisko szkoły, to pewnie, że są przeciwni - zauważył.
- Nie zakładałbym stwierdzenia, że rodzice są przeciwni. Ci, którzy mają bliżej do „czwórki”, są za przeniesieniem – dodał Adam Szczerba. - Czy nie byłoby możliwości podzielenia dzieci na koniec roku szkolnego na tych, które są chętne do przeniesienia?
- Na razie mamy delegację do przeniesienia całej klasy, bez względu na to, z którego obwodu jest dziecko – podkreśliła zastępczyni burmistrza. – A nie zakładam, że cała klasa będzie chętna. Poza tym docierają już do nas pytania rodziców, czy uczeń „przejdzie” ze swoją klasą i nauczycielem?
- Problem rozgrywa się o etaty nauczycielskie – uważa Grzegorz Nowosielski. - Jeden rocznik odchodzi do powiatu, ale nie z etatami nauczycielskimi. Ze szkół powiatowych nie słyszymy zaproszenia nauczycieli gimnazjalnych. Więc oni słusznie zaczęli się obawiać o swoją pracę. Nie koloryzując, od razu zapowiedzieliśmy, że dla wszystkich etatów nie będzie. Spojrzenie rodziców nie jest do końca takie samo, jak nauczycieli. Rodzice często wybierają nie budynek, a nauczyciela. Jak klasa jest rozdzielana, ważne jest, czy wychowawca zostaje, czy idzie do innej szkoły. A nauczycielom gimnazjum nie chodzi o to, żeby dzieci przyszły z wychowawcą. 
- Pani minister mówi, że nie będzie zwolnień, ale to jest niemożliwe. Jeśli w naszej gminie zostaje zlikwidowanych 9 oddziałów, to jest 15 etatów mniej - dodała przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska.
 
Reaktywujmy „czwórkę”
- Róbmy wszystko, żeby reaktywować SP4 – apelował Krzysztof Sobieski. - Jestem za tym, żeby funkcjonowała samodzielnie. Może dłużej to potrwa, ale to była szkoła z prawdziwego zdarzenia. Jak ostatnio poszedłem do SP1, to jak w kołchozie. Nawet szatni z prawdziwego zdarzenia nie ma, dzieci przebierają się na korytarzu.
- Nie mówmy źle o żadnej naszej szkole. Powstrzymajmy się od tego typu uwag, bo emocji jest już za dużo – zwróciła uwagę Aneta Kowalewska.
- Nie chciałem nic złego powiedzieć – prostował radny.
- Na pewno nie wybrałbym wariantu przenoszenia klas I, IV, VII, bo zupełnie go nie rozumiem – przyznał Adam Szczerba. – Pewnie poszedłbym w stronę tworzenia SP4 od podstaw i przeniesienia części klas VII. Stwórzmy deklaracje dla rodziców, wychodząc naprzeciw osobom, które chciałyby dzieci przenieść.
- Administracyjne przeniesienie klas VII może być rozwiązaniem najbardziej kompromisowym – przyznała Aneta Kowalewska. Ma jednak wątpliwości co do samych deklaracji. – Część dzieci zostanie przeniesionych, a część zostanie. Nie ma klas, w których byłyby dzieci z jednego miejsca zamieszkania.
Wstępna decyzja dotycząca zmian w sieci gminnych szkół zostanie przedstawiona na najbliższej sesji rady miejskiej, 29 listopada.
 
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 22 listopada.
WOK Hutnik - Wakacyjne warsztaty 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Co musisz wiedzieć na temat żarówek LED? Sprawdź najważniejsze informacje przed zakupem!

Co musisz wiedzieć na temat żarówek LED? Sprawdź najważniejsze informacje przed zakupem!

Żarówki LED stanowią obecnie jedno z najczęściej spotykanych źródeł światła w domach oraz mieszkaniach. Wszystko to z powodu ich licznych walorów, takich jak energooszczędność, długie działanie oraz możliwość poddania ich recyklingowi. To właśnie za ich pomocą możliwe jest zrealizowanie dowolnych scenariuszy świetlnych, które nie tylko atrakcyjnie prezentują się we wnętrzu, lecz także tworzą doskonałą kompozycję wraz z systemem inteligentnego domu. Diody LED przeznaczone są do zasilania prądem o niskim i bezpiecznym napięciu, posiadając w swojej obudowie przetwornicę impulsową. Żarówki wykonane w technologii LED stanowią innowacyjną, a przy tym także energooszczędną konstrukcję. Na inwestycję w wymianę oświetlenia na LED-owe decyduje się coraz więcej osób. Już dziś poznaj ich zalety.
zobacz więcej
Dwa groźne zdarzenia. Kierowcy rozbili się na drzewach (FOTO)

Dwa groźne zdarzenia. Kierowcy rozbili się na drzewach (FOTO)

W niedzielę wieczorem i w poniedziałek rano na terenie gminy Długosiodło doszło do dwóch poważnych zdarzeń drogowych. W obu przypadkach kierowcy uderzyli w drzewa.
zobacz więcej
Filtr paliwa – czyste paliwo to sprawny silnik

Filtr paliwa – czyste paliwo to sprawny silnik

Każdy właściciel samochodu wie, że sprawność silnika w dużej mierze zależy od jakości paliwa, które do niego trafia. Jednak niewielu zastanawia się, co tak naprawdę chroni jednostkę napędową przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w paliwie. Odpowiedź jest prosta – filtr paliwa. Choć to niewielki element, jego znaczenie dla działania całego pojazdu jest ogromne. W tym artykule przyjrzymy się, jak działa filtr paliwa, dlaczego warto o niego dbać, jakie są objawy jego zużycia oraz jaka jest jego cena i jak często należy go wymieniać.
zobacz więcej
Fontanna iskier na weselu - czy warto?

Fontanna iskier na weselu - czy warto?

Organizacja wesela to czas pełen decyzji, których celem jest stworzenie niepowtarzalnej atmosfery. Jednym z coraz chętniej wybieranych elementów dekoracyjnych są fontanny iskier, znane także jako fontanny sceniczne. To widowiskowy efekt specjalny, który nadaje uroczystości spektakularnego charakteru i wzruszającego nastroju – szczególnie podczas kluczowych momentów takich jak pierwszy taniec czy wejście Pary Młodej.
zobacz więcej
Zitcom