Najpierw baseny, potem stadion

Wydarzenia

Najpierw baseny, potem stadion

18.04.2019
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Maciej Kowalski
Najpierw budowa otwartego basenu czy dalsza modernizacja stadionu? Basen - odpowiada burmistrz. Póki co proponuje radnym miejskim przeznaczenie 150 tys. zł na modernizację bieżni.
 
Jak już informowaliśmy, gmina stara się o wpisanie przez ministerstwo sportu II etapu modernizacji stadionu miejskiego na listę zadań o szczególnym znaczeniu dla sportu. Otworzy to możliwość starania się o dofinansowanie inwestycji. W ramach zadania planuje się budowę stadionu lekkoatletycznego spełniającego wymagania dla kategorii V A (kategoria V jest najniższą wg standardów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki), w którego skład wchodzą następujące elementy: bieżnia 400 m, 6–torowa, bez rowu z wodą, bieżnia prosta o długości 130 m, 6–torowa (do biegów na dystansie 100 m i 110 m przez płotki), dwustronna skocznia do skoku w dal i trójskoku, dwustronna skocznia do skoku o tyczce, skocznia do skoku wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą, rzutnia do rzutu oszczepem, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem. Bieżnia i rozbiegi mają być wykonane z prefabrykowanych nawierzchni kauczukowych lub nawierzchni poliuretanowych, które posiadają certyfikat IAAF. Stadiony o kategorii V A znajdują się m.in. w Ciechanowie, Działdowie czy Giżycku.
Na płycie stadionu planowana jest budowa pełnowymiarowego boiska (65 x 105 m) o nawierzchni naturalnej wraz z wykorzystaniem projektowanej infrastruktury towarzyszącej przeznaczone dla rozgrywek na poziomie III ligi MZPN.
Dodatkowo za stadionem mają powstać dwa nowe korty do tenisa ziemnego oraz boisko wielofunkcyjne z dwoma ściankami treningowymi do tenisa. Zakres przedmiotowego zadania obejmuje również budowę trybuny dla kibiców (w części zadaszonej) na 1.008 miejsc siedzących oraz budynku socjalnego.
Gmina przewiduje, że koszt inwestycji wyniesie 19.931.000 złotych, z czego 9.960.500 pochodzić będzie z wnioskowanej dotacji. Planowany termin realizacji: 2020-2021.
Władze gminy zdają sobie sprawę, że to dość optymistyczny scenariusz. Dlatego na razie zamierzają za 150 tys. zł zmodernizować samą bieżnię.
- Bieżnię mamy żużlową, na której po opadach zbiera się woda, a jak jest sucho, mocno pyli - na wspólnym posiedzeniu komisji rady miejskiej mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Chcemy zaproponować rozwiązanie tymczasowe. Profesjonalna bieżnia przy budowie stadionu, zgodnie z wyceną z naszego projektu, to koszt 3 mln zł brutto. Teraz chcemy zamienić żużel na mączkę Hansegrand. Nie jest to nawierzchnia stricte sportowa. Te mączki używane są w parkach, na alejach, placach, ciągach komunikacyjnych. Jest estetyczna, przesiąkalna, z naturalnego kruszywa. Moglibyśmy czasowo polepszyć czasowo komfort korzystających. Cały projekt był konsultowany z Klubem Biegacza. W projekcie nowego stadionu bieżnia zmienia położenie. Żeby zbudować od razu nową bieżnię, musielibyśmy przesunąć ją na płytę boiska trawiastego, a ono jeszcze jakiś czas będzie nam służyło. 
- A jeśli za rok pozyskamy środki na modernizację stadionu? - dopytywał Bogdan Osik.
- Nie przewidujemy, że za rok będzie aplikowali o dofinansowanie - przyznał burmistrz. - Za dużo mamy innych inwestycji, pilnych, infrastrukturalnych; na inwestycję rzędu 20 mln zł nie będziemy się w stanie pokusić. Chcemy w tym roku rozpocząć projekt otwartych basenów. Uważam, że kiedy mamy nowe boisko i główną płytę, która już może być użytkowana, to stadion, póki co, mógłby tak funkcjonować. Chcielibyśmy zaproponować państwu budowę w pierwszej kolejności budowę basenów z dofinansowaniem. A bieżnia jakieś 5 lat jeszcze nam posłuży. Złożyliśmy wniosek do ministerstwa sportu, żeby wpisać się na listę zadań o szczególnym znaczeniu, ale wpisanie się na nią jest bezterminowe.
Przypomnijmy, że w marcu radni przeznaczyli 50 tys. zł na przygotowanie koncepcji Centrum Sportu i Rekreacji na osiedlu Polonez. Pozwoli nie tylko na określenie kosztów, ale też zaplanowanie prac: nie tylko budowy odkrytych basenów, ale i remonty obecnych obiektów, np. skateparku.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku