Młodzież z Białorusi wypoczywała w Wyszkowie (foto)

Wydarzenia

Młodzież z Białorusi wypoczywała w Wyszkowie (foto)

19.07.2019
autor: Foto: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, CEZiU
Przez ostatnie dwa tygodnie na terenie powiatu wyszkowskiego gościła 45-osobowa grupa dzieci i młodzieży polonijnej z Białorusi. Pobyt grupy z Grodna zorganizowało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, w kooperacji ze Starostwem Powiatowym w Wyszkowie oraz Urzędem Miejskim w Wyszkowie.
 
Podczas pobytu w Polsce młodzież ze szkoły społecznej działającej przy Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi miała okazję uczestniczyć w lekcji o historii Wyszkowa zorganizowanej przez wyszkowski Punkt Informacji Turystycznej. Grupa odwiedziła Kuźnię Kurpiowską w Pniewie, gdzie uczyła się rękodzieła ludowego, Muzeum Etnograficzno- Historyczne w Kamieńczyku i skansen park w Brańszczyku. Goście zwiedzili także Warszawę, m.in. Stare Miasto, Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie firmy Ardagh Glass S.A (huty szkła) w Wyszkowie, podczas którego młodzież poznała proces i tajniki produkcji butelek, a także udział w treningu drużyny futbolu amerykańskiego Rhinos Wyszków. Ponadto uczestnicy kolonii wzięli udział w organizowanej w Pułtusku imprezie „Lato z Polską”. Na zakończenie swojego pobytu młodzież polonijna odwiedziła wyszkowski urząd miejski i starostwo.
Starosta Jerzy Żukowski wraz z zastępczynią burmistrza Anetą Kowalewską przekazali gościom drobne prezenty, które będą przypominać młodzieży polonijnej pobyt w Wyszkowie. Starosta mówił o tym, jak istotne jest poznanie swoich korzeni, pochodzenia, zrozumienie swojej tożsamości. Wspomniał także o misji, która ciąży na naszej Ojczyźnie i jej obywatelach – pomocy i swoistej opiece nad polonią, szczególnie tą żyjącą na wschodzie Europy. Zastępczyni burmistrza mówiła natomiast o pięknej idei samorządności, jej sile i pożytkach z niej płynących. Wyjaśniała także meandry polskiego systemu politycznego, przede wszystkim samorządu terytorialnego.
Burmistrz i starosta serdecznie dziękują osobom, organizacjom, firmom i instytucjom oraz parafiom, które zdecydowały się pomóc w organizacji kolonii.
17 lipca grupa z Grodna wyruszyła w drogę powrotną do domu, natomiast od 18 lipca do 27 lipca w Wyszkowie gości kolejna, również 45-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Wołkowyska.
Akcja „Lato z Polską” organizowana jest przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i współfinansowana w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku.
AK Finanse 728x90 (23.10.2019)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Mrówka - styczeń - luty 2020