Naprawdę jestem dumny z tej inwestycji (foto)

Wydarzenia

Naprawdę jestem dumny z tej inwestycji (foto)

11.10.2018
autor: SYLWIA BARDYSZEWSKA
- mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski 11 października podczas konferencji prasowej zorganizowanej na oddanej do użytkowania kładce dla pieszych i rowerzystów przez Bug. 
Naczelnik wydziału inwestycji Urszula Fijałkowska wyliczała, że inwestycja polegała nie tylko na budowie ścieżki pieszo – rowerowej, ale też zejścia na plażę (schody mają szerokość 2,5 m, stare miały 1 m), nasypu za rzeką w kierunku Latoszka, przebudowie ul. Latoszek wraz z budową kanalizacji deszczowej, przejścia dla pieszych przez ul. Latoszek i drugiego przez ul. Warszawską, połączenia z chodnikiem, który GDDKiA wybudowała w ubiegłym roku. 
- Kładka jest gotowa, dopuszczona do ruchu. Można po niej bezpiecznie podróżować pieszo, rowerem, można biegać. Rowery, wózki dziecięce bez problemu się mijają. Z jednej i drugiej strony Wyszkowa, rzeka Bug nie będzie już nas dzieliła – chwalił Grzegorz Nowosielski. - Nie będzie takiego zjawiska, że niektórzy rowerzyści rezygnują z przedzierania się przez ciasną kładkę, jadą ulicą i blokują i tak mocno zatłoczony most krajowy.
- Naprawdę jestem dumny z tej inwestycji – podkreślił burmistrz. - Po pierwsze to przykład rozwiązania przez samorząd problemu, który nie leży w jego kompetencjach. Most należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, leży w pasie drogi krajowej. Burmistrzowie nie zajmują się udrażnianiem mostów. Ale mamy takich aktywnych mieszkańców, jak pani Katarzyna Czechowska, wtedy nauczycielka szkoły w Rybienku Leśnym, która zauważyła ten problem. Przy pomocy przyjaciół zebrała mnóstwo podpisów, złożyła petycję do władz miasta i podjęliśmy inicjatywę. Niedawno spotkaliśmy się w sklepie i powiedziałem pani Kasi, że będzie otwierała kładkę. Nie wierzyła.
Burmistrz przypomniał, że przed przystąpieniem do inwestycji, gmina podpisała umowę z GDDKiA: - Dostaliśmy opinię i zgodę Wód Polskich na wybudowanie kładki nad terenem należącym do Skarbu Państwa. I wreszcie udało nam się wpisać tę inwestycję w duży projekt unijny i uzyskać dofinansowanie. Kładka kosztowała prawie 2 mln 800 tys. zł, w tym wkład gminy Wyszków 700 tys. zł. 
- Spełniło się nasze społeczne marzenie. Ja po prostu napisałam to, o czym marzyli wszyscy mieszkańcy, włącznie z panem burmistrzem. Nie jestem żadną inicjatorką, pan burmistrz przesadza – zastrzegła Katarzyna Czechowska. - Mnóstwo ludzi się podpisało pod petycją w Internecie, ponad 2 tysiące. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, że udało się to zrealizować.
Gmina powoli kończy tegoroczne inwestycje: - Dzisiaj rozmawiamy o kładce. W przyszłym tygodniu o tej porze pojedziemy już obwodnicą śródmiejską. Ma być dopuszczona do ruchu w czwartek – zapowiedział Grzegorz Nowosielski. - Nie ma żadnego zagrożenia w wykonaniu inwestycji unijnych. Znikną uciążliwości związane z ruchem. Nie ma zagrożenia rozliczenia środków unijnych.
 
Tylko nowy most
Burmistrz konferencję zorganizował w godzinach popołudniowego szczytu, gdy przed mostem tradycyjnie ustawił się korek. - Jaki pan ma pomysł na rozwiązanie tego problemu? – pytamy.
- Wybudowanie mostu. Nie ma innego rozwiązania – odpowiada Grzegorz Nowosielski. - Sygnalizacja świetlna spowodowałaby jeszcze większe korki. Rondo jest najszybszym rozwiązaniem, które najbardziej upłynnia ruch. Zapewniam, że gdyby było jakieś inne rozwiązanie, to już dawno byłoby wdrożone. Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy nie wymyślają takich rzeczy na potrzeby kampanii, ale zajmują się tym zawodowo. Tu jest korek w okolicach godz. 16, a drugim mostem wjeżdża się bez problemu. Ale w tej chwili prowadzona jest przez GDDKiA inwestycja rządowa – budowa drogi do Ostrowi Maz. i po tamtej stronie będą utrudnienia. Nie zostaliśmy o tym poinformowani, a od dzisiaj został wdrożony ruch wahadłowy na zjeździe z obwodnicy. 
- Gdzie miałby się znajdować nowy most? – pytamy.
- Będą trwały studia, które określa najlepszą lokalizację. Z zasady podaje się 3 – 5 lokalizacji i wybiera się tę najtrafniejszą. Każda będzie miała swoje wady i zalety. Chodzi o to, żeby wady były znaczące mniejsze niż zalety. Dzisiaj byłoby wróżeniem z fusów, gdybym podawał potencjalną lokalizację – odpowiada Grzegorz Nowosielski. - Będziemy lobbować za mostem, a zostawimy to GDDKiA, bo to ich inwestycja. Będziemy też wsłuchiwać się w głosy mieszkańców, żeby przeprawa była najbardziej korzystna dla nas, żeby protestów było jak najmniej. Lokalizacja będzie na końcu. Najpierw musimy „sprzedać” sama ideę mostu jako inwestycji łączącej drogi krajowe, domówić się w sprawie partycypacji gminy Wyszków. Myślę, że most to inwestycja ważna dla Wyszkowa nie tylko pod względem komunikacyjnym, ale i rozwojowym na najbliższe lata.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość

Najczęściej komentowane

Zitcom