Na ławeczce obok Różyckiego (foto)

Wydarzenia

Na ławeczce obok Różyckiego (foto)

30.10.2018
autor: Elżbieta Szczuka
30 października w parku miejskim burmistrz Grzegorz Nowosielski, wicestarosta Adam Mróz, twórca ławeczki Karol Badyna i uczeń I LO odsłonili ławeczkę Jerzego Różyckiego. Piękną scenerią jesiennego parku będziemy mogli się zachwycać, siedząc na ławeczce obok słynnego kryptologa.
Jerzy Witold Różycki, genialny matematyk i kryptolog, najmłodszy z trójki absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, którzy na przełomie 1932 /1933 roku rozszyfrowali niemiecką maszynę Enigma, dzięki czemu przyczynili się do skrócenia o 2-3 lata II wojny światowej, ok. ¼ swego krótkiego życia spędził w Wyszkowie. Tu w maju 1926 roku ukończył Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie nad Bugiem i uzyskał świadectwo dojrzałości. Miał świetną pamięć. Lubił śpiewać, tańczyć, słuchać muzyki, czytać książki, grać w brydża, wędrować po górach, żartować. Był uroczym człowiekiem. Znany był z tego, że tam, gdzie przebywał, musiało być wesoło, słonecznie, radośnie – przypomniała postać absolwenta wyszkowskiego przedwojennego gimnazjum Elżbieta Szczuka.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Skąd te osy się biorą? Straż nie pomoże!

Skąd te osy się biorą? Straż nie pomoże!

W ubiegłym roku straż pożarna aż 183 razy usuwała gniazda owadów błonkoskrzydłych, do których należą osy, szerszenie i pszczoły. W tym roku postanowiła wyjazdy ograniczyć, zwłaszcza że większość wezwań pochodzi od letników, którzy nawet nie potrafią określić, „skąd te osy się biorą”.
zobacz więcej
Wyszkowianie Roku (foto, wideo)

Wyszkowianie Roku (foto, wideo)

Jerzy Sitek, głosami wyszkowian, w zorganizowanym przez Nowego Wyszkowiaka plebiscycie został wybrany Wyszkowianinem Roku. Okazją do wręczenia pamiątkowej statuetki i spotkania większości nominowanych była uroczystość, która odbyła się we wtorek 19 lutego w Bibliotece Miejskiej.
zobacz więcej
Gorące konsultacje w sprawie pomnika burmistrza (foto)

Gorące konsultacje w sprawie pomnika burmistrza (foto)

Kilkanaście osób przyszło we wtorek 20 lutego do Urzędu Miejskiego na konsultacje społeczne w sprawie pomnika przedwojennego burmistrza Stanisława Wolskiego, pośmiertnie uhonorowanego wraz z żoną medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Warto przypomnieć, że połowa mieszkańców przedwojennego Wyszkowa była wyznania mojżeszowego. Pomnik, zaprojektowany przez Czesława Dźwigaja, ma stanąć na placu między ulicami T. Kościuszki i Wąską, w miejscu, gdzie przed II wojną stała synagoga. Największą dyskusję wzbudziła podstawa pomnika, stylizowana na gwiazdę Dawida - symbol religii żydowskiej. 
zobacz więcej
Zbiórka krwi dla Adama!

Zbiórka krwi dla Adama!

Szkoła Podstawowa nr 5 apeluje o oddawania krwi dla Adama Jeża, który czeka na skomplikowaną operację. Krew będzie można oddać w najbliższy czwartek, 17 stycznia w godz. 9 - 13. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie stał, jak zwykle, na parkingu hali sportowej WOSiR.
zobacz więcej
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną