Nie wiem, gdzie są wszystkie ptaki na wsi!

Wydarzenia

Nie wiem, gdzie są wszystkie ptaki na wsi!

01.02.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
W związku z wystąpieniem w Polsce ptasiej grypy, każdy, kto posiada drób lub gołębie, musi to zgłosić inspekcji weterynaryjnej. W gminie Wyszków część mieszkańców była jednak zaskoczona kontrolami, a jeszcze bardziej – widmem kar, i to dość sporych.
Od grudnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie otrzymał prawie 1.330 zgłoszeń z całego powiatu, z czego 186 z gminy Wyszków. – Na naszej stronie internetowej informacje są na bieżąco aktualizowane. Od końca grudnia informujemy wszystkimi możliwymi kanałami, osobiście rozwiozłem do gmin 2,5 tys. ulotek, z czego 400 otrzymała gmina Wyszków. Odbywają się szkolenia. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe – zapewnia dyr. Edmund Matey.
Poinformowanie o zagrożeniu oraz obowiązkach spoczywających na mieszkańcach należy również do gminy. Urzędnicy zapewniają, że na początku roku sołtysi zostali poinformowani, ukazała się również informacja w prasie. Niemniej jednak część mieszkańców kontrolami weterynarii była zaskoczona. – Weterynaria groziła karami, a mieszkańcy mają pretensje do sołtysów, ponieważ nie byliśmy uprzedzeni – na ostatniej sesji rady miejskiej zgłosili sołtysi Kamieńczyka i Leszczydołu Starego.
- Ja naprawdę nie wiem, gdzie są wszystkie ptaki na wsi! – oburzał się Marek Curuł z Kamieńczyka. – Niech się weterynarz sam za robotę weźmie. Bo to nie nasza wina, że ktoś ma dwie kaczki i nie wiedział, że ma je zgłosić.
- Jestem bardzo zdziwiony. Mamy 6-osobowy zespół i nie jesteśmy w stanie dotrzeć do kilku tysięcy gospodarstw w powiecie wyszkowskim – komentuje Edmund Matey. Jednocześnie dodaje, że pracownicy nie grożą, tylko pouczają. Choć dotychczas nikt ukarany nie został, może się to zmienić. Inspektorat informuje, że od lutego kary administracyjne nakładał będzie. A te są dość wysokie, bo od 0,2 do 2-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 3.400 zł.
Przypomnijmy więc, że w weterynarii zgłosić należy drób i gołębie (odpowiedni formularz można znaleźć na stronie piw.wyszkow.pl). Z obowiązku mogą czuć się zwolnieni właściciele ptaków, które nie opuszczają mieszkań, np. kanarków i papug.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mieszkają i nie płacą

Mieszkają i nie płacą

Ponad 3,1 miliona złotych (!) wynosi w sumie zadłużenie mieszkań w blokach zarządzanych przez Wyszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz największą wyszkowską spółdzielnię mieszkaniową „Przyszłość”. Bulwersuje nie tylko wysokość tej kwoty, ale też fakt, że dłużnikami nie zawsze są ludzie biedni. W biurach obu zarządców półki zawalone są ugodami i sądowymi nakazami zapłaty, ale w niektórych przypadkach egzekucja komornicza jest zwyczajnie niemożliwa. TBS może przeprowadzić dłużnika do lokalu o niższym standardzie, ale co zrobić, jeśli niższego od już zajmowanego nie ma?
zobacz więcej
Jesteście super!!!

Jesteście super!!!

Mały Adaś Wernio (chorujący na rzadką chorobę genetyczną PKAN-NBIA) wraz z rodziną brał udział w konkursie, w którym do wygrania był tygodniowy turnus rehabilitacyjny w Polaniku. Nie udało się wygrać, ale Adaś za III miejsce otrzymał wyróżnienie. 
zobacz więcej
Auto dla strażaków z Rybna (foto)

Auto dla strażaków z Rybna (foto)

OSP w Rybnie otrzymała samochód ratowniczo-gaśniczy. Uroczyste przekazanie odbyło się podczas walnego zebrania jednostki.
zobacz więcej
Najpopularniejsze Nowiny, najdroższe Rybienka

Najpopularniejsze Nowiny, najdroższe Rybienka

Rybienko Stare i Rybienko Nowe to najdroższe miejscowości w gminie Wyszków, biorąc pod uwagę ceny działek. W ubiegłym roku cena wynosiła średnio 125 i 118 zł za metr kwadratowy. Najwięcej osób kupiło natomiast nieruchomości w Leszczydole-Nowinach, gdzie ceny są zdecydowanie bardziej przystępne, średnio 48 zł/m2. Najtańsze w Tulewie – 11 zł/m2.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
mrówka - nowe godziny
mrówka - nowe godziny

Sonda

3.67% (58 głosów)
3.48% (55 głosów)
27.99% (442 głosów)
2.91% (46 głosów)
2.60% (41 głosów)
4.50% (71 głosów)
29.89% (472 głosów)
3.93% (62 głosów)
2.28% (36 głosów)
2.60% (41 głosów)
16.15% (255 głosów)