Noc, którą poświęcili zabawie (foto)

Wydarzenia

Noc, którą poświęcili zabawie (foto)

26.01.2020
autor: Elżbieta Borzymek
Niemal dokładnie 100 dni, a dokładnie 99, czyli, jak obliczył wicestarosta, ponad 8 milionów sekund, pozostało do matury, gdy bawili się na balu studniówkowym tegoroczni maturzyści Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”. W sobotę 25 stycznia w Domu Weselnym „Sylwia” w Białymbłocie zabawę rozpoczęli dostojnym polonezem. Aby w pełni zadość uczynić tradycji, nie mogło też zabraknąć walca, a przede wszystkim podziękowań dla wszystkich, którzy tych młodych ludzi przygotowywali do przekroczenia progu dorosłości. A dla robiących ten krok – życzeń i dobrych rad na przyszłość.
 
Szacownych gości powitali, wyrażając radość z ich obecności, prowadzący tę wyjątkową uroczystość uczniowie Izabela Jończyk i Jakub Turek. – Już tylko symboliczne 100 dni dzieli nas od egzaminów maturalnych – przypomnieli. – Dzisiaj jest ten jedyny dzień, kiedy możemy o tym nie myśleć i poświęcić się zabawie:
 
Zawdy tak bywało,
Gdy 100 dni nauk zostało,
Wielce godni żakowie
Biesiadowali na zdrowie.
 
Słowa, których w tym momencie nie mogło zabraknąć, wypowiedziała dyrektor Kopernika Grażyna Kalinowska: - Poloneza czas zacząć.
I turę tanecznego korowodu poprowadzili: pani dyrektor w parze z uczniem Karolem Składankiem, wicestarosta Leszek Marszał z uczennicą Natalią Kłębek oraz Paweł Deluga, członek zarządu powiatu z uczennicą Marią Kukwą. W kolejnych parach tańczyli uczniowie IV klas Technikum Informatycznego, Technikum Handlowego, Technikum Elektrycznego i Technikum Spedycyjnego.
Na czele II tury, w której tańczyli uczniowie IV klas Technikum Pojazdów Samochodowych i Technikum Logistycznego oraz III klasy Liceum Ogólnokształcącego Bezpieczeństwa Narodowego, stanęli wicedyrektor Sylwia Kulesza oraz Marzena Dyl, przewodnicząca komisji edukacji, kultury i sportu Rady Powiatu oraz uczeń Piotr Jaczewski.
Do poloneza uczniów przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego. 
Potem przyszedł czas na podziękowania, których wyrazem były nie tylko słowa, ale też kwiaty i oryginalne upominki.
- Etap szkolny jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych okresów życia i właśnie takim powinien pozostać w naszych sercach – mówili prowadzący. – Dzisiaj w ten wyjątkowy wieczór chcemy podziękować szanownej dyrekcji za trud włożony w kształtowanie naszych umysłów i charakteru. Dziękowali też za „niepowtarzalną atmosferę w szkole, pełną wyrozumiałości dla młodego człowieka”.
– Za symboliczne 100 dni będziecie pisać poważny egzamin – maturę – przypomniała uczniom dyr. Grażyna Kalinowska. To rok wyjątkowy także z innych względów. W 2020 roku, pierwszym roku dwudziestolecia XXI wieku, Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała Olga Tokarczuk. Słowa noblistki z „Ksiąg Jakubowych” – „Prawdziwa mądrość to sztuka łączenia wszystkiego ze wszystkim, wtedy wyłania się właściwy kształt” – dedykowała swoim uczniom. – Magiczny wieczór balu studniówkowego 2020 roku niech mija w przepięknej atmosferze – życzyła.  
- Zdajecie sobie sprawę, że wchodzicie w dorosłość – zwrócił się do tegorocznych maturzystów wicestarosta Leszek Marszał. – I nie mówię tutaj o garniturach, pięknych fryzurach czy modnych sukienkach. Mówię tutaj o kwestii, że za chwilę będziecie musieli zmierzyć się z życiem, spełniając swoje marzenia. Nie mówię, że będzie łatwo, ale na pewno warto o nie walczyć. 
Do matury pozostało 99 dni. – Szybko sobie to przeliczyłem – to jest ponad 8 mln 600 sekund, które są jeszcze przez was do wykorzystania – dodał wicestrosta. - Dzisiaj dostojnie szliście w tym polonezie, życzę wam, żebyście tak szli przez wasze życie, podejmując decyzje, które są przed wami. Życzy dynamicznej, ale i rozsądnej zabawy do białego rana. Chwilo trwaj!
Ks. dziekan Zdzisław Golan pobłogosławił studniówkowej zabawie, odwołując się do słów mędrca Koheleta, że wszystko ma swój czas. 
- Był to okres wytężonej pracy nauczycieli, wzlotów i upadków naszych dzieci, ale też szczęścia i radości – mówiła o 4 latach spędzonych w szkole Monika Bieżuńska, przewodnicząca Komitetu Balu Studniówkowego, przedstawicielka rodziców. Podziękowała za te lata dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom i pracownikom szkoły. – Chciałabym życzyć naszym dzieciom, aby zachowały postawę godną doniosłości balu studniówkowego – zakończyła. W imieniu rodziców przekazała, również podtrzymując tradycję, czek na 1000 zł na potrzeby szkoły. 
Uczniowie za wszystko, co otrzymali, podziękowali swoim wychowawczyniom: klasa Technikum Logistycznego – Monice Wultańskiej, Technikum Informatycznego – Annie Gładkowskiej, Technikum Spedycyjnego – Grażynie Matey, Technikum Handlowego - Monice Lipskiej, Technikum Pojazdów Samochodowych – Marcie Sosnowskiej, Technikum Elektrycznego – Agnieszce Oniśk oraz obecnej i byłej wychowawczyni LO Bezpieczeństwa Narodowego – Marioli Kurzątek i Joannie Pujer. 
- Dziękujemy wszystkim nauczycielom – kontynuowali podziękowania uczniowie – za trud włożony w nasze wychowanie i edukację. Wierzymy, że wasz wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych.
Szczególnym momentem były podziękowania dla rodziców, „którzy bal studniówkowy przenieśli ze świata marzeń w rzeczywistość”: - Przez całe życie jesteście przy nas, wspieracie nas swoją radą, dodajecie otuchy i zachęcacie do pokonywania przeszkód.
Kwiaty zostały przekazane na ręce Moniki Bieżuńskiej, natomiast wszystkim rodzicom dzieci dedykowały utwór Bruno Marsa „When I Was Your Man”, który na trąbce zagrał Cezary Skoczeń. 
Zachwycił również walc, zatańczony do utworu „Sanave” przez cztery pary: Aleksandrę Ciemerych i Piotra Jaczewskiego, Paulinę Salwin i Mikołaja Tuszyńskiego, Marię Tomczak i Rafała Książka, Katarzynę Stępkowską i Dawida Szymańskiego. Tancerzy przygotował Paweł Suchta. 
Na parkiecie zrobiło się tłoczono ok. 22.00. Szaleństwo taneczne studniówkowej nocy przerwał tylko wybór Królowej i Króla Balu. Chociaż wszyscy świetnie się bawili i wyglądali niezwykle elegancko, głosowanie zdecydowało, że królewską parą zostali Paulina Salwin i Dawid Sobczak.
WOK - akaki
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość