Na straży tradycji (foto)

Wydarzenia

Na straży tradycji (foto)

13.07.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Gościem Klubu Obywatelskiego 11 lipca był gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, przez 8 lat komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, członek Zarządu Głównego ZOSP RP. Za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej odznaczony Odznaką Honorową „Bene Merito”, doktor honoris causa (za osiągnięcia w tworzeniu nowoczesnego systemu ochrony przeciwpożarowej oraz twórczej współpracy międzynarodowej na rzecz nowatorskich rozwiązań w ratownictwie i ochronie ludności) Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia. Na spotkaniu mówił o straży pożarnej, ochotniczej i zawodowej, o jej tradycjach, ale też o współczesności i wprowadzanych obecnie zmianach.
Spotkanie, które odbyło się w miejskiej bibliotece, prowadził Adam Mróz. Przypomniał, że bohaterem poprzedniego spotkania w KO był również generał, ale w zielonym mundurze, Waldemar Skrzypczak. Przedstawił krótko życiorys gościa, urodzonego w 1959 r. w Jordanowie. W 1978 został podchorążym w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. W listopadzie 1981 r. brał udział w strajku, który był sprzeciwem studentów wobec planu objęcia tej szkoły przepisami ustawy o szkolnictwie wojskowym. Był m.in. komendantem Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim PSP, zastępcą Komendanta Głównego PSP, a w latach 2008-2015 Komendantem Głównym PSP.
- To człowiek urodzony w mundurze, który kolejne etapy swojego awansu zdobywał ciężką pracą i staraniami, żeby być najlepszym. I takim się stał – podkreślił Adam Mróz.
Gen. Leśniakiewicz podziękował za zaproszenie: – Nie będzie mi łatwo mówić, bo będę mówił do dużej grupy znajomych.
Uzupełnił swój życiorys informacją, że wywodzi się z rodziny o tradycjach strażackich. Dziadek i ojciec byli naczelnikami straży w Jordanowie, powstałej w 1885 roku (tak, jak i OSP w Kamieńczyku). On sam był członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej. Syn jest oficerem pożarnictwa.
Zgodnie z tematem spotkania - „Na straży tradycji” – przypomniał, że na ochotniczych strażach pożarnych zbudowano straż zawodową, potem państwową.
- To jest budowanie tej tradycji, z pokolenia na pokolenie – podkreślił.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 18 lipca.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Idźmy Jego przykładem (foto)

Idźmy Jego przykładem (foto)

2 kwietnia minęła 14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Powiatowa uroczystość, tradycyjnie już, odbyła się wieczorem w Brańszczyku, gdzie stoi pomnik Papieża Polaka.
zobacz więcej
Kawy afrykańskie - najważniejsze informacje

Kawy afrykańskie - najważniejsze informacje

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez smacznej, aromatycznej kawy. Niezależnie od tego czy parzymy kawę metodami tradycyjnymi, czy dysponujemy ekspresem ciśnieniowym lub przelewowym warto, aby zakupiona przez nas kawa wyróżniała się jakością ‒ tutaj w szczególności polecane są kawy afrykańskie. Gdzie można zakupić tego typu kawy i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje? Poniżej kilka informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!
zobacz więcej
Trzecia lokalizacja lodowiska. Tym razem na Polonezie

Trzecia lokalizacja lodowiska. Tym razem na Polonezie

Pecha ma w tym roku gmina w związku z lokalizacją sztucznego lodowiska. Najpierw protestowali mieszkańcy budynku wielorodzinnego u zbiegu ul. Chopina i Kościuszki, potem rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Urzędnicy lodowisko postanowili więc zlokalizować na Polonezie, przy pływalni.
zobacz więcej
PIT przez Internet

PIT przez Internet

Polska administracja podatkowa stara się nadrabiać i nadążać za upływającym czasem i rozwijającą się technologią XXI wieku. Jednym z najlepiej ocenianych projektów wprowadzenia zmian, w tak zwanej nowej e-administracji, było wprowadzenie możliwości rozliczeń elektronicznych, czyli tak zwanych PIT przez Internet. Jak one działają? Dla kogo są dostępne? Czy to jest bezpieczne? I czy warto z nich skorzystać?
zobacz więcej
Zitcom