Nowa tablica nagrobna T. Stępnickiego (foto)

Wydarzenia

Nowa tablica nagrobna T. Stępnickiego (foto)

18.11.2016
autor: Urząd Miejski w Wyszkowie
Zakończyły się prace remontowe tablicy nagrobnej druha Teodora Stępnickiego, jednego z założycieli i pierwszego prezesa Ochotniczej Straży Ogniowej w Wyszkowie. To kolejny nagrobek odremontowany dzięki funduszom zebranym podczas wyszkowskich pierwszolistopadowych kwest.
Teodor Stępnicki zmarł 28 kwietnia 1910 r. Od wielu lat tablica na jego nagrobku była w złym stanie technicznym, pomimo iż grobem opiekowali się m.in. wyszkowscy strażacy. Marmurowa tablica została wyczyszczona z zabrudzeń, mchu i naleciałości z pobliskiego drzewa. Zyskała również nową warstwę, odmalowane zostały litery. Puste pozostaje miejsce, w którym pierwotnie znajdowało się zdjęcie zmarłego. Zniknęło z nagrobka pod koniec lat 90. ubiegłego wieku.
Dzięki funduszom zebranym podczas zbiórek na wyszkowskim cmentarzu parafialnym udało się również przeprowadzić jeszcze jeden skromny remont. Odnowiono daszek nagrobka zmarłego w 1847 r. Józefa Bogdaszewskiego, dzierżawcy folwarku rządowego Wyszków. Sąsiedztwo dużego drzewa sprawia, że ten nagrobek znajduje się w agresywnym dla kamienia środowisku i wymaga większej opieki technicznej.
Prace remontowe wykonał kamieniarski zakład remontowy Grzegorza Rączki z Bielsko-Białej.
fot. Elżbieta Szczuka
MajsterPlus728x240 (powtórzenie)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Mrówka - styczeń - luty 2020