Nie wiem, gdzie są wszystkie ptaki na wsi!

Wydarzenia

Nie wiem, gdzie są wszystkie ptaki na wsi!

01.02.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
W związku z wystąpieniem w Polsce ptasiej grypy, każdy, kto posiada drób lub gołębie, musi to zgłosić inspekcji weterynaryjnej. W gminie Wyszków część mieszkańców była jednak zaskoczona kontrolami, a jeszcze bardziej – widmem kar, i to dość sporych.
Od grudnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie otrzymał prawie 1.330 zgłoszeń z całego powiatu, z czego 186 z gminy Wyszków. – Na naszej stronie internetowej informacje są na bieżąco aktualizowane. Od końca grudnia informujemy wszystkimi możliwymi kanałami, osobiście rozwiozłem do gmin 2,5 tys. ulotek, z czego 400 otrzymała gmina Wyszków. Odbywają się szkolenia. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe – zapewnia dyr. Edmund Matey.
Poinformowanie o zagrożeniu oraz obowiązkach spoczywających na mieszkańcach należy również do gminy. Urzędnicy zapewniają, że na początku roku sołtysi zostali poinformowani, ukazała się również informacja w prasie. Niemniej jednak część mieszkańców kontrolami weterynarii była zaskoczona. – Weterynaria groziła karami, a mieszkańcy mają pretensje do sołtysów, ponieważ nie byliśmy uprzedzeni – na ostatniej sesji rady miejskiej zgłosili sołtysi Kamieńczyka i Leszczydołu Starego.
- Ja naprawdę nie wiem, gdzie są wszystkie ptaki na wsi! – oburzał się Marek Curuł z Kamieńczyka. – Niech się weterynarz sam za robotę weźmie. Bo to nie nasza wina, że ktoś ma dwie kaczki i nie wiedział, że ma je zgłosić.
- Jestem bardzo zdziwiony. Mamy 6-osobowy zespół i nie jesteśmy w stanie dotrzeć do kilku tysięcy gospodarstw w powiecie wyszkowskim – komentuje Edmund Matey. Jednocześnie dodaje, że pracownicy nie grożą, tylko pouczają. Choć dotychczas nikt ukarany nie został, może się to zmienić. Inspektorat informuje, że od lutego kary administracyjne nakładał będzie. A te są dość wysokie, bo od 0,2 do 2-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 3.400 zł.
Przypomnijmy więc, że w weterynarii zgłosić należy drób i gołębie (odpowiedni formularz można znaleźć na stronie piw.wyszkow.pl). Z obowiązku mogą czuć się zwolnieni właściciele ptaków, które nie opuszczają mieszkań, np. kanarków i papug.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan