Mieszkać na Wichrowych Wzgórzach…

Wydarzenia

Mieszkać na Wichrowych Wzgórzach…

09.02.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Porannej Rosy, Sielski Zakątek, Wichrowe Wzgórza, Szumiących Traw – trzeba przyznać, że nazwy ulic nadane przez radę miejską w ubiegłym roku są po prostu urocze, pogodne i malownicze, na pewno spodobałyby się Krasnoludkom i Czerwonemu Kapturkowi…
W 2016 r. rada miejska nadała nazwy 35 ulicom w gminie Wyszków. Najwięcej przybyło ich w Wyszkowie, Leszczydole-Nowinach i Kamieńczyku. Zdecydowana większość nazw związanych jest z przyrodą lub zaczerpnięta z książek. Coraz rzadziej zdarza się, że mieszkańcy chcą upamiętnić kogoś, nadając jego imię ulicy.
Pod koniec roku patronów – ks. Stanisława Szulca i Jerzego Różyckiego – zyskały dwa nowe ronda. Radni miejscy nazwali też teren między biblioteką a centrum handlowym „Galeo” – to już oficjalnie plac Miejski.
W mieście mamy też nowe ulice, niektóre o bardzo wdzięcznych nazwach: Porannej Rosy, Lipową, Lazurową, Jeżynową, Poziomkową, Agrestową i Borówkową. Miejski wydział zagospodarowania przestrzennego uporządkował kwestię nazewnictwa ulic: Kameralnej, Lawendowej, Nadgórskiej, Plażowej, Świerkowej, Św. Anny, Św. Idziego, Wiklinowej i Żurawiej.
Sześć nowych ulic przybyło w Kamieńczyku: Nad Rozlewiskiem, Malinowa, Wilgi, Pliszki, Kraski i Krucza.
Wprost uroczo brzmią nazwy nowych ulic w Leszczydole-Nowinach: Urocza, Pogodna, Klonowa, Parkowa, Sielski Zakątek, Szumiących Traw, Echo Leśne, Wichrowych Wzgórz, Lawendowa.
Rybienko Nowe kontynuuje zwyczaj nadawania ulicom nazw związanych z bajkami. Od ubiegłego roku swoje ulice mają Krasnoludki i Czerwony Kapturek.
W Natalinie przybyła ulica Miętowa, w Rybienku Starym – Pastelowa, w Skuszewie – Malownicza, w Ślubowie – al. Białych Róż. Świniotop ma ulice Jaworową, Wrzosową i Na Skraju.
Urząd miejski przypomina o obowiązku umieszczenia w widocznym miejscu na budynku (a jeśli stoi w głębi nieruchomości także na ogrodzeniu) tabliczki z numerem posesji. Na powieszenie numeru właściciel ma miesiąc od otrzymania zawiadomienia o jego nadaniu. – To nie jest nasze widzimisię. Ważna jest estetyka, ale przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo, żeby służby ratunkowe nie krążyły, nie traciły czasu na poszukiwanie właściwego adresu – podkreśla naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego Iwona Kozon.
Trwają jeszcze konsultacje w sprawie projektu uchwały dotyczącej reklam w mieście. Projekt określa też wzory miejskich tablic informacyjnych, także numerów posesji. Wymiana, oczywiście, nie będzie obowiązkowa. Ale jeśli ktoś numeru nie posiada lub obecna tabliczka jest nieestetyczna, trzeba będzie wymienić ją na nową, zgodnie z obowiązującym wzorem.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość