Nie zgadzają się z karą

Wydarzenia

Nie zgadzają się z karą

13.01.2017
autor: Ewa Elward
Powiat odwołał się od decyzji urzędu kontroli skarbowej, który nałożył prawie 800 tys. zł kary za niesłuszne – zdaniem urzędników – pobranie subwencji oświatowej.
Przypomnijmy, że sprawa dotyczy przyznania subwencji na uczniów szkół specjalnych, którzy przez krótki czas nie mieli ważnych orzeczeń lekarskich. Urząd uznał, że to naruszenie zasad, i głównie z tego powodu nakazał zwrot pieniędzy (kształcenie specjalne jest droższe, uczeń jest nim objęty na podstawie orzeczenia). Przedstawiciele starostwa uczestniczyli w rozmowach na temat anulowania kary w ministerstwie finansów, jednak decyzja została podtrzymana. Wobec tego powiat złożył odwołanie od niesprawiedliwego, zdaniem zarządu, wyroku. Jak twierdzą władze powiatu, wydawanie środków było przede wszystkim humanitarne, z pewnością prawidłowe. Kontrolerzy jednak zakwestionowali ważność orzeczeń. Niektórzy uczniowie nie mieli wydanych na czas dokumentów obowiązujących na cykl kształcenia. Przerwy trwały do 2 tygodni, zdaniem kontrolerów w tym czasie subwencja nie przysługiwała. 
Inne samorządy borykają się z podobnym problemem, niektóre mają do zwrotu nawet 2-3 mln zł. Nasi samorządowcy uważają, że dzieci miały pozostać i pozostały w tym systemie, żaden dyrektor by nie zostawi ucznia kilkanaście dni poza szkołą z powodu braku tego dokumentu. Warto też wiedzieć, że wydanie orzeczenia nie jest szybkie, konieczne jest terminowe złożenie dokumentów, by udało się załatwić formalności na czas.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku