Nie żyje generał Ścibor-Rylski. Kilka lat temu gościł w Wyszkowie (foto)

Wydarzenia

Nie żyje generał Ścibor-Rylski. Kilka lat temu gościł w Wyszkowie (foto)

03.08.2018
autor: Elżbieta Szczuka
W piątek 3 sierpnia 2018 r. w wieku 101 lat zmarł w Warszawie gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski, ps. Motyl, żołnierz Armii Krajowej, generał Wojska Polskiego, współzałożyciel, a od 1990 r. prezes Związku Powstańców Warszawskich. Wyszków gościł go 17 kwietnia 2011 r.
W 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Warszawie. We wrześniu 1938 r. walczył w Samodzielnej Grupie Operacyjnej „Polesie”, dowodzonej przez gen. Franciszka Kleeberga. Po kapitulacji grupy gen. Kleeberga został wywieziony do Kielc, trafił do obozu w Stargardzie, a potem na roboty do Niemiec, skąd udało mu się uciec 1 lipca 1940 r. W sierpniu 1940 r. wstąpił do ZWZ – AK. Kierował oddziałem przejmującym zrzuty lotnicze na terenie województwa warszawskiego. 
W Powstaniu Warszawskim miał pseudonim „Motyl”, był żołnierzem Batalionu AK „Czata 49” należącego do Zgrupowania „Radosław”. Przeszedł cały szlak walk batalionu.
4 września 1944 r. „Radosław” w opinii o nim napisał m.in.: Wybitny oficer. Wyposażony w dużą inicjatywę, inteligentny, niezwykle ofiarny i odważny. Posiada intuicję bojową. 
W 1989 r. był w grupie współorganizatorów Związku Powstańców warszawskich, rok później został prezesem ZPW. Jego poruszające przemówienia były ważnym punktem obchodów rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. 
W latach 2004- 2014 gen. Ścibor-Rylski był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, honorowy obywatel Warszawy.
W Wyszkowie był 17 kwietnia 2011 r. na uroczystości nadania rondu na skrzyżowaniu ulic Serockiej, Komisji Edukacji Narodowej i al. Marszałka J. Piłsudskiego nazwy „Rondo gen. dyw. Stanisława Nałęcz-Komornickiego”.
- Jestem wzruszony i zadowolony, że nasz przyjaciel generał Stanisław Komornicki (Kanclerz Kapituły OW VM – ES) został na ternie Wyszkowa doceniony – mówił wtedy. 
W kwietniu 2011 r., na wniosek Kapituły OW VM, medalami PRO MEMORIA zostali odznaczeni: Andrzej Eychler, Adam M. Mickiewicz, Mirosław Powierza i Małgorzata Ślesik-Nasiadko. Dekoracji dokonał dyrektor Departamentu Urzędu ds. Kombatantów Jacek Polańczyk, a towarzyszyli mu gen. Z. Ścibor-Rylski i burmistrz G. Nowosielski.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość